Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. júl 2021, 09:59

OH v Tokiu

Vodnému slalomárovi Beňušovi finále v Tokiu nevyšlo

Vodnému slalomárovi Beňušovi finále v Tokiu nevyšlo

Slovenský vodný slalomár Matej Beňuš neskrýval sklamenia.. Foto TASR/Martin Baumann

Zaostal za víťazom Benjaminom Savšekom zo Slovinska o 7,35 sekundy. O medailu ho obrala dvojsekundová penalizácia.

Slovenský vodný slalomár Matej Beňuš obsadil v C1 na olympijských hrách v Tokiu 6. miesto. V pondelkovom finále zaostal za víťazom Benjaminom Savšekom zo Slovinska o 7,35 sekundy.

Striebro získal Čech Lukáš Rohan s mankom 3,71 s, bronz vybojoval Nemec Sideris Tasiadis s mankom 5,45 s na víťaza.

Náročná trať väčšine pretekárov vrátane Beňuša zjavne nevyhovovala. Problematická bola najmä stredná časť, tú ako jediný s prehľadom zvládol Savšek, pre ktorého to je prvá olympijská medaila.

Kanálom prešiel suverénne a ako jediný ho zvládol pod sto sekúnd. V čistom čase sa to podarilo aj Čechovi Lukášovi Rohanovi (99,96), no tomu pribudli dve trestné sekundy, ktoré ho odsunuli na striebornú priečku. Hoci Sideris predviedol čistú jazdu, pomalšie tempo ho odsunulo až za Rohana.

Beňuš v tretí ostrý súťažný deň dosiahol doposiaľ najlepšie umiestnenie slovenskej výpravy. Obhajca striebra z Ria de Janeiro sa kvalifikoval do Tokia na poslednú chvíľu, keď na ME zdolal Alexandra Slafkovského i Michala Martikána. V Japonsku patril k favoritom na medailu a ambície potvrdil aj v nedeľných rozjazdách. Obe zvládol čisto a v tej druhej dosiahol suverénne najrýchlejší čas

Slovenský reprezentant obchádza vo finálovej jazde v Tokiu bránku číslo 19. Foto TASR/Michal Svítok

Inzercia

V pondelok mu však voda „nesadla“. Už v semifinále sa trápil a s penalizáciou obsadil až deviate miesto. To znamenalo, že do finále vstúpil ako druhý v poradí.

Hoci v porovnaní so semifinále zvládol vrchnú časť bez dotyku, mal problémy v strednej časti kanála a chýbala mu aj optimálna rýchlosť. Devätnástu bránku nezvládol čisto a dve trestné sekundy prakticky pochovali jeho nádeje na medailu.

„Som celkom sklamaný, lebo by som mal bez dotyku medailu napriek tomu, že som spravil dve chyby. V porovnaní so včerajškom zmenili trať, táto bola oveľa náročnejšia. Na štarte som sa cítil dobre, nebol som nervózny. Vrchná časť mi vyšla dobre, ale v strede okolo valca som už kopil chyby a bolo to náročné. Bol som dobre pripravený, ale taký už je slalom,“ povedal Beňuš pre RTVS.

Slovensko nemalo v C1 mužov zastúpenie na pódiu prvýkrát v histórii modernej samostatnosti. Pri premiére v Atlante 1996 sa Martikán tešil zo zlata, o štyri roky neskôr získal v Sydney striebro a v Atenách 2004 ho zopakoval. V Pekingu 2008 opäť zvíťazil a v Londýne 2012 pri svojej piatej olympijskej účasti bronzom skompletizoval zbierku. Pred piatimi rokmi získal Beňuš striebro.

Beňuš sa kvalifikoval do Tokia na poslednú chvíľu, keď na majstrovstvách Európy zdolal Alexandra Slafkovského.

Dnes treba vedieť

pred 49 minútami

Spustenie celomestskej parkovacej politiky v Bratislave s názvom Bratislavský parkovací asistent PAAS sa presúva na január 2022. Hlavné mesto o tom informovalo s tým, že sa posúva aj spustenie registrácií do systému regulovaného parkovania pre prvé tri zóny - Tehelné pole, Krasňany a Dvory 4 - na 1. december. (tasr)

pred 2 hodinami

Prezidentka Zuzana Čaputová na budúci týždeň vystúpi v parlamente so správou o stave republiky. „Vystúpi v stredu 29. septembra 2021 o 11.00 h,“ spresnil jej hovorca Martin Strižinec. (tasr)

pred 2 hodinami

V Trenčíne je plne zaočkovaná už takmer polovica obyvateľov. Prvú dávku dostalo 29 235 ľudí, teda už cez 52 percent. Trenčín zostáva aj na budúci týždeň podľa covid automatu v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe. (tasr)

pred 3 hodinami

Envirorezort má v pláne oboznámiť sa s oznámením, ktoré Slovensku zaslala eurokomusia, a vykonať kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov. „Ministerstvo životného prostredia sa dôkladne oboznámi s obsahom oznámenia a v spolupráci s ostatnými dotknutými rezortmi vykoná všetky potrebné kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov," uviedlo ministerstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva