Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. november 2015

Fico: Napĺňa sa najhorší scenár rizík spojených s migračnou vlnou

Napĺňa sa najhorší scenár obrovských bezpečnostných rizík spojených s migračnou vlnou. V dnešnej mimoriadnej diskusnej relácii televízie Markíza o útokoch v Paríži to povedal premiér Robert Fico (Smer-SD).

Podľa jeho slov minimálne dvaja z ôsmich atentátnikov, ktorí vo Francúzsku útočili, mali byť migranti a prišli do Európy balkánskou cestou.

"Potvrdzuje to obrovské bezpečnostné riziká, ktoré sú spojené s migráciou," povedal Fico. Podľa neho sa málo hovorí o tom, že francúzska tajná služba požiadala všetky európske krajiny o pomoc pri identifikácii ďalších páchateľov na základe odtlačkov prstov. "Znamená to, že títo ľudia neboli registrovaní vo Francúzsku a je vysoká pravdepodobnosť, že tam budú ďalší migranti," podotkol predseda vlády. Zároveň potvrdil, že Ministerstvo vnútra SR aj Slovenská informačná služba môžu napomôcť pri identifikácii týchto ľudí.

Podľa Fica sa v Nemecku hovorí o takmer 350.000 ľuďoch, o ktorých sa nič nevie. Taktiež, že podľa nemeckej tajnej služby bol v minimálne 100 prípadoch robený nábor Islamského štátu v imigračných táboroch, aby títo ľudia boli súčasťou rôznych atentátov. 

Od piatka 13. novembra sa podľa predsedu vlády na Slovensku začalo efektívnejšie monitorovanie moslimov, záchytných táborov, ale aj pravicového extrémizmu. "Robíme vážne preventívne opatrenia," poznamenal Fico. Za doterajšími bezpečnostnými opatreniami i odmietnutím kvót pre rozdelenie migrantov si stojí. "Rešpektujem, že je tu nejaká migračná kríza, ale pred právami migrantov musí byť na prvom mieste občan SR a bezpečnosť tejto krajiny," skonštatoval premiér.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) v relácii povedal, že z piatka na sobotu (z 13. na 14.11.) boli aktivované všetky bezpečnostné procedúry. Začali sa analyzovať všetky informácie, monitorovať rizikové skupiny i rizikové priestory. "Polícia zvýšila svoju prítomnosť prakticky dvojnásobne o viac ako 400 hliadok," spresnil minister.

Polícia na Slovensku sa podľa jeho slov v súčasnosti sústredí na priestory, kde je väčší počet ľudí, ako sú priestory staníc či nákupných centier. Minister podotkol, že ak by tieto bezpečnostné opatrenia mali pretrvávať, sú pripravení dať do spoločných hliadok aj príslušníkov Ozbrojených síl SR.

Inzercia

Odporúčame