Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. november 2015

Tisíce ľudí si uctili obete útokov vo Francúzsku i celom svete

Tisíce ľudí vyšli v nedeľu do ulíc vo Francúzsku, aby si uctili obete piatkových teroristických útokov v Paríži. Falošný poplach nakrátko spôsobil paniku na Námestí republiky v centre francúzskej metropoly.

Námestie republiky sa stalo miestom zhromažďovania po krvavých útokoch z januára, ktorých terčom bol okrem iného satirický časopis Charlie Hebdo.

Stovky ľudí sa vrátili na námestie aj túto nedeľu a kládli tam kvety, zapaľovali sviečky a spoločne ticho stáli - napriek zákazu veľkých verejných zhromaždení vyhlásenom po piatkových útokoch, pri ktorých zahynulo najmenej 132 ľudí. Atentátnici z piatka útočili na ľudí v reštauráciách a kaviarňach neďaleko tohto námestia, ako aj na blízke kultúrne centrum Bataclan.

Na Námestí republiky vznikla v nedeľu popoludní panika, podľa médií ľudia rýchlo odchádzali po správach o streľbe. Polícia však neskôr oznámila, že išlo o falošný poplach. Televízie neskôr priniesli zábery vracajúcich sa ľudí.

Vo východnej časti Paríža ľudia tiež náhle začali rýchlo vychádzať zo stanice metra Belleville. Na miesto dorazili ťažko vyzbrojení policajti, jeden z nich však pre agentúru DPA povedal, že na vine bol "zlý žart". Po správach o incidente zatvorili v okolí obchody.

V nedeľu večer sa v katedrále Notre-Dame konala zádušná omša za obete útokov. "Muži a ženy boli kruto popravení," povedal parížsky arcibiskup kardinál André Vingt-Trois na bohoslužbe, na ktorej sa okrem iných zúčastnili parížska starostka Anne Hidalgová, expremiéri Francois Fillon a Alain Juppé i bývalý prezident Valéry Giscard d'Estaing. Omša sa konala za prísnych bezpečnostných opatrení, policajti prehľadali tašky mnohých prichádzajúcich, píše DPA.

Ľudia sa zhromaždili aj v iných mestách, približne 3500 sa ich zišlo v Breste, kde spievali francúzsku hymnu a držali minútu ticha.

Zhromaždenia na počesť obetí sa uskutočnili aj v početných iných krajinách.

Inzercia

Bohoslužby za účasti vládnych predstaviteľov i členov kráľovských rodín sa konali v Dánsku, Nórsku i Fínsku. V Berlíne začalo asi 500 miestnych obyvateľov spontánne spievať francúzsku hymnu po minúte ticha pred francúzskym veľvyslanectvom.

Prezident USA Barack Obama nariadil zvesenie americkej vlajky na pol žrde v Bielom dome, na federálnych budovách po celej krajine a na amerických vojenských a diplomatických objektoch po celom svete, a to do štvrtkového západu slnka, informovala agentúra AP.

Najvyššiu budovu na svete, mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji, osvetlili vo farbách francúzskej vlajky - na červeno, bielo a modro - podobne ako ďalšie významné budovy v Spojených arabských emirátoch. Lídri po celom moslimskom svete vyjadrili Francúzsku sústrasť, saudskoarabský kráľ Salmán zaslal francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandovi telegram, v ktorom uviedol, že útoky v Paríži sú "neprijateľné pre akékoľvek náboženstvo a medzinárodné normy".

Francúzska ministerka kultúry Fleur Pellerinová oznámila, že parížske múzeá v pondelok znova otvoria po tom, ako boli v rámci sprísnených bezpečnostných opatrení po útokoch zatvorené celý víkend. Pre návštevníkov budú opätovné otvorené od 13.00 h - po minúte ticha na počet obetí, ktorú budú v krajine držať na poludnie.

Na minútu ticha v pondelok o 12.00 h na pamiatku obetí najtragickejších atentátov vo Francúzsku od konca druhej svetovej vojny vyzvali tiež všetkých občanov členských krajín EÚ ich predstavitelia.

Odporúčame

Francúzske letectvo bombardovalo baštu Islamského štátu v Sýrii

Francúzske letectvo bombardovalo baštu Islamského štátu v Sýrii

Francúzske vzdušné sily podnikli včera svoje zatiaľ najväčšie nálety v Sýrii, ktorých terčom bola bašta militantnej organizácie Islamský štát (IS) v meste Rakka. K náletom došlo dva dni po tom, ako sa IS prihlásila ku koordinovaným útokom v Paríži, pri ktorých zahynulo vyše 130 ľudí.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.