Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Dnes treba vedieť
25. júl 2021, 11:19

Dianie v koalícii

Kollár má výhrady k Mikulcovi a Kovaříkovi. Chce ich riešiť na koaličnej rade

Kollár má výhrady k Mikulcovi a Kovaříkovi. Chce ich riešiť na koaličnej rade

Boris Kollár. Foto - TASR

Pčolinský si myslí, že minister vnútra aj policajný prezident by mali odstúpiť. Je presvedčený, že sa maria vyšetrovania káuz. Zvyšok koalície za Mikulcom stojí. Opozícia sa ho bude snažiť znova odvolať.

Boris Kollár požiadal koaličných partnerov o zvolanie mimoriadnej koaličnej rady. Chce riešiť otázku zotrvania ministra vnútra Romana Mikulca a policajného prezidenta Petra Kovaříka vo funkciách.

Vyhlásil to minister práce Milan Krajniak s tým, že majú vážne výhrady. Je presvedčený, že veci zašli tak ďaleko, že sa to viac nedá zametať pod koberec.

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský si myslí, že Kovařík aj Mikulec by mali odstúpiť. Mikulec jeho dôveru nemá.

„Neviem si predstaviť že táto vládna koalícia, ktorá bola zvolená s tým, že nastavíme spravodlivosť na Slovensku, by mala postupovať takým spôsobom, že teraz zrazu bude veci zametať pod koberec. Musíme ukončiť to, že opozícia sa nám smeje do tváre, že niekto nezvláda veci v rezorte vnútra,“ povedal Krajniak.

Namietal aj postup koaličných partnerov pri opozíciou iniciovanej mimoriadnej schôdzi na odvolanie Mikulca z funkcie. Nemyslí si, že takéto vyhýbanie sa opozícii je správne a že vznesené pochybnosti by mali „ostať vo vzduchu“.

Pčolinský: Maria sa vyšetrovania

Pčolinský namieta, že koaliční partneri im ani neoznámili, že budú blokovať schôdzu na odvolanie Mikulca. Očakával klasický priebeh rokovania. Partneri sa podľa neho zrejme obávali výsledku hlasovania o vyslovení nedôvery ministrovi Mikulcovi.

Je presvedčený, že sa maria vyšetrovania káuz. Hovorí o potrebe všetky veci dôsledne vyšetriť. Sme rodina chce vysvetlenie viacerých otázok a na to chce tlačiť aj v koalícii.

Pčolinský považuje podozrenia za vážne a mlčanie zo strany kompetentných za neakceptovateľné. „Nemajú ani potrebu to vysvetliť,“ poznamenal.

Krajniak dodal, že Mikulca nepodozrieva, že by priamo dával pokyny či maril vyšetrovania. Má však pocit, že sa to mohlo diať dlhé mesiace a nepreverovalo sa to dôsledne.


Minister vnútra Roman Mikulec a policajný prezident Peter Kovařík. Foto - TASR

Minister Mikulec v reakcii na pochybnosti Sme rodina uviedol, že je pripravený zodpovedať hnutiu všetky otázky týkajúce sa súčasnej situácie, ak bude záujem o konštruktívnu debatu. 

Druhý pokus Smeru

Ministra vnútra sa opakovane pokúša odvolať opozícia z iniciatívy Smeru. Ministra kritizuje okrem iného za rozhodnutie pozastaviť činnosť vyšetrovateľke Diane Santusovej, vedúcej tímu Úradu inšpekčnej služby, ktorý vyšetruje podozrenia zo zneužívania právomocí príslušníkov NAKA.

Naďalej mu vyčíta aj situáciu v bezpečnostných zložkách a podozrenia z manipulovania vyšetrovaní.

Odvolávanie Mikulca sa napokon presunulo z nedele na pondelok ráno o 9.00 h. V rokovacej sále Národnej rady nebol dostatok poslancov, a tak parlament nebol uznášaniaschopný.

