Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. november 2015

Desaťtisíce ľudí sa zúčastnili na protivládnom proteste v kórejskom Soule

Juhokórejská polícia dnes použila slzný plyn a vodné delá proti demonštrantom v hlavnom  meste Soule, kde počas najväčšieho protivládneho protestu za vyše sedem rokov došlo k zrážkam s políciou.

Tlačová agentúra AP informovala, že k mestskej radnici smerovalo v pochodoch, zorganizovaných odborármi, poľnohospodármi a občianskymi organizáciami, z rozličných strán asi 70-tisíc ľudí.

Protestná akcia zjednotila demonštrantov s rozličnými výhradami voči vláde konzervatívnej prezidentky Pak Kun-hje vrátane jej rozhodnutia, že stredné a vysoké školy budú musieť od roku 2017 používať iba štátom vydané učebnice dejepisu.

Mnohí z demonštrantov boli maskovaní a niesli transparenty, skandujúc: "Pak Kun-hje, odstúp" a "Žiadne prepúšťania". Časť z nich sa pobila s políciou, ktorá sa ich pokúsila s policajnými autobusmi prehradiť cestu. Demonštranti sa pokúsili niektoré autobusy s lanami odtiahnuť a poriadková polícia v prilbách a ochrannom oblečení reagovala použitím slzného plynu a vodných diel.

Vypukli násilné zrážky, pri ktorých podľa nemenovaného policajného zdroja utrpeli niektorí ľudia zranenia. Polícia uviedla, že zadržala najmenej 12 ľudí.

Ešte pred protestným pochodom sa polícia bez úspechu pokúsila na tlačovej konferencii zadržať predsedu Kórejskej konfederácie odborových zväzov. Súd naňho vydal zatykač za to, že sa nedostavil na pojednávanie po obvinení, že zorganizoval májový protest, ktorý sa zvrhol v  násilnosti.

"Ak sa poslanci pokúsia schváliť zákon, ktorý zhorší pracovné podmienky, vyhlásime generálny štrajk, zrejme začiatkom decembra," zdôraznil, kým pred políciou ušiel.

Podľa polície išlo o najväčšiu demonštráciu v Soule od mája 2008, kedy v uliciach  metropoly protestovalo asi 100-tisíc ľudí na protest proti rozhodnutiu vlády obnoviť dovoz amerického hovädzieho v čase obáv z choroby šialenstva kráv.
      

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.