KOMENTÁR: Nepriateľom nie je Rusko, ale zima


Dňa 18. januára 2008 navštívil bulharskú metropolu ruský prezident. Vladimír Putin spolu s vicepremiérom Medvedevom. Súčasťou návštevy ruskej delegácie bolo vyhlásenie roku 2008 za Rok Ruska. Zrejme naposledy.

Rokovaniam dominovala energetika. Gazprom a talianska spoločnosť Eni navrhli južnú vetvu plynovodu cez Čierne more, no európski partneri tlačili Sofiu na konkurenčný plynovod Nabucco zo strednej Ázie do Európy. V decembri Bulharsko rokovalo s Azerbajžanom, nehovoriac o snahe dovážať od roku 2011 plyn z Egypta.

Je snaha o nezávislosť scestná? Asi áno, nakoľko tlak Moskvy je reálny a silný. A práve preto tam, kde mocnosti režírujú svoje snahy bez záujmu o jednotlivca, je nutné ukázať dôležitosť ľudského života jednotlivca cez partnerskú iniciatívu. Inými slovami, nejde o obhájenie konceptu energetickej nezávislosti, ale o znovuobjavenie-či-znovunájdenie základných princípov humanizmu a spolupráce. A to sa už netýka len Ruska.

Viem, smieme hľadať príčiny zastavenia kohútikov na Ukrajine. A tam ich aj hravo nájdeme. A čo argument: Dobrý predajca si zabezpečí tranzit aj cez mínové pole?! Je toto ten najzávažnejší problém? Do hry vstupuje i proeurópska orientácia Ukrajiny. Nejde o plyn, ale o nezávislosť. Rusko na „Bulharsko-EÚ hru“ nezávislosti nepristúpi. Dá sa v týchto politických rovinách lavírovať a hľadať riešenia, vinníkov a vinných. Najväčším nepriateľom nie je Rusko, či Ukrajina, ale zima.

Pravá ruská zima pokorila Napoleona i Hitlera. Prekazila dobyvateľské chúťky nepriateľom. V súčasnosti sa „ruská zima“ stáva nástrojom výbojnej politiky. V Európe možno v priebehu pár dní zamrzne niekoľko ľudí. Rétorikou politikov a diplomacie sa dá veľa dosiahnuť, no bratské gesto spolupatričnosti je možné vyjadriť reálne a jednoducho už teraz.

František Neupauer
"Tam, kde režírujú svoje snahy mocnosti bez záujmu o jednotlivca, je nutné ukázať dôležitosť ľudského života jednotlivca cez partnerskú iniciatívu."
zdroj obrázka: z mailovej korešpondencie

aktualizované 10. januára 2009 23:54
Foto: robertamsterdam.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo