Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. november 2015, 08:38

Členské štáty EÚ sa dohodli na zvýšení výdavkov na azylovú politiku

Z európskeho rozpočtu môže v budúcom roku plynúť viac peňazí na azylovú politiku. Zástupcovia členských krajín sa s poslancami Európskeho parlamentu (EP) v noci na sobotu 14. novembra dohodli na zvýšení výdavkov na rok 2016 o 1,8 %, zhruba na 144 miliárd eur. Informovala o tom agentúra DPA.

Poslanci pôvodne požadovali približne 146 miliárd eur, kým členské krajiny chceli len 142 miliárd eur. Členské štáty požiadavku EP odmietli s tým, že EÚ by prišla o potrebnú flexibilitu. "Pre rok 2016 máme finančný manévrovací priestor vo výške 800 miliónov eur, vďaka čomu budeme môcť reagovať na nepredvídateľné udalosti," vysvetlil dnes štátny tajomník nemeckého ministerstva financií Jens Spahn.

Spahn označil výsledok rokovaní ako signál odhodlania spoločne zvládať súčasné výzvy. Podľa jeho slov všetky zúčastnené strany sa veľmi rýchlo zhodli, že by mali schváliť dodatočných 1,5 miliardy eur, ktoré Európska komisia (EK) navrhuje uvoľniť pre oblasť migrácie. Na riešenie súčasnej utečeneckej krízy tak v tomto a budúcom roku pôjde z európskeho rozpočtu celkovo 9,3 miliardy eur. Za účelom prehĺbenia spolupráce s Tureckom by sa malo uvoľniť minimálne 500 miliónov eur.

Komisárka pre rozpočet a ľudské zdroje Kristalina Georgieva zdôraznila, že takmer polovica výdavkov z rozpočtu je určená na podporu európskeho hospodárstva, najmä na pracovné miesta, konkurencieschopnosť a solidaritu.

Poslanci za úspech považujú zvýšenie výdavkov na výskum a vývoj, ktoré by do roka 2020 mali dosiahnuť celkovo 31,8 milióna eur. Členské štáty prijali aj návrh na spomalenie znižovania počtu zamestnancov EP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 38 minútami

Strana SaS v parlamente podporí vládny návrh na zvýšenie platov zdravotníkov. Chce však dozerať aj na ďalšie systémové opatrenia ministerstva zdravotníctva. Pripomína tiež potrebu zvýšenia miezd v ambulantnom sektore. (tasr)

pred 46 minútami

Inflácia v eurozóne je čoraz väčšia a hospodársky rast slabne, keďže blok zápasí s následkami ruskej vojny na Ukrajine. "Vidíme, že v 3. a vo 4. štvrťroku dochádza k výraznému spomaleniu hospodárstva a môžeme sa ocitnúť s rastom blízko nule," vyhlásil viceprezident Európskej centrálnej banky Luis de Guindos. (tasr)

pred hodinou

Francúzsko bude "pozorne" sledovať rešpektovanie práva na interrupciu i ďalších ľudských práv v Taliansku po volebnom víťazstve krajne pravicovej vodkyne Giorgie Meloniovej. Uviedla to francúzska premiérka Élisabeth Borneová. Meloniová vyhlásila, že chce "poskytnúť ženám, ktoré si myslia, že potrat je ich jedinou voľbou, právo rozhodnúť sa inak". (tasr)

pred hodinou

Slovensko sa stalo majstrom sveta v skladaní šachových skladieb. Celkovo bojovalo o titul 33 krajín, na druhom mieste skončila Ukrajina a na treťom Nemecko. Výsledky v poradí 11. svetovej súťaže zverejnila Svetová organizácia v kompozičnom šachu. (tasr)

pred hodinou

Ruská armáda zaútočila dronmi na vojenský objekt na juhu Ukrajiny, k obetiam na životoch nedošlo​. "V dôsledku rozsiahleho požiaru a výbuchu munície bola zorganizovaná evakuácia civilného obyvateľstva," uviedlo velenie ukrajinských ozbrojených síl vo vyhlásení zverejnenom na platforme Telegram. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.