Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. júl 2021, 21:47

Čína zaviedla sankcie voči siedmim americkým občanom a spoločnostiam

Napätie medzi Pekingom a Washingtonom sa v poslednom období vystupňovalo v súvislosti s viacerými záležitosťami vrátane ľudských práv, obchodu, kybernetickej bezpečnosti a pôvodu pandémie ochorenia koronavírusu. 

Peking v piatok oznámil zavedenie sankcií voči siedmim americkým občanom a spoločnostiam v reakcii na varovanie USA o zhoršujúcej sa situácii v Hongkongu v súvislosti s čínskym zákonom o národnej bezpečnosti. Informovala o tom agentúra AFP.

Čína podľa svojich vyjadrení zavedie sankcie voči siedmim americkým jednotlivcom a spoločnostiam vrátane bývalého ministra obchodu USA Wilbura Rossa. Ten počas svojho pôsobenia vo funkcii (2017-21) rozšíril tzv. čiernu listinu o viacero čínskych firiem vrátane Huawei a ZTE.            

Čínske sankcie postihli aj Hongkonskú demokratickú radu so sídlom vo Washingtone. Peking však sankcie bližšie nešpecifikoval. Napätie medzi Pekingom a Washingtonom sa v poslednom období vystupňovalo v súvislosti s viacerými záležitosťami vrátane ľudských práv, obchodu, kybernetickej bezpečnosti a pôvodu pandémie ochorenia COVID-19, pripomína AFP.

Americká vláda minulý piatok (16. júla) americké spoločnosti varovala, že zákon o národnej bezpečnosti prijatí minulý rok Čínou predstavuje riziko pre americké spoločnosti v Hongkongu. Washington takisto zaviedol sankcie voči siedmim predstaviteľom čínskych úradov. Čínske ministerstvo zahraničných vecí v piatok vo vyhlásení uviedlo, že varovanie zo strany USA malo za cieľ "bezdôvodne očierniť podnikateľské prostredie v Hongkongu" a "vážne porušiť medzinárodné právo a základné normy v oblasti medzinárodných vzťahov".

Wendy Shermanová, námestníčka amerického ministra zahraničných vecí, má v dňoch 25.-26. júla navštíviť Čínu, kde sa stretne s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Jim a ďalšími predstaviteľmi vlády, pripomína AFP.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Spustenie celomestskej parkovacej politiky v Bratislave s názvom Bratislavský parkovací asistent PAAS sa presúva na január 2022. Hlavné mesto o tom informovalo s tým, že sa posúva aj spustenie registrácií do systému regulovaného parkovania pre prvé tri zóny - Tehelné pole, Krasňany a Dvory 4 - na 1. december. (tasr)

pred hodinou

Prezidentka Zuzana Čaputová na budúci týždeň vystúpi v parlamente so správou o stave republiky. „Vystúpi v stredu 29. septembra 2021 o 11.00 h,“ spresnil jej hovorca Martin Strižinec. (tasr)

pred hodinou

V Trenčíne je plne zaočkovaná už takmer polovica obyvateľov. Prvú dávku dostalo 29 235 ľudí, teda už cez 52 percent. Trenčín zostáva aj na budúci týždeň podľa covid automatu v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe. (tasr)

pred hodinou

Envirorezort má v pláne oboznámiť sa s oznámením, ktoré Slovensku zaslala eurokomusia, a vykonať kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov. „Ministerstvo životného prostredia sa dôkladne oboznámi s obsahom oznámenia a v spolupráci s ostatnými dotknutými rezortmi vykoná všetky potrebné kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov," uviedlo ministerstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva