Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. júl 2021, 09:57

Bieloruské ministerstvo žiada súd o likvidáciu nezávislého združenia novinárov

Ide o prejav silnejúceho tlaku bieloruského vedenia proti médiám a občianskej spoločnosti.

Bieloruské ministerstvo spravodlivosti v stredu požiadalo najvyšší súd o likvidáciu Bieloruskej asociácie novinárov (BAŽ) pre údajné "opakované porušovanie zákona".

Tento krok ministerstva nasledoval po tom, čo bieloruské úrady 20. júla zmrazili všetky bankové účty BAŽ. Predchádzali tomu policajné razie v sídlach BAŽ, ku ktorým došlo minulý týždeň.

Ako vo štvrtok konštatovala rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), ide o prejav silnejúceho tlaku bieloruského vedenia proti médiám a občianskej spoločnosti.

Podľa podpredsedu BAŽ Barysa Hareckého "je zrejmé, že ide o brutálnu represívnu kampaň proti organizácii (BAŽ). Dodal, že vedenie BAŽ bude bojovať za udržanie právneho postavenia novinárskeho združenia.

Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že BAŽ nesplnilo požiadavku úradov a nepredložilo dokumenty, ktoré sa väčšinou týkali nájomných zmlúv v niektorých kanceláriách združenia.      

BAŽ vysvetlil, že na predloženie dokumentov dostal iba pár dní, pričom na požiadavku ministerstva nemohol reagovať, pretože kancelárie BAŽ boli po policajných raziách zapečatené.

Združenie BAŽ bolo založené pred 25 rokmi a má 1300 členov. Je to najväčšia mediálna asociácia v Bielorusku. Patrí k členom Medzinárodnej federácie novinárov a je aj partnerskou organizáciou združenia Reportéri bez hraníc.

Inzercia

Návrh na likvidáciu BAŽ prichádza v čase, keď bieloruské orgány zintenzívnili svoju kampaň proti nezávislým médiám.

Na jej margo BAŽ uviedla, že v uplynulých týždňoch úrady v jej kanceláriách a domoch či bytoch novinárov vykonali 66 prehliadok. Vo väzbe skončilo 32 novinárov - buď čakajú na súd, alebo si už odpykávajú trest odňatia slobody.

Začiatkom tohto týždňa bieloruské úrady zmrazili aj bankové účty bieloruského PEN centra - združenia spisovateľov vedeného laureátkou Nobelovej ceny za literatúru a členkou koordinačnej rady bieloruskej opozície Sviatlanou Alexijevičovou.

Bieloruské úrady okrem toho neprestajne monitorujú aj mimovládne organizácie a združenia na ochranu ľudských práv. V júli sa odohrali razie v rešpektovanom ľudskoprávnom centre Viasna a v sídle Bieloruského helsinského výboru.

Všetky tieto kroky naznačujú, že autoritársky Alexandr Lukašenko má v úmysle ďalej zintenzívniť svoje snahy o potláčanie disentu po tom, čo Bieloruskom vlani v auguste otriasli masové protesty. Vyvolalo ich Lukašenkovi pripísané víťazstvo v prezidentských voľbách. Bieloruská opozícia ani Západ tieto neuznali ako legitímne a Západ na Lukašenkov režim uvalil sankcie.

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Národná diaľničná spoločnosť tvrdí, že Útvaru hodnoty za peniaze predložila aktualizovanú analýzu pre stavbu druhej etapy severného obchvatu mesta Prešov. Uviedla to v reakcii na pondelkovú výzvu aktivistov z občianskeho združenia Náš Prešov, aby konala vo veci výstavby druhej etapy obchvatu mesta. (tasr)

pred 5 hodinami
pred 6 hodinami

Slovenský hydrometeorologický ústav upozorňuje na vysoké teploty najmä na juhu a východe Slovenska aj počas stredy. Pre viaceré regióny vydal výstrahy prvého stupňa. Teploty sa môžu vyšplhať na 33 až 34 stupňov Celzia. (tasr)

Inzercia

Inzercia