Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. júl 2021, 21:14

OH2020

Olympijský oheň v Tokiu poháňa vodík

Olympijský oheň v Tokiu poháňa vodík

FOTO TASR - Michal Svítok

Vôbec prvýkrát v histórii pri olympijskom ohni použili tento palivový zdroj. 

Na predchádzajúcich olympijských hrách poháňali oheň väčšinou propan-butanové bomby. V minulosti použili aj horčík, strelný prach, živicu či olivový olej. Na OH 1928 v Amsterdame prvýkrát zapálili moderný olympijský kotol. O osem rokov neskôr v Berlíne premiérovo zaviedli štafetu s olympijskou pochodňou.

Olympijský oheň v Tokiu má inšpiráciu v slnku a je dizajnovaný, aby bol ekologickejší. Vodík na rozdiel od propánu neprodukuje pri horení oxid uhličitý. Oheň na Olympijskom štadióne v Tokiu, ako i ďalší plameň horiaci na pobreží Tokijského zálivu poháňa vodík z fabriky v prefektúre Fukušima, ktorá funguje na báze obnoviteľnej energie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Spustenie celomestskej parkovacej politiky v Bratislave s názvom Bratislavský parkovací asistent PAAS sa presúva na január 2022. Hlavné mesto o tom informovalo s tým, že sa posúva aj spustenie registrácií do systému regulovaného parkovania pre prvé tri zóny - Tehelné pole, Krasňany a Dvory 4 - na 1. december. (tasr)

pred 3 hodinami

Prezidentka Zuzana Čaputová na budúci týždeň vystúpi v parlamente so správou o stave republiky. „Vystúpi v stredu 29. septembra 2021 o 11.00 h,“ spresnil jej hovorca Martin Strižinec. (tasr)

pred 3 hodinami

V Trenčíne je plne zaočkovaná už takmer polovica obyvateľov. Prvú dávku dostalo 29 235 ľudí, teda už cez 52 percent. Trenčín zostáva aj na budúci týždeň podľa covid automatu v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe. (tasr)

pred 3 hodinami

Envirorezort má v pláne oboznámiť sa s oznámením, ktoré Slovensku zaslala eurokomusia, a vykonať kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov. „Ministerstvo životného prostredia sa dôkladne oboznámi s obsahom oznámenia a v spolupráci s ostatnými dotknutými rezortmi vykoná všetky potrebné kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov," uviedlo ministerstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva