Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. júl 2021, 14:38

Koronakríza

Hoci Slovensko zostáva zelené, ministerstvo hovorí o začiatku tretej vlny

Hoci Slovensko zostáva zelené, ministerstvo hovorí o začiatku tretej vlny

Zdroj – ministerstvo zdravotníctva SR

Z pozitívne testovaných na covid bolo za posledné dva týždne 76 percent nezaočkovaných.

Epidemická situácia sa na Slovensku z hľadiska farby regiónov nemení. Všetky okresy zostávajú od pondelka 2. augusta v zelenej farbe, teda v stupni monitoringu.

Rúška sú naďalej povinné v interiéri a na hromadných podujatiach v exteriéri. Reštaurácie, obchody či fitnescentrá fungujú bez väčších obmedzení. 

Bohoslužby majú v interiéri obmedzené sedenie do 75 percent kapacity (max. 500 a v exteriéri max. 1000 osôb). Svadby, hostiny, kary či večierky sú v interiéri povolené do 500 ľudí, v exteriéri do 1000 osôb. Pri vstupe je naďalej potrebný negatívny test alebo potvrdenie o očkovaní.

Štart tretej vlny

Napriek stále zeleným okresom ministerstvo avizuje začiatok tretej vlny. „Otvorene môžeme skonštatovať, že na Slovensku sa už začala tretia epidemická vlna,“ uviedol Martin Pavelka z Inštitútu zdravotníckych analýz ministerstva zdravotníctva na margo toho, že reprodukčné číslo je už tretí týždeň po sebe nad svojou kritickou hodnotou 1.

Pavelka tiež tvrdí, že do stretu s delta variantom sa dostane každý. V nemocniciach je momentálne hospitalizovaných 83 pacientov, z nich má potvrdený covid 44 ľudí. Z toho sú štyria ľudia na JIS-ke a traja na umelej pľúcnej ventilácii.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 72 vzoriek z celkového počtu 181 sekvenovaných, čo zatiaľ predstavuje 39,8-percentné zastúpenie indickej mutácie.

Z pozitívne testovaných ľudí na ochorenie covid-19 za posledné dva týždne bolo 76 percent nezaočkovaných. Uvedený fakt podľa rezortu zdravotníctva naznačuje, že tretia vlna sa sústredí práve na túto skupinu ľudí.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že sa na tretiu vlnu pripravilo a aktívne pracuje na zvýšení zaočkovanosti obyvateľstva.

Nepríjemnejší delta variant

Súčasne sa variant delta podľa Martina Pavelku z IZA prejavuje ťažším priebehom covidu a ťažký priebeh nastáva už aj v nižších vekových kategóriách.

„V porovnaní s predošlým variantom alfa, ktorý bol prvýkrát detegovaný vo Veľkej Británii, sa riziko ťažkého priebehu spojeného s hospitalizáciou zvyšuje zhruba dvakrát,“ poznamenal.

Ako doplnil, rôzne epidemiologické štúdie potvrdzujú, že najúčinnejšou formou ochrany pred variantom delta je očkovanie. Kriticky dôležité je však podľa jeho slov nezmeškať druhú dávku.

Inzercia

„Okno príležitosti sa postupne zatvára a teraz je posledná šanca stihnúť sa kompletne zaočkovať ešte pred tým, než sa tretia vlna môže dostať do vysokých čísiel,“ dodáva.

Čítajte tiež

Zaočkovanosť ovplyvní regionálne opatrenia

Aspoň prvú dávku očkovacej látky má od 26 do 59 percent ľudí na Slovensku, plne zaočkovaných oboma dávkami vakcíny je z pohľadu optiky na jednotlivé regióny od 23 do 54 percent osôb. V priemere je zaočkovaných už 41 percent obyvateľstva, čo je viac ako 2,2 milióna ľudí.

Napriek tomu patrí Slovensko medzi krajiny s najnižším podielom zaočkovaných spomedzi krajín EÚ a očkovanie sa ďalej spomaľuje. Podľa prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ počet tých, ktorí ho odmietajú, dokonca rastie.

Už zaočkovaných alebo ochotných dať sa zaočkovať je 51,7 percenta ľudí, čo predstavuje oproti máju nárast iba o tri percentá. Výraznejšie však stúpol počet odmietajúcich, z májových 30,9 percenta na 36 percent.

Okresy s vyššou zaočkovanosťou seniorov sa však v prípade schválenia nového COVID automatu pri zhoršení situácie hneď neprepnú do horšej farby.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský minulý týždeň v rozhovore pre Postoj povedal, že nový COVID automat by mal byť jednoduchší, bude mať len päť farieb a bude brať ohľad na úroveň zaočkovanosti v okrese vo vekovej kategórii 50+, ktorá spôsobuje najväčšiu záťaž pri hospitalizáciách.

Podľa aktuálnych údajov by to boli všetky okrem okresov Púchov, Krupina, Lučenec, Veľký Krtíš, Rimavská Sobota, Gelnica, Revúca, Kysucké Nové Mesto, Čadca, Detva a Poltár, ktorý je na tom z celého Slovenska najhoršie.

Najvyššiu zaočkovanosť ľudí vo veku 50 a viac rokov má Bratislava, a to 72,6 percenta. Vďaka tomu by sa hlavné mesto v novom automate nemalo dostať do najhoršej čiernej fázy ani po zhoršení situácie. 

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred 42 minútami

Zimné olympijské hry 2022 v Pekingu sa uskutočnia podľa prísneho protokolu na zamedzenie šírenia koronavírusu. Medzinárodný olympijský výbor predstaví ďalší vakcinačný program. (tasr)

pred 48 minútami

Dušan Kováčik v záverečnej reči uviedol, že na súde vystupuje ako hrdý človek, ktorý je nevinný. Sudkyni vyčíta zaujatosť voči jeho osobe. "Vo všetkých veciach, kde som stíhaný, som obvinený len na základe výpovedí kajúcnikov," povedal. 

pred hodinou

„V jednom by som trochu Svätému Otcovi oponoval. Vzhľadom na svoju celoživotnú taliansku skúsenosť si myslím, že homílie sú na Slovensku oveľa kvalitnejšie ako v Taliansku," vraví v rozhovore gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva