Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
21. júl 2021, 12:17

Pápežov program na Slovensku

Stretne sa s Rómami na Luníku IX. aj so sestrami Matky Terézie v Petržalke

Stretne sa s Rómami na Luníku IX. aj so sestrami Matky Terézie v Petržalke

Foto - TASR/AP

Presný program septembrovej návštevy pápeža Františka na Slovensku je už známy.

V pondelok v Bratislave s politikmi, biskupmi, chudobnými a židmi, v utorok na východe krajiny s gréckokatolíkmi, Rómami a mladými a v stredu s mariánskymi ctiteľmi v Šaštíne.

Takto by sa dal v krátkosti zhrnúť itinerár návštevy hlavy Katolíckej cirkvi na Slovensku, ktorý v stredu krátko po poludní zverejnilo Tlačové stredisko Svätej stolice.

Pápež František priletí o 15.30 hod. na letisko v Bratislave z Budapešti, kde bude predtým sláviť záverečnú svätú omšu v rámci Medzinárodného eucharistického kongresu.

Po oficiálnom privítaní na bratislavskom letisku sa pápež presunie na apoštolskú nunciatúru, kde sa o 16.30 hod. uskutoční ekumenické stretnutie, po ktorom prijme členov Spoločnosti Ježišovej - jezuitov.


Logo a motto návštevy pápeža Františka na Slovensku. KBS pripravila aj stránku navstevpapeza.sk.

Pondelok: Bratislava

V pondelok ráno o 9.30 hod. v priestoroch prezidentského paláca privíta pápeža Františka prezidentka Zuzana Čaputová. 

Následne sa v prezidentskej záhrade uskutoční stretnutie s politickými a spoločenskými predstaviteľmi a s členmi diplomatického zboru.

O 10.45 sa Svätý Otec stretne s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v katedrále sv. Martina.

Popoludní o 16.00 hod. pápež súkromne navštívi Dom Betlehem v Petržalke, ktorý spravujú sestry Matky Terézie

Kto sú sestry Matky Terézie

Misionárky lásky, známe aj ako sestry Matky Terézie, pôsobia na Slovensku od roku 1990. Prvý rehoľný dom založila osobne Matka Tereza, keď v tom roku navštívila Čadcu. V meste zanechala štyri misionárky, ktoré sa starali o ľudí bez domova a matky s deťmi. Po ôsmich rokoch sa presťahovali do Žiliny. Dom v Čadci v súčasnosti spravuje diecézna charita.

Komunita na najväčšom bratislavskom sídlisku funguje už viac ako dvadsať rokov. V Dome Betlehem žijú rehoľné sestry z rôznych krajín sveta, ktoré sa starajú o bezdomovcov, chorých či starých ľudí. Chodievajú aj do ulíc, do okrajových častí mesta, k lesom či pod mosty, kde hľadajú núdznych, ktorým poskytujú pomoc.

Následne sa hlava Katolíckej cirkvi na Rybnom námestí stretne so zástupcami židovskej náboženskej obce. „Je to veľká česť i príležitosť. Tento bod jeho programu však nie je úplne náhodný. Je pokračovaním a prirodzeným vyvrcholením niekoľkoročného úsilia o zintenzívňovanie kresťansko-židovského dialógu na Slovensku," uviedol Ústredný zväz židovských náboženských obcí.

„Predseda Komisie pre náboženské vzťahy so židmi kardinál Koch navštívil Slovensko dvakrát, pápež František prijal na audiencii vo Vatikáne delegáciu Ústredného zväzu židovských náboženských obcí, spoločne organizujeme prednášky a vydávame knihy. Čo je však dôležité, tentokrát k stretnutiu dôjde na symbolickom mieste súžitia kresťanskej a židovskej komunity, v ktorom existovalo i tienisté obdobie. Očakávame otvorené a úprimné stretnutie s rozhľadenou a spravodlivou osobnosťou, ktorú si váži nielen kresťanský svet," dodali židovskí predstavitelia.

Zo stretnutia sa František presunie na apoštolskú nunciatúru, kde o 18. hod. prijme predsedu parlamentu Borisa Kollára a o 18.15 predsedu vlády Eduarda Hegera.

Utorok: Prešov a Košice

V utorok ráno sa Svätý Otec letecky presunie do Košíc a odtiaľ do Prešova, kde bude predsedať gréckokatolíckej božskej liturgii sv. Jána Chryzostoma pred mestskou športovou halou.

Arcibiskup Babjak: Sme prekvapení a šťastní

Prešovský arcibiskup Ján Babjak považuje liturgiu s účasťou pápeža za satisfakciu pre gréckokatolíkov.

