Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. júl 2021, 17:28

Spojené štáty darujú vakcíny Gruzínsku a Tadžikistanu

Program COVAX bol založený s cieľom zabezpečiť spravodlivú distribúciu očkovacích látok vo svete.

Spojené štáty darujú Gruzínsku a Tadžikistanu dávky vakcín proti ochoreniu Covid-19, informovala vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na predstaviteľa Bieleho domu.

Gruzínsko podľa predstaviteľa Bieleho domu dostane v sobotu prostredníctvom systému COVAX 500-tisíc dávok vakcíny od konzorcia BioNTech/Pfizer a Tadžikistan 1,5 milióna dávok vakcíny od spoločnosti Moderna. Program COVAX bol založený s cieľom zabezpečiť spravodlivú distribúciu očkovacích látok vo svete.

Spojené štáty chcú byť podľa slov tohto predstaviteľa Bieleho domu svetovou „zásobárňou“ v boji proti Covid-19.

Americký prezident Joe Biden sľúbil, že jeho krajina sa so zvyškom sveta podelí o 80 miliónov dávok vakcín. Washington takisto programu COVAX prisľúbil dve miliardy dolárov a plánuje nakúpiť 500 miliónov dávok vakcíny od spoločnosti Pfizer, ktoré budú určené krajinám Africkej únie (AÚ) a ďalším 92 krajinám s nízkymi príjmami.

Poskytovanie vakcín má však aj geopolitické hľadisko, píše AFP. Existujú podozrenia, že Rusko a Čína darovanie využívajú na to, aby si získali priazeň chudobnejších krajín. Spojené štáty, ktoré darovali množstvo dávok ázijským krajinám a teraz poskytujú očkovacie látky dvom postsovietskym republikám, však účasť na vakcínovej diplomacii odmietajú.

„Robíme to s jediným cieľom - zachraňovať životy,“ uviedol predstaviteľ Bieleho domu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Národná diaľničná spoločnosť tvrdí, že Útvaru hodnoty za peniaze predložila aktualizovanú analýzu pre stavbu druhej etapy severného obchvatu mesta Prešov. Uviedla to v reakcii na pondelkovú výzvu aktivistov z občianskeho združenia Náš Prešov, aby konala vo veci výstavby druhej etapy obchvatu mesta. (tasr)

pred 5 hodinami
pred 6 hodinami

Slovenský hydrometeorologický ústav upozorňuje na vysoké teploty najmä na juhu a východe Slovenska aj počas stredy. Pre viaceré regióny vydal výstrahy prvého stupňa. Teploty sa môžu vyšplhať na 33 až 34 stupňov Celzia. (tasr)

Inzercia

Inzercia