Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. júl 2021, 17:37

Zvýhodnenie zaočkovaných

Ústavný súd pozastavil výnimku kratšej karantény pre očkovaných jednou dávkou

Ústavný súd pozastavil výnimku kratšej karantény pre očkovaných jednou dávkou

FOTO TASR - Pavel Neubauer

Ľudia, ktorí sú zaočkovaní jednou dávkou, budú musieť ísť po príchode na Slovensko do karantény minimálne na päť dní. Rovnako ako neočkovaní.

Ústavný súd pozastavil účinnosť časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorou sa upravuje aktuálny režim na hraniciach.

Rozhodlo o tom v utorok plénum súdu na neverejnom zasadnutí. Upravilo tak vyhlášku, ktorá sa menila v dôsledku predchádzajúceho rozhodnutia súdu.

Ľudia s jednou dávkou vakcíny mohli podľa doterajších pravidiel po príchode na Slovensko absolvovať test v prvý deň izolácie a v prípade negatívneho výsledku karanténu ukončiť. Išlo o prechodné ustanovenie, ktoré malo vo vyhláške ÚVZ platnosť od 9. júla do 2. augusta.

Títo ľudia tak po novom budú môcť ísť najskôr na test na piaty deň, podobne ako neočkovaní. Dovtedy musia ostať v karanténe.

Vyhlášku napadla opozícia, jej návrh prijal súd na ďalšie konanie v celom rozsahu. 

„Pozastavuje účinnosť paragrafu 9 vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky, uverejnenej 16. júla 2021,“ uvádza sa v tlačovej správe Ústavného súdu.

Návrhu na pozastavenie účinnosti vo zvyšnom rozsahu súd nevyhovel.

Inzercia

Čítajte tiež

Súd namieta najmä fakt, že na človeka po prvej dávke vakcíny sa nemožno pozerať ako na plne zaočkovaného.

Pred dvomi týždňami vo svojom zdôvodnení rozhodnutia napísal, že podľa súčasných vedeckých poznatkov je nesporné, že osoba bezprostredne po aplikácii prvej dávky očkovacej látky nemá ešte vytvorené protilátky v množstve spôsobilom na vlastnú ochranu pred ochorením, a tým ani vytvorený potenciál znížiť riziko nákazy iných osôb.

„Zatiaľ nemáme k dispozícii znenie uznesenia Ústavného súdu SR. Potrebujeme sa s ním oboznámiť a situáciou sa budeme zaoberať. Do účinnosti predmetného uznesenia platí súčasný režim na hraniciach,“ uviedla hovorkyňa ÚVZ Daša Račková. 

Na Ústavný súd sa opätovne obrátila opozícia 19. júla. Vyhlášku, ktorá posiela každú nezaočkovanú osobu po návrate na Slovensko do povinnej 14-dňovej karantény, považuje za protiústavnú. Podanie podporil Smer i Hlas.

Smer víta, že súd prijal ich podnet na ďalšie konanie. „Jasne deklaruje, že je problém vo vydávaní vyhlášok Úradom verejného zdravotníctva,“ uviedol hovorca strany.

Dnes treba vedieť

pred 21 minútami

Spustenie celomestskej parkovacej politiky v Bratislave s názvom Bratislavský parkovací asistent PAAS sa presúva na január 2022. Hlavné mesto o tom informovalo s tým, že sa posúva aj spustenie registrácií do systému regulovaného parkovania pre prvé tri zóny - Tehelné pole, Krasňany a Dvory 4 - na 1. december. (tasr)

pred hodinou

Prezidentka Zuzana Čaputová na budúci týždeň vystúpi v parlamente so správou o stave republiky. „Vystúpi v stredu 29. septembra 2021 o 11.00 h,“ spresnil jej hovorca Martin Strižinec. (tasr)

pred 2 hodinami

V Trenčíne je plne zaočkovaná už takmer polovica obyvateľov. Prvú dávku dostalo 29 235 ľudí, teda už cez 52 percent. Trenčín zostáva aj na budúci týždeň podľa covid automatu v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe. (tasr)

pred 2 hodinami

Envirorezort má v pláne oboznámiť sa s oznámením, ktoré Slovensku zaslala eurokomusia, a vykonať kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov. „Ministerstvo životného prostredia sa dôkladne oboznámi s obsahom oznámenia a v spolupráci s ostatnými dotknutými rezortmi vykoná všetky potrebné kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov," uviedlo ministerstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva