Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. júl 2021, 17:12

Ozbrojenci prepustili v Nigérii ďalších 28 zo 121 unesených študentov

Únoscovia vtrhli do budovy strednej baptistickej školy v nigérijskom štáte Kaduna 5. júla a uniesli desiatky žiakov, ktorí v tom čase spali vo svojich internátnych izbách.

Ozbrojenci, ktorí v severozápadnej Nigérii začiatkom júla uniesli 121 študentov, prepustili ďalších 28 tínedžerov - dovedna je tak na slobode už 34 z nich; zadržiavaných je ale naďalej 87 žiakov. 

Reverend Joseph Hayab pôsobiaci na tejto školy pre AFP potvrdil, že prepustení žiaci sa znova stretli so svojimi rodinami. "Banditi ich prepustili včera (v sobotu) a podarilo sa nám vyslať autobusy patriace cirkvi na miesto, kde únoscovia žiakov nechali a vyzdvihnúť ich," priblížil.

"Päť detí utieklo 21. júla, ale len dve z nich našla polícia. Zvyšné tri sa do školy dostali samostatne," dodal Hayab s tým, že z rúk únoscov unikli, keď ich poslali do lesa zbierať drevo. Jedného zo študentov prepustili únoscovia pred dvoma týždňami zo zdravotných dôvodov.

Gang únoscov po tomto čine príslušnú školu požiadal o výkupné a jedlo. Hayab priznal, že škola im poskytla peniaze, presnú sumu však neuviedol. "Najdôležitejšie teraz je, aby boli prepustené i všetky ostatné deti," zdôraznil.

Od decembra uniesli v Nigérii už približne 1000 študentov a žiakov. Väčšinu z nich páchatelia prepustili po dohode s lokálnymi predstaviteľmi, niektoré z detí sú však naďalej zadržiavané. Ako píše agentúra Reuters, ide o v poradí desiaty z hromadných únosov na severozápade Nigérie od konca minulého roka, za ktoré sú najčastejšie zodpovední islamistickí militanti, avšak v poslednej dobe i kriminálne gangy. Nigérijský prezident Muhammadu Buhari bezpečnostným zložkám v krajine nariadil, aby zaistili bezpečné a urýchlené prepustenie všetkých obetí únosov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Spustenie celomestskej parkovacej politiky v Bratislave s názvom Bratislavský parkovací asistent PAAS sa presúva na január 2022. Hlavné mesto o tom informovalo s tým, že sa posúva aj spustenie registrácií do systému regulovaného parkovania pre prvé tri zóny - Tehelné pole, Krasňany a Dvory 4 - na 1. december. (tasr)

pred 3 hodinami

Prezidentka Zuzana Čaputová na budúci týždeň vystúpi v parlamente so správou o stave republiky. „Vystúpi v stredu 29. septembra 2021 o 11.00 h,“ spresnil jej hovorca Martin Strižinec. (tasr)

pred 3 hodinami

V Trenčíne je plne zaočkovaná už takmer polovica obyvateľov. Prvú dávku dostalo 29 235 ľudí, teda už cez 52 percent. Trenčín zostáva aj na budúci týždeň podľa covid automatu v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe. (tasr)

pred 3 hodinami

Envirorezort má v pláne oboznámiť sa s oznámením, ktoré Slovensku zaslala eurokomusia, a vykonať kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov. „Ministerstvo životného prostredia sa dôkladne oboznámi s obsahom oznámenia a v spolupráci s ostatnými dotknutými rezortmi vykoná všetky potrebné kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov," uviedlo ministerstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva