Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. júl 2021, 18:58

Bývalú severomacedónsku špeciálnu prokurátorku odsúdili na 7 rokov väzenia

Obžalovali ju ešte v roku 2019 spolu s dvoma ďalšími osobami zo zneužívania právomocí v súvislosti s vydieraním a úplatkárstvom.

Niekdajšiu šéfku severomacedónskej protikorupčnej prokuratúry Katicu Janevovú právoplatne odsúdili v stredu na sedem rokov väzenia za zneužívanie právomocí. Informuje o tom agentúra APA.

Janevovú obžalovali ešte v roku 2019 spolu s dvoma ďalšími osobami zo zneužívania právomocí v súvislosti s vydieraním a úplatkárstvom. Niekdajšia špeciálna prokurátorka vyšetrujúca korupciu sa odvolala a doposiaľ bola v domácom väzení - po stredajšom rozsudku však podľa médií musí ísť za mreže.

Podľa obžaloby mala Janevová ako "odmenu" dostať 50-tisíc eur a nábytok v hodnote päť tisíc eur za to, že stiahla obvinenia z korupcie proti miestnemu podnikateľovi. Druhého z obžalovaných v stredu právoplatne odsúdili na deväť rokov väzenia. Tretí, ktorý priznal svoju vinu už v roku 2019, dostal väzenský trest v trvaní troch rokov.

Špeciálnu prokuratúru zriadili v severomacedónskom hlavnom meste Skopje v roku 2015 na nátlak Európskej únie, pripomína APA. Jej úlohou malo byť trestné stíhanie za korupciu, volebné podvody a odposluchové kauzy vlády expremiéra Nikolu Gruevského v období rokov 2006 až 2017.

Prokuratúra tieto konania naďalej vedie. Gruevski v roku 2018 ušiel do Maďarska, kde získal azyl, uzatvára APA.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Do strategického priemyselného parku v Rimavskej Sobote mieri bavorský spracovateľ dreva Ziegler Grup. Firma by tam mala po dokončení investície zamestnať 450 ľudí. Oznámil to minister hospodárstva Richard Sulík. (tasr)

Inzercia

Inzercia