Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
28. júl 2021

Rímsky limes na Dunaji

Zápis do zoznamu UNESCO skomplikovalo Maďarsko

Pre Slovákov, Rakúšanov a Nemcov predstavuje odstúpenie Budapešti od spoločnej nominácie nepríjemnosť.

Zápis do zoznamu UNESCO skomplikovalo Maďarsko

„Rímske hry“ v Rusovciach – Gerulate 12. septembra 2009. FOTO TASR – Tomáš Halász

Pred dvomi tisícročiami oddeľoval Limes Romanus civilizáciu pod vedením antického Ríma od území obývaných barbarskými kmeňmi a národmi. V kontinentálnej Európe tvorili hranicu Rímskej ríše predovšetkým rieky Rýn a Dunaj, pozdĺž ktorých sa tiahli vojenské tábory, strážne veže a ďalšie obranné zariadenia. V súčasnosti majú zvyšky týchto pamiatok potenciál spájať krajiny, na ktorých území sa nachádzajú, a dlhodobo podporiť ich cestovný ruch. Namiesto toho opäť rozdeľujú.

Nemecko, Rakúsko, Slovensko a Maďarsko prihlásili svoje antické objekty pozdĺž starovekej hranice v spoločnom projekte „Hranice Rímskej ríše – Dunajský limes“ na zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. No začiatkom júna Budapešť svoju nomináciu stiahla.

Projekt sa tak scvrkol o 400 kilometrov a z pôvodných 175 pamiatok zostalo 77. Na pondelkovom online rokovaní Výboru pre svetové dedičstvo teda padlo rozhodnutie nechať celú situáciu posúdiť pracovnou skupinou. Stiahnutie sa Maďarska totiž predstavuje zásadnú zmenu pôvodnej nominácie.

V čase písania tohto článku sa ešte rokovalo, no podľa zainteresovaných slovenských zodpovedných je nateraz šanca malá, že spoločný zápis dostanú len Nemecko, Rakúsko a Slovensko. Rozhodnúť sa má do konca týždňa a najpravdepodobnejšie je odročenie o jeden až tri roky. Nemecké médiá, najmä tie v Bavorsku, na ktorého území sa nemecká časť rímskych pamiatok tohto projektu nachádza, píšu o „bezpríkladnom prípade“.

V skutočnosti počínanie Maďarska pripomína podobnú situáciu spred dvoch rokov. Maďarská vláda vtedy jednostranne stiahla zo zoznamu jednu lokalitu, ostrov Hajógyári v Budapešti, čo viedlo k nutnosti podať návrh na zápis do zoznamu UNESCO opäť. Podľa portálu Hungary Today maďarská vláda vtedy argumentovala, že po zaradení do zoznamu UNESCO by rekonštrukcia historicky zaujímavého guvernérskeho paláca na ostrove bola byrokraticky oveľa náročnejšia vzhľadom na prísnejšie medzinárodné pravidlá. Naopak, kritici súčasnej maďarskej vlády hovoria o komerčných záujmoch developerov.

V každom prípade dnes je situácia iná. V liste z júna, v ktorom úrad maďarského predsedu vlády sťahuje nomináciu Maďarska, zaznieva argument, že dunajský limes je jeden súvislý celok, ktorý nezahŕňa len Nemecko, Rakúsko, Slovensko a Maďarsko, ale aj rímske pohraničné pamiatky na území Chorvátska, Srbska, Bulharska a Rumunska. Maďarská vláda sa obáva, že ak by sa západná časť dunajského limesu dostala na Zoznam svetového dedičstva, Chorváti, Srbi, Bulhari a Rumuni by neskôr mali slabšiu pozíciu v snahe dostať na zoznam aj východnú časť dunajského limesu.

Zástupcovia Rakúska, Slovenska a Nemecka pri UNESCO obavy Maďarska nezdieľajú. Argumentujú tým, že ambíciou je dostať postupne po častiach celý rímsky limes na Zoznam svetového dedičstva. Ide o objekty v Európe, na Blízkom východe i v severnej Afrike.

Inzercia

Už v roku 1987 sa na Zoznam svetového dedičstva UNESCO dostal Hadriánov val na severe Anglicka. V roku 2005 nasledoval Hornogermánsko-rétsky val v Nemecku, v roku 2008 Antoninov val v Škótsku a tento rok Dolnogermánsky limes v Holandsku a Nemecku.

Dostať objekty pozdĺž celých hraníc niekdajšej Rímskej ríše do Zoznamu svetového dedičstva je úloha, ktorú pamiatkari odhadujú na asi dvadsať rokov. Jednotlivé krajiny sa pochopiteľne líšia vo svojej schopnosti pamiatky archeologicky skúmať, chrániť či sprístupňovať verejnosti. Napríklad vojnou zmietaná Sýria má v súčasnosti iné starosti, než rozširovať svoj zoznam lokalít na Zozname svetového dedičstva. Neexistuje však dôvod, prečo by nemohli byť postupne zapísané ďalšie časti rímskeho limesu.

Ak sa v ďalších rokoch rozhodnú Nemecko, Rakúsko a Slovensko podať spoločnú prihlášku bez Maďarska, majú šancu po opätovnom posúdení zápis dostať. Typovo sa na území týchto štátov nachádzajú všetky pamiatky ako aj na území Maďarska. Náš južný sused sa neskôr môže pridať. Alebo prihlásiť svoje objekty spolu s Chorvátskom, Srbskom, Rumunskom a Bulharskom.

Keďže väčšina dnešného územia Slovenskej republiky ležala v staroveku mimo Rímskej ríše, v spoločnom projekte sme mali len dve pamiatky: rímsky vojenský tábor Rusovce – Gerulata a vojenský tábor „Kelemantia“ v Iži pri Komárne.

Na našom území máme viac pamiatok z rímskej doby – okrem známeho nápisu na skale v Trenčíne sú to napríklad zvyšky rímskych stavieb v Dúbravke a Stupave. Navyše, v Iži stále prebieha archeologický výskum a je tu možnosť nových pozoruhodných objavov. V Rusovciach sa zase konajú pre verejnosť „Rímske hry“.

Slováci začínajú viac doceňovať „svojich Rimanov“ a rozvíjať okolo nich aj turistické atrakcie. Ak by sa cezhraničný projekt „Hranice Rímskej ríše – Dunajský limes“ podarilo zapísať do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO (či už s Maďarskom, alebo bez neho), išlo by pre našu krajinu už o ôsmy zápis.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva