Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. november 2015

Rusko a USA sa zhodli na zozname teroristických organizácií pôsobiacich v Sýrii

Rusko a Spojené štáty si vymenili predbežné zoznamy skupín, ktoré považujú za teroristické organizácie pôsobiace v Sýrii, pričom oba zoznamy sa vo veľkej miere zhodujú. Uviedol to v piatok námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov, ktorého citovala agentúra Reuters.

Bogdanov ďalej oznámil, že podľa Moskvy by sa niekoľko desiatok členov Slobodnej sýrskej armády (FSA) malo včleniť do politického procesu. Podľa jeho slov sa Rusko s predstaviteľmi tejto organizácie už stretlo.

Biely dom v piatok oznámil, že ministerstvo obrany poskytne 155 miliónov dolárov na humanitárnu pomoc pre utečencov, ktorí prišli o domov následkom konfliktov v Sýrii a Iraku. Príslušný rezort však nedodá pomoc priamo do Sýrie, ale bude humanitárnu pomoc zahŕňajúcu elektrické generátory a prikrývky distribuovať prostredníctvom Organizácie Spojených národov.

Vo Viedni sa dnes začína druhé kolo medzinárodných rozhovorov o riešení konfliktu v Sýrii na úrovni ministrov zo zhruba 20 krajín vrátane ústredných mocností ako Čína, Francúzsko a Británia, ako aj blízkovýchodných krajín - Saudskej Arábie, Turecka, Kataru a Spojených arabských emirátov (SAE).

Podľa diplomatov však v procese riešenia sýrskej otázky stále nedošlo k výraznému posunu vpred, keďže západné štáty a ich spojenci trvajú na tom, aby sýrsky prezident Bašár Asad opustil svoj úrad, zatiaľ čo jeho podporovatelia Rusko a Irán tvrdia, že o jeho osude musia rozhodnúť predovšetkým voliči.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.