Mikulca sa naposledy prvý raz snažila odvolávať opozícia minulý mesiac kvôli pochybnostiam o situácii v bezpečnostných zložkách a pre podozrenia o možnom manipulovaní vyšetrovania viacerých káuz zo strany skupiny existujúcej v silových zložkách.

Mikulca vtedy pri hlasovaní podporilo zo 135 prítomných celkovo 72 poslancov, ktorí boli proti opozičnému návrhu. Za vyslovenie nedôvery ministrovi hlasovalo 53 poslancov, všetci z opozície. Zo 17 poslancov Sme rodina sa deviati pri hlasovaní zdržali. Dvaja z hnutia nehlasovali, a to Peter Pčolinský a Adriana Pčolinská, brat a manželka väzobne stíhaného exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského.

Opätovný pokus o odvolanie Romana Mikulca vníma hnutie OĽaNO len ako prejav enormného strachu ľudí, ktorí sa veľmi boja politickej a trestnoprávnej zodpovednosti. 

Inzercia

Z hnutia poznamenali, že po rokovaní o zákone, ktorý ochraňuje ľudí pred následkami pandémie, sa poslanci rozhodli neprezentovať pri otvorení schôdze v súvislosti s odvolávaním ministra vnútra. Ako tvrdia, "jediným účelom malo byť vylievanie špiny, šírenie lží a dezinformácií".


Minister Roman Mikulec a premiér Eduard Heger. Foto - TASR

Líderka Za ľudí Veronika Remišová tvrdí, že minister vnútra má podporu jej strany.

"Vo voľbách sme ľuďom sľúbili, že polícia bude mať voľné ruky a v súlade so zákonom bude môcť vyšetrovať všetky podozrenia z trestných činov. Určite sa nechceme vrátiť do časov, keď minister vnútra zametal pod koberec všetky kauzy vplyvných ľudí a keď policajný prezident pomáhal zločincom získavať informácie z policajných databáz," uviedla Remišová.

Za Mikulcom stojí aj strana SaS. Pochybnosti a otázky na ministra vnútra sa podľa nej majú v prvom rade riešiť na koaličnej rade. "A nie sa pridávať k opozícii, ktorá chce na mimoriadnej schôdzi len vytĺkať politický kapitál," uvádza SaS. Ako dodali, zároveň platí "padni komu padni", pričom polícia a orgány činné v trestnom konaní majú rozviazané ruky.

Šeliga: Nevidím dôvod na odvolanie Mikulca, Kovařík má čo vysvetľovať

Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga nevidí dôvod na odvolanie ministra vnútra. Policajný prezident Peter Kovařík by však podľa neho mal čo vysvetľovať v súvislosti so situáciou v bezpečnostných zložkách aj pochybnosťami o manipulovaní vyšetrovaní. Reagoval tak na vyjadrenia hnutia Sme rodina, ktoré chce mimoriadnu koaličnú radu k zotrvaniu Mikulca a Kovaříka vo funkciách.

„Myslím si, že pán Kovařík má čo vysvetľovať. Informácie prenikli. Je dôležité, aby sme sa o tom rozprávali v koalícii a nenahrávali opozícii. Samozrejme, na koaličnej rade sa zúčastníme a budeme sa pýtať. Momentálne Roman Mikulec má moju plnú dôveru,“ uviedol Šeliga. Považuje za férové položiť otázky aj ministrovi, aj šéfovi polície a nechať ich vysvetľovať. Očakával by, že Kovařík zvolá tlačovú konferenciu, kde bude odpovedať na všetky otázky médií a všetko vysvetlí verejnosti.

V opozičnom pokuse o Mikulcovo odvolanie vidí Šeliga snahu vytĺkať politický kapitál zo strany Smeru. „Preto sme sa neprezentovali v prvom kroku,“ uviedol s tým, že opozícia mohla dodať všetky hlasy, no napokon sa podľa neho ukázalo, že tam ani nemali všetkých kolegov. Pripomenul, že opozícia sa Mikulca snažila odvolať nedávno a nepodarilo sa to.

Fico: Koalícia sa odvolávania Mikulca bojí

Šéf opozičného Smeru Robert fico vyhlásil, že koalícia znefunkčnila Národnú radu, pretože sa bojí odvolávania ministra vnútra. Označil ho za lumpa a korupčného ministra, ktorý zabezpečoval kšefty pre svoju rodinu už v minulosti a má na konte aj daňové delikty.

"Budeme toľko trvať na odvolaní Mikulca, až sa nám ho podarí dostať z ministerstva," vyhlásil Fico. Trvá na tom, že tento človek nemôže ostať vo funkcii.

Okrem údajných Mikulcových "kšeftov" ešte v časoch jeho pôsobenia vo Vojenskom spravodajstve hovoril Fico opätovne aj o zákazkách pre jeho otca či brata. Poukázal aj na to, že Mikulec chcel ísť v roku 2012 do vojenského štábu EÚ. To však podľa Ficových slov stopla vtedajšia premiérka Iveta Radičová, ktorá viedla aj rezort obrany. "Radičová vyslovene napísala, že nesúhlasí s tým, aby Mikulec išiel pracovať do vojenského štábu EÚ, lebo vedela, čo je to za lumpa," poznamenal.

Mikulec podľa neho navyše v minulosti nepriznal 300-tisíc eur z predaja nehnuteľností a vreckové zo zahraničnej práce. Fico dodal, že za to bol Mikulec aj postihnutý na daňovom úrade. Šéf Smeru-SD tiež pripomenul dôvody z predošlého pokusu o Mikulcovo odvolanie, napríklad podozrenia z poberania úplatkov. Opätovne poukázal i na situáciu v bezpečnostných zložkách a podozrenia z manipulovania vyšetrovania káuz.


Minister vnútra Roman Mikulec a v popredí Robert Fico. Foto – TASR

Nezaradení poslanci za strany Hlas sú pripravení podporiť návrh na odvolanie ministra vnútra.

V stanovisku strany sa uvádza, že nedeľné zablokovanie schôdze len potvrdzuje fakt, že nie je istá dostatočná podpora koaličných poslancov pre tohto ministra. "Svojimi zákulisnými mocenskými hrami pri vyšetrovaniach, manažérskou neschopnosťou a morálnymi zlyhaniami z minulosti už dávno nemá čo robiť na čele tohto kľúčového rezortu," povedal predseda strany Hlas Peter Pellegrini.
     

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Spustenie celomestskej parkovacej politiky v Bratislave s názvom Bratislavský parkovací asistent PAAS sa presúva na január 2022. Hlavné mesto o tom informovalo s tým, že sa posúva aj spustenie registrácií do systému regulovaného parkovania pre prvé tri zóny - Tehelné pole, Krasňany a Dvory 4 - na 1. december. (tasr)

pred 3 hodinami

Prezidentka Zuzana Čaputová na budúci týždeň vystúpi v parlamente so správou o stave republiky. „Vystúpi v stredu 29. septembra 2021 o 11.00 h,“ spresnil jej hovorca Martin Strižinec. (tasr)

pred 3 hodinami

V Trenčíne je plne zaočkovaná už takmer polovica obyvateľov. Prvú dávku dostalo 29 235 ľudí, teda už cez 52 percent. Trenčín zostáva aj na budúci týždeň podľa covid automatu v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe. (tasr)

pred 3 hodinami

Envirorezort má v pláne oboznámiť sa s oznámením, ktoré Slovensku zaslala eurokomusia, a vykonať kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov. „Ministerstvo životného prostredia sa dôkladne oboznámi s obsahom oznámenia a v spolupráci s ostatnými dotknutými rezortmi vykoná všetky potrebné kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov," uviedlo ministerstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva