Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. júl 2021, 19:55

Nepokoje v Juhoafrickej republike si vyžiadali najmenej 276 obetí

Krvavé protesty vypukli v piatok 9. júla po uväznení bývalého prezidenta Jacoba Zumu, ktorý si začal odpykávať 15-mesačný trest za pohŕdanie súdom.

Juhoafrická republika v stredu zvýšila bilanciu obetí, ktoré si vyžiadali násilnosti po uväznení exprezidenta Jacoba Zumu. Informovala o tom agentúra AFP.

„Od začiatku nepokojov prišlo o život 234 ľudí v provincii KwaZulu-Natal... Ďalších 42 obetí pochádza z provincie Gauteng, do ktorej patrí aj Johannesburg," uviedol predstaviteľ prezidentskej kancelárie, ktorého citovala AFP.

Krvavé protesty vypukli v piatok 9. júla po uväznení bývalého prezidenta Jacoba Zumu, ktorý si začal odpykávať 15-mesačný trest za pohŕdanie súdom. Odsúdili ho za neuposlúchnutie súdneho príkazu svedčiť vo vyšetrovaní obvinení z korupcie počas jeho prezidentského obdobia v rokoch 2009–2018. Súčasný prezident JAR Cyril Ramaphosa nepokoje označil za "koordinovaný a dobre plánovaný útok" na mladú demokraciu krajiny.

Protesty postihli najmä provinciu KwaZulu-Natal, odkiaľ Zuma pochádza. Exprezident má ešte stále veľa podporovateľov v radoch strany Africký národný kongres (ANC), pripomína AFP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Do strategického priemyselného parku v Rimavskej Sobote mieri bavorský spracovateľ dreva Ziegler Grup. Firma by tam mala po dokončení investície zamestnať 450 ľudí. Oznámil to minister hospodárstva Richard Sulík. (tasr)

Inzercia

Inzercia