Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. júl 2021, 15:47

Rusko pokutovalo spoločnosť Google za porušenie zákona o uchovávaní údajov

Ide o prvý prípad, keď bola americká firma pokutovaná za porušenie ruského zákona schváleného v roku 2014, ktorý vyžaduje, aby boli osobné údaje ruských užívateľov veľkých internetových služieb uchovávané na území Ruska.

Rusko pokutovalo americkú spoločnosť Google sumou 41 000 dolárov (cca 34 000 eur) za to, že na miestnych serveroch neuskladňovala údaje svojich ruských užívateľov. Oznámila to vo štvrtok hovorkyňa moskovského súdu.

Podľa tlačovej agentúry AFP ide o prvý prípad, keď bol tento americký technologický gigant pokutovaný za podobný prečin. Ruská vláda sa usiluje o posilnenie kontroly nad miestnym segmentom tejto internetovej služby a chce vyvinúť akýsi svoj "zvrchovaný internet". Tvrdí pritom, že zahraničné technologické spoločnosti musia uskladňovať dáta ruských užívateľov v ich krajine.

Súd moskovskej štvrti Taganskij vo štvrtok uznal spoločnosť Google za vinnú z porušenia zákona o lokalizácii dát a vymeral jej pokutu vo výške troch miliónov rubľov, uviedla pre tlačovú agentúru RIA Novosti hovorkyňa súdu. Maximálne penále je v tomto prípade šesť miliónov rubľov (cca 69 000 eur).

Ide o prvý prípad, keď bola americká firma pokutovaná za porušenie ruského zákona schváleného v roku 2014, ktorý vyžaduje, aby boli osobné údaje ruských užívateľov veľkých internetových služieb uchovávané na území Ruska.

Americké spoločnosti Twitter a Facebook dostali vlani pokutu za nedodržiavanie danej legislatívy, zatiaľ čo spoločnosť LinkedIn bola v Rusku zablokovaná po tom, ako odmietla presunúť dáta ruských užívateľov na územie Ruskej federácie.

Rusko podniká v ostatných rokoch právne kroky voči zahraničným technologickým spoločnostiam, najmä sociálnym sieťam, za to, že na žiadosť štátnych regulačných úradov nezmazali príslušný obsah príspevkov.

Kritici Kremľa tvrdia, že ruská vláda využíva zámienku ochrany maloletých osôb a boja proti extrémizmu na odstraňovanie obsahu spájaného s opozíciou, ktorá sa viaže prevažne na webové platformy.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Boris Kollár vysvetľuje svoj výrok, že by mohol mať do dvoch dní o päť poslancov viac. Hovorí, že niektorí poslanci prejavili záujem vstúpiť do klubu Sme rodina. Nechcel komentovať, či sú medzi nimi aj zákonodarcovia z OĽaNO. Dodáva však, že teraz nepotrebuje zvyšovať počet členov svojho klubu. (Rádio Expres)

pred 17 minútami

Boris Kollár hovorí, že sa neospravedlní za výraz "čurillovská mafia." Tam sú závažné podozrenia, prečo sú títo páni vo väzbe, že spolupracovali s kajúcnikmi a mafiánmi. Ak budú oslobodení, tak sa ospravedlním," hovorí na adresu obvinených vyšetrovateľov. (Rádio Expres) 

pred 26 minútami

Slovenská hliadka 3xC1 získala bronzovú medailu na MS vo vodnom slalome v Čunove. Trojica kanoistov Alexander Slafkovský, Marko Mirgorodský a Matej Beňuš neobhájila najcennejší kov spred roka zo španielskeho Seu d'Urgell. Slováci kraľovali tejto disciplíne na MS od roku 2009, odkedy bez prerušenia získali deväť titulov po sebe. V Čunove vybojovalo zlato Francúzi, striebro Česi. (tasr)

pred 28 minútami

"Kapacitu očkovania sme vyčerpali. Kto sa chcel dať zaočkovať, tak už spravil a všetko, čo malo byť povedané, už povedané bolo. Nech sa udeje čokoľvek, percento zaočkovaných už veľmi nestúpne. Ak niekto vie, ako ho zvýšiť, prosíme si návod, ako na to," hovorí pediatrička Elena Prokopová z konzília odborníkov, ktorá potvrdila, že ECDC odhaduje vrchol tretej vlny na Slovensku začiatkom novembra s až 5000 covidovými pacietnmi v nemocniciach. 

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva