Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Dnes treba vedieť
28. júl 2021, 21:14

Kostoly v tretej vlne

Cirkvi veria, že omše sa už nezakážu a nebudú len pre niektoré skupiny

Cirkvi veria, že omše sa už nezakážu a nebudú len pre niektoré skupiny

Foto: M. Kramara EASYFOTO TASR - Vladimír Miček; I. Eľko – P. Rábara

„Priestor cirkvi by mal byť z podstaty otvorený pre všetkých, nech to znie akokoľvek kontroverzne,“ hovorí biskup ECAV Ivan Eľko.

Vládni politici po schválení opatrení pre nezaočkovaných avizujú, že aj pri zhoršení epidemiologickej situácie už nedôjde k úplnemu obmedzeniu bohoslužieb.

Niektorí z nich to verejne deklarovali po tom, čo parlament cez víkend prijal opatrenia pre nezaočkovaných. Anna Záborská z Kresťanskej únie verí, že práve vďaka schválenému zákonu sa kostoly nezavrú a náboženská sloboda sa už počas pandémie aj v prípade zhoršenia situácie obmedzovať nebude. Na to, že sa už nezavrie žiadny kostol upozornil Michal Šipoš a ocenil to aj Juraj Šeliga zo strany Za ľudí a Jozef Lukáč zo Sme rodina.

Vnímajú schválené pravidlá ako garanciu v tejto otázke aj naše najväčšie cirkvi?

„V daných okolnostiach, keď je k dispozícii vakcína, s covidom už má krajina rozsiahle skúsenosti a podobne, nie je prijateľné, aby sa opakoval úplný plošný zákaz bohoslužieb,“ reagoval hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.  

Generálny biskup Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku Ivan Eľko si váži ochotu koaličných politikov spoločne vyjadriť garanciu, že počas tretej vlny by už nemali byť plošne zatvárané – okrem iného – aj kostoly.

„Ak dobre chápem, táto garancia nevznikla po zvážení ľudsko-právnych aspektov veci, ale na základe zdravotníckych aspektov, ktoré obsahuje parlamentom schválené opatrenie – teda preukázania sa zaočkovaním či testom,“ povedal biskup Eľko pre Svet kresťanstva.

Podľa neho je však prostredie cirkvi veľmi rôznorodé a určitá časť ľudí protipandemickú politiku koalície z rôznych dôvodov prosto odmieta. „Nemajú ma práve v láske, ale myslím na nich a kladiem si otázku, aká bude ich možnosť navštíviť bohoslužby,“ dodáva.   

Inzercia

Ako budú konkrétne vyzerať pravidlá pre účasť na bohoslužbách v časoch zhoršenej pandemickej situácie, nie je nateraz jasné. Môže sa stať, že garancia „otvorených kostolov“ bude kompenzovaná obmedzeniami v zmysle, že na bohoslužbe sa bude môcť zúčastniť iba zaočkovaná, respektíve otestovaná osoba.

„Doteraz také pravidlo nebolo a prax neukázala, že by to spôsobilo problémy,“ uviedol hovorca katolíckych biskupov Martin Kramara.

Generálny biskup ECAV Ivan Eľko si želá, aby sa kostoly nestali bojovým poľom diskusie o kvalite prijatých opatrení a zároveň, aby kostoly nebolo možné identifikovať iba s jedným konkrétnym protipandemickým riešením.

„Priestor cirkvi by mal byť z podstaty otvorený pre všetkých, nech to znie akokoľvek kontroverzne. Sám evidujem, že napríklad mnohí odmietači očkovania majú celkom nekonšpiračné dôvody, prečo váhajú s očkovaním,“ vyjadril sa.

Ak by sa podľa neho stalo, že napokon niekto z takýchto ľudí do kostola nebude smieť, bol by to jeden z krutých paradoxov dnešnej doby. Líder evanjelikov tiež dodal, že stále ešte apelujú na rozumný úsudok ľudí v zmysle – nehľaď iba na seba, ale aj na druhých.

Biskup Eľko priznáva, že ak majú byť otvorené kostoly kompenzované tým, že vstupenkou bude akceptovanie jedného typu protipandemickej politiky, tak je to pochopiteľné z hľadiska striktne medicínskeho. „Je to ale otázne z hľadiska kresťanstva v jeho najhorúcejšom jadre,“ uzavrel.

Dnes treba vedieť

pred 31 minútami

Spustenie celomestskej parkovacej politiky v Bratislave s názvom Bratislavský parkovací asistent PAAS sa presúva na január 2022. Hlavné mesto o tom informovalo s tým, že sa posúva aj spustenie registrácií do systému regulovaného parkovania pre prvé tri zóny - Tehelné pole, Krasňany a Dvory 4 - na 1. december. (tasr)

pred hodinou

Prezidentka Zuzana Čaputová na budúci týždeň vystúpi v parlamente so správou o stave republiky. „Vystúpi v stredu 29. septembra 2021 o 11.00 h,“ spresnil jej hovorca Martin Strižinec. (tasr)

pred 2 hodinami

V Trenčíne je plne zaočkovaná už takmer polovica obyvateľov. Prvú dávku dostalo 29 235 ľudí, teda už cez 52 percent. Trenčín zostáva aj na budúci týždeň podľa covid automatu v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe. (tasr)

pred 2 hodinami

Envirorezort má v pláne oboznámiť sa s oznámením, ktoré Slovensku zaslala eurokomusia, a vykonať kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov. „Ministerstvo životného prostredia sa dôkladne oboznámi s obsahom oznámenia a v spolupráci s ostatnými dotknutými rezortmi vykoná všetky potrebné kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov," uviedlo ministerstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva