Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. júl 2021, 15:44

Prezidentka odobrila zmeny pri odborných radách fondu na podporu kultúry menšín

V novele sa spresnila definícia kultúrnej organizácie národnostnej menšiny, ako aj evidencia kultúrnych organizácií, ktorá budú obsahovať údaje o kultúrnych organizáciách, ktoré sa môžu podieľať na výbere a voľbe kandidátov na členov odborných rád.

Podmienky navrhovania a voľby členov do odborných rád Fondu na podporu kultúry národnostných menšín (FPKNM), ktoré rozhodujú o dotáciách, sa zmenia. Vyplýva to z novely zákona o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín, ktorú v stredu podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. TASR o tom informoval Lukáš Laczko z odboru komunikácie prezidentskej kancelárie.

V novele spresňujú koaliční poslanci definíciu kultúrnej organizácie národnostnej menšiny, ako aj evidencie kultúrnych organizácií, ktoré budú obsahovať údaje o kultúrnych organizáciách, ktoré sa môžu podieľať na výbere a voľbe kandidátov na členov odborných rád.

„Podľa súčasného stavu sa na zhromaždení organizácií príslušných národnostných menšín môžu zúčastniť zástupcovia organizácií, ktorí sa prihlásia na výzvu riaditeľa fondu a spĺňajú zákonom určené podmienky, aj keď reálne nevykonávajú žiadne aktivity,“ pripomenuli predkladatelia.

Novelou zákona sa má docieliť to, že svojho zástupcu na zhromaždenie organizácií príslušnej národnostnej menšiny bude oprávnená navrhnúť len organizácia spĺňajúca podmienky, zapísaná v evidencii kultúrnych organizácií národnostných menšín, ktorá vyvíja aktívnu činnosť v oblasti svojho pôsobenia.

Medzi kultúrne organizácie národnostných menšín sa po novom okrem mimovládnych neziskových organizácií dopĺňajú cirkvi a náboženské spoločnosti a právnické osoby, ktoré svoju právnu subjektivitu odvodzujú od cirkvi alebo náboženskej spoločnosti, pri ktorých sa prihliada na ich špecifické postavenie, ako aj organizačné jednotky občianskych združení so samostatnou právnou subjektivitou.

Nová legislatíva má byť účinná od augusta 2021.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Do strategického priemyselného parku v Rimavskej Sobote mieri bavorský spracovateľ dreva Ziegler Grup. Firma by tam mala po dokončení investície zamestnať 450 ľudí. Oznámil to minister hospodárstva Richard Sulík. (tasr)

Inzercia

Inzercia