Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. november 2015

Fico: Zvážime prípravu novej antiteroristickej legislatívy

V najbližších hodinách by mala zasadnúť Bezpečnostná rada (BR) SR, ktorá by mala posúdiť, či súčasná právna úprava nevyžaduje legislatívne doplnenie týkajúce sa boja proti terorizmu.

Vyhlásil to premiér Robert Fico, ktorý si dnes presne na poludnie pri Veľvyslanectve Francúzskej republiky v SR spolu s francúzskym veľvyslancom Didierom Lopinotom minútou ticha uctil obete piatkových (13. 11.) teroristických útokov v Paríži.

Podľa Fica je to, čo sa udialo v piatok (13. 11.) vo Francúzsku, náznakom niečoho, čomu môže Európa čeliť v budúcnosti. „Preto je na mieste ostražitosť a využívanie všetkých legálnych možností boja proti terorizmu,“ uviedol premiér a v tejto súvislosti avizoval, že členovia bezpečnostnej rady štátu sa budú zaoberať prípadným doplnením legislatívy vzhľadom na to, že SR nemá špeciálne protiteroristické zákony. „Ak by došlo k presvedčeniu, že takéto doplnenie je potrebné, BR odporučí ministerstvu spravodlivosti, aby takýto balík legislatívnych opatrení pripravil a predložil do parlamentu,“ povedal Fico.

Opätovne zdôraznil, že jeho kabinet vníma bezpečnosť štátu ako najvyššiu prioritu. V tejto súvislosti sa vyjadril aj ku sťažnosti slovenských moslimov, ktorí dnes reagovali na premiérové slová o „monitorovaní každého jedného moslima na Slovensku“. Podľa Islamskej nadácie na Slovensku totiž urobil Fico z časti obyvateľstva SR hrozbu bez záverov polície či súdov. Fico je však presvedčený, že je povinnosťou štátu monitorovať, či členovia moslimskej komunity žijúci legálne na Slovensku, resp. migranti, ktorí dočasne prichádzajú na Slovensko, nemajú prepojenie so skupinami napojenými či priamo angažovanými do teroristických aktivít.

„Pravda je taká, že s výnimkou Breivika v Nórsku ide vždy o predstaviteľov moslimov, ktorí sú za teroristickými útokmi,“ upozornil Fico. Pripomenul v tomto kontexte aj potvrdenú informáciu nemeckej tajnej služby, že v minimálne 100 prípadoch boli členovia Islamského štátu verbovať svojich členov v táboroch migrantov. „Ak nebudeme monitorovať naše tábory na východnom Slovensku či v Gabčíkove, mohlo by sa nám stať, že aj nám sem príde niekto verbovať,“ uviedol Fico, ktorý ubezpečil, že všetko sa deje v súlade so zákonom.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.