Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. júl 2021, 13:47

Tuniského predsedu parlamentu armáda nevpustila do budovy, vypukli potýčky

Tuniský prezident v nedeľu večer oznámil, že odvolal premiéra Hišáma Mašíšího a pozastavil činnosť parlamentu na 30 dní. Jeho krok prichádza po dlhšom období patovej situácie medzi prezidentom, premiérom a parlamentom.

Predsedu tuniského parlamentu a šéfa Strany obnovy (an-Nahda) Rášida Ghannúšího armáda nevpustila v pondelok do budovy zákonodarného zboru, informovala agentúra AFP.

Šéf najväčšej parlamentnej strany sa do budovy pokúsil vstúpiť niekoľko hodín po tom, čo prezident Kajs Saíd odvolal premiéra Hišáma Mašíšího a pozastavil činnosť zákonodarného zboru. Strana an-Nahda tento krok označila za „štátny prevrat“.

Po tom, čo Ghannúšího nevpustila armáda do parlamentu, uskutočnil pred budovou protest v sede, píše AFP s odvolaním sa na svojich fotoreportérov.

V pondelok sa pred parlamentom zhromaždili aj stovky stúpencov prezidenta Saída. Skandovali heslá proti strane an-Nahda a bránili jej prívržencom v prístupe k budove. Dva znepriatelené tábory po sebe hádzali kamene a fľaše.

Tuniský prezident v nedeľu večer oznámil, že odvolal premiéra Hišáma Mašíšího a pozastavil činnosť parlamentu na 30 dní. Jeho krok prichádza po dlhšom období patovej situácie medzi prezidentom, premiérom a parlamentom. Situáciu ešte zhoršila pandémia nového koronavírusu.

Účastníci protestov, ktoré sa obnovili v januári, kritizujú nárast nezamestnanosti, chudoby a korupciu, ako i neschopnosť vlády v súvislosti s vysokým počtom infikovaných i obetí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Prezidentka Zuzana Čaputová na budúci týždeň vystúpi v parlamente so správou o stave republiky. „Vystúpi v stredu 29. septembra 2021 o 11.00 h,“ spresnil jej hovorca Martin Strižinec. (tasr)

pred hodinou

V Trenčíne je plne zaočkovaná už takmer polovica obyvateľov. Prvú dávku dostalo 29 235 ľudí, teda už cez 52 percent. Trenčín zostáva aj na budúci týždeň podľa covid automatu v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe. (tasr)

pred hodinou

Envirorezort má v pláne oboznámiť sa s oznámením, ktoré Slovensku zaslala eurokomusia, a vykonať kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov. „Ministerstvo životného prostredia sa dôkladne oboznámi s obsahom oznámenia a v spolupráci s ostatnými dotknutými rezortmi vykoná všetky potrebné kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov," uviedlo ministerstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva