Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. november 2015

Rím, Londýn, Washington. Teroristi hrozia ďalším mestám

Pápež František o útokoch: Je to časť tretej svetovej vojny

Rím, Londýn, Washington. Teroristi hrozia ďalším mestám

​Po útokoch v Paríži pohrozili islamisti ďalším mestám. Ešte cez víkend zverejnili podporovatelia ISIS na Twitteri správy o tom, že ďalšie útoky sa môžu odohrať vo Veľkej Británii. Vo výhľade majú vraj aj ďalšie dve veľkomestá: Rím a Washington D.C.

Londýn si pamätá rozsiahly samovražedný útok spred desiatich rokov, keď zahynulo 52 ľudí, pripomína portál ChristianToday. Britské bezpečnostné zložky sú síce v pohotovosti, šéf tajnej služby MI5 Andrew Parker však vyhlásil, že tajná služba si nemôže byť nikdy istá, že zastaví každý teroristický scenár.

Fakt, že útoky sa pripravujú aj voči ďalším európskym krajinám, potvrdil dnes aj francúzsky premiér Manuel Valls. „Vieme, že sa pripravovali operácie a že sa stále pripravujú, a to nielen voči Francúzsku, ale aj voči ďalším európskym krajinám,“ povedal Valls pre francúzske rádio RTL.

Podľa Vallsa bude musieť súčasná generácia dlhodobo žiť s hrozbou terorizmu. „Musíme žiť a žiť naplno, ale s takouto hrozbou,“ povedal šéf francúzskeho kabinetu. Podľa jeho slov sa francúzskym tajným službám od leta podarilo zmariť už päť útokov.

"Je to časť tretej svetovej vojny. Niet pre to ospravedlnenia." pápež František  Zdieľať

Polícia v noci nadnes uskutočnila vyše 150 razií v rôznych oblastiach Francúzska. Agentúra Reuters s odvolaním sa na policajné zdroje uviedla, že celkovo bolo prehľadaných minimálne 110 domov, okrem iného na parížskom predmestí Bobigny a v mestách Toulouse a Grenoble.

Piatkové útoky v Paríži vykonali tri koordinované skupiny strelcov a samovražedných atentátnikov, ktorí celkovo zabili najmenej 129 ľudí. Spomedzi páchateľov doteraz identifikovali mladých Francúzov, ktorí majú 20 až 30 rokov, a žili na predmestí Paríža a Bruselu. Nemali pravidelný príjem a mali narušené vzťahy s vlastnou rodinou.

Odplata alebo gesto?

Francúzske vzdušné sily podnikli v nedeľu svoje zatiaľ najväčšie nálety v Sýrii, ktorých terčom bola bašta Islamského štátu v meste Rakka. Analytici však označili nálety skôr za symbolické. 

Inzercia

„Jasné, že je to vojenská aktivita, avšak vysiela veľmi silný politický odkaz a slúži skôr pre samotné Francúzsko,“ povedal pre CNN generál vo výslužbe James „Spider“ Marks.

Miestne zdroje podľa CNN hovoria o tom, že islamisti sa na francúzske nálety pripravili. Evakuovali strategické budovy, povedal člen skupiny, ktorá pozoruje mesto. Ulice boli prázdne, na trhoch bolo menej ľudí než obvykle, dodal. 

Bombardéry zasiahli napríklad miestny štadión, ktorý ISIS využíval ako centrálu a väzenie.

Teroristické útoky odsúdil aj pápež František, ktorý ich označil za súčasť tretej svetovej vojny. „Neexistuje pre to žiadne ospravedlnenie, ani náboženské, ani ľudské," vyhlásil Svätý Otec v stanici TV 2000. „Stojím blízko Francúzska,“ dodal. Podľa Františka sú tieto veci ťažko pochopiteľné. „Preto som otrasený a modlím sa,“ vravel. 

-rp-,TASR

Foto: TASR/AP

Odporúčame

Už treba ísť ďalej

Už treba ísť ďalej

Neriešme poznámky tých, ktorí v téme Bezák hrajú svoje hry a myslia najmä na seba. Je čas otočiť stránku a ísť ďalej. Komentár redakcie denníka Postoj.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.