Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. júl 2021, 18:30

Peľová sezóna tráv ustupuje, poklesla aj vplyvom dažďov

„Najvyššiu hladinu peľu pŕhľavovitých zachytili monitorovacie stanice v Bratislave, v Banskej a v Nitre,“ zdôraznila Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých ustupuje. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

„V nasledujúcom týždni predpokladáme už len v ojedinelých prípadoch alergiologicky významné denné koncentrácie peľu tohto momentálne najsilnejšieho alergénu v ovzduší,“ dodala.

„V ovzduší na celom území Slovenska aj v uplynulom týždni dominoval peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy spolu s peľom tráv z čeľade lipnicovitých,“ zhrnula s tým, že najvyššiu koncentráciu peľu tráv zachytili monitorovacie stanice v Žiline, v Banskej Bystrici a v Nitre.

„Denné koncentrácie peľu pŕhľavovitých aj vplyvom dažďov poklesli na celom území. Najvyššiu hladinu peľu pŕhľavovitých zachytili monitorovacie stanice v Bratislave, v Banskej a v Nitre,“ zdôraznila a doplnila, že vplyvom výdatnej zrážkovej činnosti poklesli aj denné hladiny peľu ostatných bylín.

„Najmä skorocelu a štiavu. Monitorovacia stanica v Trnave opäť zachytila aj pár peľových zŕn ambrózie, ktorej denné koncentrácie sa začnú zvyšovať až na prelome júla a augusta,“ poznamenala.

Podľa nej denné koncentrácie peľu slabšie alergizujúcej pŕhľavy sa udržia vo vyšších hladinách aj v najbližších týždňoch. „Výskyt peľových zŕn najsilnejších alergénov leta, paliny a ambrózie, je stále ojedinelý. Pokles denných koncentrácií peľu bude naďalej lokálne ovplyvňovaný zrážkovou činnosťou,“ ukončila.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 18 minútami

Čína sprísnila pravidlá pri cestovaní v rámci krajiny i do zahraničia. Je to súčasť úsilia zastaviť nárast počtu nových prípadov koronavírusu. Obyvateľom niektorých miest úrady nariadili, aby sa zdržiavali doma. Jednotlivé čínske regióny majú prerušiť dopravné spojenia prostredníctvom verejnej dopravy a taxíkov, kde sa vyskytujú ohniská nákazy. (tasr)

pred 2 hodinami

Do strategického priemyselného parku v Rimavskej Sobote mieri bavorský spracovateľ dreva Ziegler Grup. Firma by tam mala po dokončení investície zamestnať 450 ľudí. Oznámil to minister hospodárstva Richard Sulík. (tasr)

Inzercia

Inzercia