Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. júl 2021, 09:13

OSN upozorňuje, že Taliban v Afganistane ofenzívu nezastaví

Môže to viesť k najvyššiemu počtu civilných obetí v tejto stredoázijskej krajine za uplynulých viac než desať rokov.

Organizácia Spojených národov upozornila, že ak sa v Afganistane nezastaví ofenzíva hnutia Taliban, píše o tom agentúra AFP.

Miera násilia vzrastá od konca mája, keď súčasne s odchodom medzinárodných jednotiek spustili vzbúrenci bojové operácie na území celého Afganistanu.

Podľa v pondelok zverejnenej správy Asistenčnej misie OSN v Afganistane (UNAMA) o civilných obetiach v prvej polovici roka 2021 sa očakáva, že počet obetí v radoch civilistov dosiahne najvyššiu ročnú úroveň od začiatku vedenia záznamov spred vyše desiatky rokov.

Misia tiež upozornila, že za štvrtinu všetkých civilných obetí sú zodpovední afganskí vojaci a provládne jednotky, píše AFP. „Bezprecedentné veľa afganských civilistov zahynie alebo bude zmrzačených v prípade, ak nebude potlačené násilie,“ uviedla vo vyhlásení šéfka UNAMA Deborah Lyonsová.

„Vyzývam vodcov Talibanu a Afganistanu, aby brali do úvahy pochmúrnu a mrazivú trajektóriu konfliktu a jeho zničujúci vplyv na civilné obyvateľstvo,“ dodala.

Počas prvého polroka 2021 zahynulo v Afganistane zhruba 1659 civilistov a ďalších 3254 utrpelo zranenia. Znamená to 47-percentný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajšieho roka, uvádza sa v správe UNAMA. Nárast počtu civilných obetí bol zvlášť prudký v máji a júni, keď Taliban začal s ofenzívami.

„Mimoriadne šokujúce a hlboko znepokojujúce je, že takmer polovicu všetkých civilných obetí tvoria ženy, dievčatá a chlapci,“ uviedla misia s tým, že za 64 percent obetí v radoch civilistov sú zodpovedné protivládne elementy v Afganistane.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Prezidentka Zuzana Čaputová na budúci týždeň vystúpi v parlamente so správou o stave republiky. „Vystúpi v stredu 29. septembra 2021 o 11.00 h,“ spresnil jej hovorca Martin Strižinec. (tasr)

pred hodinou

V Trenčíne je plne zaočkovaná už takmer polovica obyvateľov. Prvú dávku dostalo 29 235 ľudí, teda už cez 52 percent. Trenčín zostáva aj na budúci týždeň podľa covid automatu v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe. (tasr)

pred hodinou

Envirorezort má v pláne oboznámiť sa s oznámením, ktoré Slovensku zaslala eurokomusia, a vykonať kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov. „Ministerstvo životného prostredia sa dôkladne oboznámi s obsahom oznámenia a v spolupráci s ostatnými dotknutými rezortmi vykoná všetky potrebné kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov," uviedlo ministerstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva