Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
08. január 2009

KOMENTÁR: Nepriateľom nie je Rusko, ale zima

Dňa 18. januára 2008 navštívil bulharskú metropolu ruský prezident. Vladimír Putin spolu s vicepremiérom Medvedevom. Súčasťou návštevy ruskej delegácie bolo vyhlásenie roku 2008 za Rok Ruska. Zrejme naposledy. Rokovaniam dominovala energetika. Gazprom a talianska spoločnosť Eni navrhli južnú vetvu ...


Dňa 18. januára 2008 navštívil bulharskú metropolu ruský prezident. Vladimír Putin spolu s vicepremiérom Medvedevom. Súčasťou návštevy ruskej delegácie bolo vyhlásenie roku 2008 za Rok Ruska. Zrejme naposledy.

Rokovaniam dominovala energetika. Gazprom a talianska spoločnosť Eni navrhli južnú vetvu plynovodu cez Čierne more, no európski partneri tlačili Sofiu na konkurenčný plynovod Nabucco zo strednej Ázie do Európy. V decembri Bulharsko rokovalo s Azerbajžanom, nehovoriac o snahe dovážať od roku 2011 plyn z Egypta.

Je snaha o nezávislosť scestná? Asi áno, nakoľko tlak Moskvy je reálny a silný. A práve preto tam, kde mocnosti režírujú svoje snahy bez záujmu o jednotlivca, je nutné ukázať dôležitosť ľudského života jednotlivca cez partnerskú iniciatívu. Inými slovami, nejde o obhájenie konceptu energetickej nezávislosti, ale o znovuobjavenie-či-znovunájdenie základných princípov humanizmu a spolupráce. A to sa už netýka len Ruska.

Viem, smieme hľadať príčiny zastavenia kohútikov na Ukrajine. A tam ich aj hravo nájdeme. A čo argument: Dobrý predajca si zabezpečí tranzit aj cez mínové pole?! Je toto ten najzávažnejší problém? Do hry vstupuje i proeurópska orientácia Ukrajiny. Nejde o plyn, ale o nezávislosť. Rusko na „Bulharsko-EÚ hru“ nezávislosti nepristúpi. Dá sa v týchto politických rovinách lavírovať a hľadať riešenia, vinníkov a vinných. Najväčším nepriateľom nie je Rusko, či Ukrajina, ale zima.

Pravá ruská zima pokorila Napoleona i Hitlera. Prekazila dobyvateľské chúťky nepriateľom. V súčasnosti sa „ruská zima“ stáva nástrojom výbojnej politiky. V Európe možno v priebehu pár dní zamrzne niekoľko ľudí. Rétorikou politikov a diplomacie sa dá veľa dosiahnuť, no bratské gesto spolupatričnosti je možné vyjadriť reálne a jednoducho už teraz.

František Neupauer
"Tam, kde režírujú svoje snahy mocnosti bez záujmu o jednotlivca, je nutné ukázať dôležitosť ľudského života jednotlivca cez partnerskú iniciatívu."
zdroj obrázka: z mailovej korešpondencie

aktualizované 10. januára 2009 23:54
Foto: robertamsterdam.com

Inzercia

Odporúčame

Ľudia rôznych pletí v Sydney 2008

Ľudia rôznych pletí v Sydney 2008

Ľudia rôznych pletí, národnosti, skúseností so slobodou i diktatúrou prijímajú pozvanie Svätého Otca, aby pomohli miestnej cirkvi zažiť mladú cirkev. Prichádzajú na „miesto stretnutia“, aby spoločne zažili radosť mladosti, povzbudili sa vo viere a kráčali po ceste za Kristom. Asi takto smieme charak...

KOMENTÁR: Zimbabwe: Beznohí už voliť nepôjdu

KOMENTÁR: Zimbabwe: Beznohí už voliť nepôjdu

„Ak sa každý zaujíma len o vlastný prospech, svet nemôže skončiť inak ako v ruinách.“ Tieto slová Svätého Otca Benedikta XVI. z príhovoru pred požehnaním Urbi et orbi prevzala a interpretovala naša tlač ako narážku na svetovú hospodársku krízu. Nie je podstatné, či ich naozaj tak myslel. Sú pravdivé...

KOMENTÁR: Na polceste medzi Husákom a Langošom

KOMENTÁR: Na polceste medzi Husákom a Langošom

Na Slovensku sa zvádza bitka o minulosť: Husáka ešte neodmietame, ale na Langoša sme ešte nedozreli. Starosta bratislavskej mestskej časti Dúbravka Ján Sandtner oznámil, že do konca tohto roka určite pamätnú tabuľu Gustávovi Husákovi v Dúbravke neodhalia. Poslanci mestskej časti 4. novembra schválil...