Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. júl 2021, 11:50

Dianie v koalícii

Koaličná rada k Mikulcovi a Kovaříkovi by mohla byť ešte tento týždeň

Koaličná rada k Mikulcovi a Kovaříkovi by mohla byť ešte tento týždeň

Minister vnútra Roman Mikulec. Foto - TASR/Jaroslav Novák

O zvolanie koaličnej rady požiadala Sme rodina. Majú vážne výhrady k ministrovi vnútra a k policajnému prezidentovi. Odvolávanie ministra vnútra sa presunulo na september.

Termín mimoriadnej koaličnej rady k zotrvaniu ministra vnútra Romana Mikulca a policajného prezidenta Petra Kovaříka vo funkciách, ktorú iniciovalo hnutie Sme rodina, zatiaľ neurčili. Podľa viacerých predstaviteľov koalície by však mohla byť ešte tento týždeň, najskôr však vo štvrtok.  

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš za hnutie deklaroval, že sú pripravení zasadnúť. „Tam si môžeme všetky veci povedať na rovinu, fakty, zákony, kompetencie,“ povedal. Minister i šéf polície dôveru OĽANO zatiaľ majú.  

Mimoriadna koaličná rada ešte nie je zvolaná, čo pre TASR potvrdila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová a klubu Za ľudí Jana Žitňanská. Šéfka klubu Za ľudí predpokladá, že zasadnutie bude ešte tento týždeň. Podľa Zemanovej bude najskôr vo štvrtok. 

Predseda Národnej rady a Sme rodina Boris Kollár požiadal partnerov o zvolanie mimoriadnej koaličnej rady. Hnutie chce riešiť otázku zotrvania ministra vnútra a policajného prezidenta vo funkciách. Majú vážne výhrady. Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský si myslí, že Kovařík aj Mikulec by mali odstúpiť.       

Minister vnútra Roman Mikulec deklaroval, že je pripravený zodpovedať hnutiu Sme rodina všetky otázky týkajúce sa súčasnej situácie, ak bude záujem o konštruktívnu debatu.

Odvolávanie Mikulca sa presunulo na september

Odvolávanie ministra vnútra sa posúva na septembrovú riadnu schôdzu parlamentu. V rokovacej sále Národnej rady nebol ani dnes dostatok poslancov, parlament tak nebol uznášaniaschopný. V pléne chýbala aj opozícia. Podpredseda snemovne Gábor Grendel preto ukončil 36. schôdzu a odvolávanie preložil.

Mikulca sa opakovane pokúša odvolať opozícia z iniciatívy Smeru. Kritizuje ho, okrem iného, za rozhodnutie pozastaviť činnosť vyšetrovateľke Diane Santusovej, vedúcej tímu Úradu inšpekčnej služby, ktorý vyšetruje podozrenia zo zneužívania právomocí príslušníkov NAKA.

Naďalej mu vyčíta aj situáciu v bezpečnostných zložkách a podozrenia z manipulovania vyšetrovaní.

Mikulec sa opozičného pokusu o jeho odvolanie z funkcie neobáva. Návrh na vyslovenie nedôvery označil za legitímne právo opozície. 

Inzercia

Koalícia sa odvolávania Mikulca bojí, tvrdí Fico

Poslanci Hlasu svoju neúčasť na pondelkovom zasadnutí parlamentu zdôvodňujú tým, že očakávali jej blokovanie zo strany koalície, tak ako počas víkendu. 

„Hlas-SD aj naďalej považuje ministra vnútra Romana Mikulca za najslabšieho v histórii Slovenska a sme pripravení podporiť návrh na jeho odvolanie na mimoriadnej schôdzi, ktorá bude podľa najaktuálnejších informácií v septembri. Zároveň budeme veľmi pozorne sledovať, ako sa k celej tejto situácii bude stavať Sme rodina,“ uviedla hovorkyňa strany. 

Nikto z Hlasu podľa hovorkyne nie je na dovolenke. Pripomenula, že všetci 11 poslanci boli celý víkend v Národnej rade SR. „Schôdza o odvolávaní ministra Mikulca sa mala začať včera, pričom dvakrát jej konanie zablokovali práve koaliční poslanci. Taký istý prístup avizovali aj na dnešný deň,“ skonštatovala.

Predseda strany Smer Fico tvrdí, že vládna koalícia sa odvolávania Mikulca počas mimoriadnej schôdze bojí. Poukázal pritom na to, že počas víkendu predstavitelia koalície mimoriadnu schôdzu blokovali.

„Bojíte sa tohto odvolávania, pretože informácie, ktoré sa objavujú okolo Mikulca, sú hrozné. A naviac, dnes je to už aj vládna strana Sme rodina, ktorá avizuje, že je pripravená ministra vnútra odvolávať,“ povedal Fico vo videu na sociálnej sieti. Predstavitelia koalície by podľa neho mali namiesto vyhlásení smerom k opozícii riešiť, čo budú robiť s Mikulcom a manipuláciou trestných konaní.

 

 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Prezidentka Zuzana Čaputová na budúci týždeň vystúpi v parlamente so správou o stave republiky. „Vystúpi v stredu 29. septembra 2021 o 11.00 h,“ spresnil jej hovorca Martin Strižinec. (tasr)

pred hodinou

V Trenčíne je plne zaočkovaná už takmer polovica obyvateľov. Prvú dávku dostalo 29 235 ľudí, teda už cez 52 percent. Trenčín zostáva aj na budúci týždeň podľa covid automatu v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe. (tasr)

pred hodinou

Envirorezort má v pláne oboznámiť sa s oznámením, ktoré Slovensku zaslala eurokomusia, a vykonať kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov. „Ministerstvo životného prostredia sa dôkladne oboznámi s obsahom oznámenia a v spolupráci s ostatnými dotknutými rezortmi vykoná všetky potrebné kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov," uviedlo ministerstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva