Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. november 2015

Kandidátku SMK povedie Berényi, budú na nej aj tri občianske hnutia

Mimoparlamentnú Stranu maďarskej komunity (SMK) do budúcoročných parlamentných volieb povedie jej predseda József Berényi. Na kandidačnej listine majú zastúpenie aj tri občianske hnutia.

"Schválili sme zoznam kandidátov so 138 menami. Nájdete tu najmä zástupcov z regiónov južného Slovenska, ktorí sú členmi SMK, ale sú tu aj nečlenovia, v dostatočnom počte," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave po skončení Republikovej rady SMK Berényi.

Republiková rada podľa jeho slov vynechala dve miesta na kandidátke, aby ich predsedníctvo strany mohlo v prípade potreby doplniť najlepšími možnými kandidátmi. V prvej desiatke kandidátov je podľa vedenia strany polovica ľudí, ktorí sú v politike nováčikovia.

"Je to veľmi významný signál, hlavne pre maďarskú komunitu na Slovensku, že už to nie je zoznam kandidátov SMK, ale zoznam kandidátov všetkých, ktorí vedia spolupracovať," podotkol predseda strany. 

Ako tvrdí, aj keď v minulosti nemuseli mať na všetko jednotný názor, teraz ide všetko bokom a sústredia sa, aby program zachovania menšinovej maďarskej identity na Slovensku a program hospodárskeho rozvoja južného Slovenska mal zastúpenie v Národnej rade SR. "Toto je jediné, čo nás momentálne spája. Aby sme vedeli obrátiť veľmi negatívny asimilačný trend a hospodársky úpadok na južnom Slovensku," doplnil Berényi.

Člen predsedníctva SMK Gyula Bárdos, ktorý je dvojkou na kandidátke strany, uviedol, že dnešné rokovanie je dôkazom demokratickosti a otvorenosti SMK. "Naša strana momentálne nie je v Národnej rade SR. V komunálnych voľbách sme mali podporu a dnešné rokovanie je dobrým štartom, aby sme sa do parlamentu dostali," zhodnotil. Bárdos je presvedčený, že kandidáti i všetci, ktorí sa na dnešnej Republikovej rade zúčastnili urobia všetko pre to, aby sa SMK do parlamentu dostala. "A mohla hájiť záujmy občanov, predovšetkým južného Slovenska," dodal.

Republiková rada strany dnes schválila aj volebný program SMK, s ktorým chce osloviť najmä maďarských voličov na Slovensku. Volebný program sa orientuje najmä na zachovanie maďarskej komunity v SR. Taktiež sa v ňom zdôrazňuje, že všetky činitele, ktoré slúžia na pozdvihnutie južného Slovenska, prispievajú k zvýšeniu životnej úrovne celej krajiny. Strana sľubuje pred parlamentnými voľbami tolerantnú kampaň.

SMK si tragické udalosti v Paríži pripomenula minútou ticha na začiatku Republikovej rady. Teroristické útoky vo Francúzsku odsudzuje. Podľa vedenia strany je táto situácia taká vážna, že si vyžaduje zmeny bezpečnostnej politiky v členských štátoch Európskej únie. Taktiež aj opatrný prístup v otázke migračnej politiky.

 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.