Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. júl 2021, 09:33

Úmrtnosť sa v júni znížila, covid klesol na ôsme miesto

Úmrtnosť sa v júni znížila, covid klesol na ôsme miesto

Štatistický úrad

Za tento mesiac zomrelo najmenej ľudí za posledných dvanásť mesiacov. Najvyššia úmrtnosť bola v skupine mladších seniorov.

V júni zomrelo na Slovensku celkovo 4251 ľudí, čo je najmenej za posledných 12 mesiacov. Toto číslo je však stále asi o päť percent vyššie ako priemer predchádzajúcich piatich rokov. 

Ide o takzvanú nadúmrtnosť, čo je hodnota, ktorá ukazuje, o koľko sa zvýšil počet zosnulých oproti normálu. Je jedným zo základných ukazovateľov, na ktoré sa prihliada pri hodnotení sily pandémie.

Ako uviedla riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva zo Štatistického úradu, Zuzana Podmanická, „nadúmrtnosť je najnižšia od septembra minulého roka, ešte minulý mesiac bola na úrovni 9 percent a pred dvoma mesiacmi v apríli na 28 percent. Najvyššie hodnoty sme v zaznamenali v januári, keď pri rekordných 9,1 tisíca úmrtiach, dosiahla skoro 77 percent.“

Zdroj: Štatistický úrad

Nadúmrtnosť sa v júni prejavila v šiestich krajoch, pričom najhoršia bola situácia v Bankobystrickom a Košickom kraji. 

Zdroj: Štatistický úrad

Štatistický úrad zároveň poukázal na to, že štatistiky o úmrtiach už niekoľko mesiacov ovyplyvňuje najviac podskupina takzvaných mladších seniorov, v ktorej sú šudia od 65 do 74 rokov. 

Inzercia

V júnu predstavoval ich nadúmrtnosť skoro 18 percent. 

Polovicu úmrtí spôsobili choroby obehového systému

Dobrou správou je, že covid už nie je najčastejšou príčinou úmrtia na Slovensku. V júni sa posunul až na ôsmu priečku, ešte v marci bol pritom na vrchole rebríčka. 

„Kým v januári až v marci spôsobil COVID-19 na Slovensku úmrtie 37 až 40 ľudí zo sto, v júni to boli už len 2 osoby zo sto,“ spresnila Podmanická.

Najčastejšou príčinou úmrtia tak boli choroby obehového systému, ktoré boli zodpovedné za 47 percent prípadov, na druhom mieste boli nádory. 

Zdroj: Štatistický úrad

Ako upozorňuje Štatistický úrad, tieto dve skupiny ochorení patria dlhodobo k najčastejším príčinám úmrtí. 

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

V nedeľu sa vo všetkých katolíckych kostoloch uskutoční finančná zbierka pre núdznych na Kube. Predseda KBS Stanislav Zvolenský povedal, že ide o jedno z prvých ovocí návštevy Svätého Otca na Slovensku.

pred 9 hodinami

Meteorológovia upozorňujú od polnoci do nedele 10. hodiny na hmly, ktoré sa môžu vyskytnúť na celom území Slovenska. Výstraha prvého stupňa platí pre celé územie Slovenska. Miestami sa môže vyskytnúť hmla s dohľadnosťou od 50 do 200 metrov. (shmú)

pred 9 hodinami

Bratislavskí policajti vykonali podvečer kontrolu zameranú na drogovú trestnú činnosť v Pentagone v bratislavskej Vrakuni. Konkrétne v okolí objektu na Stavbárskej ulici. ,,Výsledky tejto kontroly budú známe až po jej kompletnom zdokumentovaní," spresnila bratislavská policajná hovorkyňa Veronika Martiniaková s tým, že v pravidelných kontrolách bude polícia pokračovať aj v budúcnosti. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva