Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. júl 2021, 19:17

Tisíce ľudí v Maďarsku demonštrujú za práva LGBTQ komunity

Ľudia sa zúčastňujú pochodu Budapest Pride s cieľom vyjadriť podporu LGBTQ komunite a odpor voči kontroverznému zákonu o ochrane pred pedofíliou, ktorý na školách obmedzuje možnosť informovať žiakov o homosexualite či transrodových otázkach.

Organizátori vo vyhlásení uviedli, že demonštrácia bude prejavom opozície voči "politikom hladným po moci" a odmietnutím zastrašovania príslušníkov LGBTQ komunity. "Namiesto ochrany menšín využíva vláda kresťansko-demokratickej (strany) Fidesz zákony na to, aby z členov LGBTQ komunity spravila vyvrheľov v ich vlastnej krajine," kritizovali.

Hovorkyňa Budapest Pride Jojó Majercsiková uviedla, že tohtoročný pochod nie je len oslavou a pripomienkou historického úsilia hnutia LGBTQ, ale aj protestom proti súčasnej vládnej politike zameranej proti tejto komunite. "Mnohí LGBTQ ľudia sa boja a nemajú pocit, že v tejto krajine majú ešte nejaké miesto či budúcnosť," povedala pre agentúru AP. Dodala, že mnohí z nich plánujú z Maďarska odísť a nebudú čakať ani na výsledok budúcoročných volieb.  

Budapeštiansky Pride Festival podporilo vyše 40 veľvyslanectiev, ako aj mnohé zahraničné kultúrne inštitúcie v Maďarsku. "V každej krajine podporujeme kroky na zaistenie rovnosti a dôstojnosti všetkých ľudských bytostí bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu," uviedli vo vyhlásení, pod ktoré sa podpísali okrem iných ambasády Spojených štátov, Británie či Nemecka. 

Na podujatí, na ktorom sa podľa denníka Kurier zišlo 20.000 ľudí, sa zúčastnili i viacerí politici z opozičných strán vrátane liberálneho budapeštianskeho starostu Gergelya Karácsonyho. Na priebeh akcie dohliada množstvo policajtov a zatiaľ nedošlo k nijakým výtržnostiam či potýčkam; policajti úspešne znemožnili protidemonštrantom narušiť priebeh podujatia. Nacionalisticky orientovaný premiér Viktor Orbán, ktorý je pri moci od roku 2010, presadil v krajine mnohé zmeny s cieľom ochrany tradičných kresťanských hodnôt odporujúcich západnému liberalizmu, čím sa dostal do sporu s EÚ, pripomína Reuters.
     

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 minútami

Predseda parlamentu Boris Kollár hovorí, že keď strane Sme rodina neprejdú nájomné byty a exekučná amnestia, tak sa veľmi pravdepodobne bude sama porúčať z koalície. "Bolo nám oznámené od bývalého premiéra, že ak nepodporíme ich očistu, budú vládnuť bez Sme rodina. My s tým nemáme problém," povedal. 

pred hodinou

Zaočkovaných je zhruba 80-tisíc žiakov vo veku od 12 rokov do 17 rokov, čo predstavuje 23,4 percenta, informoval minister školstva Branislav Gröhling. Najviac zaočkovaných v tejto vekovej kategórii je v okrese Bratislava (52 percent). Nasledujú okresy Senec (47 percent) a Pezinok (42 percent). Naopak, najnižšia zaočkovanosť je v okresoch Medzilaborce (7 percent), Revúca (8 percent) či Rimavská Sobota a Gelnica (zhodne po 9 percent).

pred hodinou

Na Slovensku má virtuálne sídlo takmer 40-tisíc firiem. Najobľúbenejším sídlom je Bratislava, kde v rôznych jej častiach je virtuálne usídlených až 28 507 podnikov, čo predstavuje až 75 percent z celkového počtu. Absolútnymi favoritmi sú pritom Karpatské námestie v bratislavskej mestskej časti Rača, Tallerova ulica a Račianska ulica z bratislavskej mestskej časti Nové Mesto. (tasr)

pred hodinou

Poslanci Národnej rady opäť presunuli rokovanie o novele zákona o štátnom občianstve. Rokovať o nej majú na októbrovej schôdzi. Poslanci novelu posunuli do druhého čítania ešte v marci. Na ďalšiu schôdzu tiež poslanci presunuli novelu školského zákona, ktorá má umožniť, aby sa detské lesné kluby mohli stať zariadeniami predprimárneho vzdelávania. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva