Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. júl 2021, 18:05

EÚ pozastavuje právne kroky proti Británii pre severoírsky protokol

Spor sa týkal preclievania tovaru prichádzajúceho do Severného Írska z Británie, ktoré umožňovalo otvorenú hranicu s Írskou republikou.

Európska únia (EÚ) vo štvrtok oznámila, že pozastavuje právne kroky proti Británii v súvislosti s údajným porušením časti dohody o brexite, ktorá súvisí s takzvaným severoírskym protokolom. Brusel totiž zvažuje návrhy Londýna na prepracovanie paktu.

„Chceme si dať priestor na nájdenie trvalého riešenia na implementáciu protokolu,“ uviedla hovorkyňa Európskej komisie. „Z tohto dôvodu sme sa rozhodli, že v tomto štádiu nepristúpime k ďalšej fáze priestupkovej procedúry proti Spojenému kráľovstvu,“ dodala.

EÚ začala v marci právne konanie proti Londýnu, ktorý odložil colné kontroly niektorých tovarov prichádzajúcich do Severného Írska z Británie.

Vláda britského premiéra Borisa Johnsona minulý týždeň zverejnila dokument, v ktorom požaduje, aby EÚ opätovne prerokovala protokol pre Severné Írsko po tom, ako provinciu zasiahli nepokoje a firmy tam zápasia s problémami.

Severoírsky protokol je súčasť dohody o obchode po brexite, ktorú obe strany dosiahli po náročných a dlhých rokovaniach. Jeho cieľom je vyhnúť sa tvrdej hranici medzi Írskom a britskou provinciou Severné Írsko, ktoré tak zostáva súčasťou jednotného európskeho trhu.

EÚ trvá na tom, že o tomto protokole znova rokovať nebude, ale uviedla, že je ochotná diskutovať o „flexibilite, praktických riešeniach a kreatívnych riešeniach na prekonanie ťažkostí“.

Hovorkyňa bloku dodala, že podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič má o tom vo štvrtok telefonicky diskutovať s britským ministrom pre brexit Davidom Frostom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 34 minútami

„V jednom by som trochu Svätému Otcovi oponoval. Vzhľadom na svoju celoživotnú taliansku skúsenosť si myslím, že homílie sú na Slovensku oveľa kvalitnejšie ako v Taliansku," vraví v rozhovore gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ.

pred hodinou

Smer podal opätovný návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO). Zároveň sťahuje svoje tri návrhy na jeho odvolanie, ktoré sa z leta presunuli na záver aktuálnej schôdze. Strana kritizuje parlament, že dlhodobo bojkotuje a odkladá návrhy na odvolanie Mikulca. Podľa rokovacieho poriadku musí byť mimoriadna schôdza zvolaná do siedmich dní. (tasr)

pred 2 hodinami

Obhajoba navrhla, aby súd Dušana Kováčika oslobodil spod obžaloby v celom rozsahu. Obhajca Erik Magál kritizoval, že súd vo štvrtok hromadne zamietol vykonať všetky navrhované dôkazy obhajobou. Hovorí o devastácii trestného konania a zlyhaniach justície.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva