Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. november 2015

Srbsko potvrdilo, že držiteľ sýrskeho pasu žiadal o azyl

Držiteľ sýrskeho pasu, ktorý sa našiel v blízkosti tela jedného z páchateľov piatkových útokov v Paríži, v októbri prišiel do územie Srbska, kde požiadal o azyl.

Informovalo o tom dnes srbské ministerstvo vnútra. 

Srbský rezort informoval, že francúzski vyšetrovatelia sa zaujímajú o osobu A.A., ktorá podľa jeho údajov 7. októbra vstúpila na územie Srbska cez pohraničný priechod v Preševe, kde požiadala o azyl. Preševo je priechodom na hraniciach medzi Srbskom a Macedónskom. 

Kontrolou záznamov sa potvrdilo, že údaje o A.A. zodpovedajú tým, ktoré súvisia s osobou, ktorá bola 3. októbra identifikovaná v Grécku. Srbské úrady spresnili, že medzinárodná organizácia Interpol nevydala v súvislosti s A.A. nijaké varovanie.

Grécke úrady v sobotu potvrdili, že v Paríži nájdený sýrsky pas je totožný s dokladmi, akými sa preukázal utečenec, ktorý 3. októbra so skupinou ďalších migrantov v člne priplával na grécky ostrov Leros.

Mená predpokladaných páchateľov zverejnili v noci nadnes aj francúzske a srbské médiá. Dnes sa k nim pridal grécky denník Protothema, ktorý okrem ich mien priniesol vo svojom vydaní aj kópie ich lístkov na trajekt do prístavu Pireus. 

Grécky denník spresnil, že dvaja predpokladaní aktéri parížskych útokov boli medzi migrantmi, ktorých loď sa začiatkom októbra potopila neďaleko ostrova Leros. Všetkých migrantov potom prepravili na ostrov Kalymnos a potom sa dvojica trajektom dostala do Pirea v pevninskej časti Grécka. "Z Pirea pokračovali v ceste do Paríža v "karavánach utečencov, ktoré boli pre nich ideálnym krytím, takže zostali nepovšimnutí," napísal grécky denník.  

V súčasnosti nie je jasné, či sú pasy oboch podozrivých pravé alebo falošné. Viaceré západné médiá upozornili, že v jednom z pasov chýba číslo.

Grécke úrady v sobotu potvrdili, že držiteľ sýrskeho pasu, ktorý sa našiel pri tele jedného z útočníkov v Paríži, bol 3. októbra zaregistrovaný na ostrove Leros v súlade s nariadeniami EÚ. Podľa gréckeho denníka tento muž nebol sám, sprevádzal ho ešte jeden človek. "Dvojica mužov so sýrskymi pasmi je považovaná za spolupáchateľov útokov vo francúzskej metropole," dodal grécky denník.

Inzercia

Odporúčame