Inzercia

„V päťdesiatych rokoch sme boli komunistami perzekvovaní a naša cirkev bola formálne zlikvidovaná. Tie rany sú už zacelené, ale príchod pápeža je taký balzam, aby sa tie rany celkom zacelili. To, že bude v Prešove svätá liturgia, to sme mimoriadne prekvapení a šťastní.

V roku 1995 sa v Prešove modlil s gréckokatolíkmi akatist Ján Pavol II., ale predsa len, svätá liturgia je vrcholom modlitieb a duchovného života.  Verím, že teraz sa začne intenzívna príprava, aby ľudia mali otvorené srdcia a vedeli prijať slová pápeža, vedeli ich pochopiť a podľa nich aj žiť,“ povedal pre Svet kresťanstva najvyšší predstaviteľ Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Arcibiskup Babjak poukazuje, že pápež doteraz navštevoval najmä menšie a biednejšie cirkvi. „Žeby sme aj my patrili medzi nich? To asi nie, ale po duchovnej stránke tam už možno patríme,“ zamyslel sa arcibiskup, ktorý poukazuje na to, že veriaci zvlažneli. „Pomohla tomu aj pandémia a to všetko okolo. To, že sme Svätému Otcovi padli do oka, inak to ani neviem vyjadriť, to je úžasná vec. Veľmi sa tešíme a chceme počuť jeho slová, jeho posolstvo, ktoré iste povie všetkým na Slovensku,“ konštatuje arcibiskup, ktorý je rovnako ako pápež členom jezuitského rádu.

Prešovský arcibiskup má pre hlavu cirkvi pripravené tradične už aj huby. „Každé naše stretnutie začne pápež s otázkou: Priniesol si mi huby? Ja si myslím, že ani teraz na to nezabudne a túto otázku mi položí. A jasné, akoby to bolo, žeby som mu nedal huby? Mám ich pripravené a verím, že dovtedy ešte nejaké nazbieram a nasuším,“ priblížil so smiechom arcibiskup.

„Dopočul som sa, že jeho kuchár sa vždy teší, keď príde arcibiskup z Prešova, lebo potom má dlhú zásobu dubákov. A Taliani to vedia pripravovať,“ uzatvára arcibiskup Ján Babjak.

Z Prešova sa pápež presunie späť do Košíc, kde sa na sídlisku Luník IX. o 16. hod. na priestranstve pri saleziánskom komunitnom centre stretne s rómskou komunitou.

Saleziánsky delegát pre pastoráciu Rómov Peter Bešenyei odhaduje, že v prípade priaznivých pandemických opatrení sa na stretnutí zúčastní niekoľko tisíc Rómov z celého Slovenska.

„Svätý Otec je ochotný prísť na miesto, kde nikto nechce ísť. Je ťažké nájsť na Luník IX. učiteľov, je ťažké nájsť kňazov, ktorí by tam boli ochotní pôsobiť, a pápež tam prichádza do tohto ťažkého prostredia. Periféria je mu veľmi blízka, prichádza na perifériu Košíc a k ľuďom, ktorí na tejto periférii žijú,“ uviedol pre Svet kresťanstva salezián Bešenyei.

Na sídlisku Luník IX. žije podľa údajov mestskej časti približne 4 300 obyvateľov. Saleziáni dona Bosca tam pastoračne pôsobia od roku 2008.

O 17. hod. bude nasledovať stretnutie s mládežou na štadióne Lokomotívy Košice, kde bola v roku 2018 za blahoslavenú vyhlásená Anna Kolesárová.

Po stretnutí s mládežou sa pápež letecky presunie späť do Bratislavy.

 

Streda: Šaštín

Posledný deň návštevy začne pápež spoločnou modlitbou s biskupmi v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Nasledovať bude o 10.00 hod. svätá omša na priestranstve pred bazilikou.

So Slovenskom sa pápež František rozlúči o 13.30 hod. na letisku v Bratislave

Prílet do Ríma na letisko Ciampino je naplánovaný na 15.30 hod.

 

Dnes treba vedieť

teraz

Uplynulo presne 25 rokov od prvej zlatej medaily na olympijských hrách v ére samostatného Slovenska. V Atlante sa o ňu postaral vtedy sedemnásťročný Michal Martikán. Legendárny vodný slalomár nechýba pod piatimi kruhmi ani v Tokiu, i keď už v inej úlohe, ako tréner vo výprave Rakúska. (tasr)

pred hodinou

Medzinárodný menový fond vo svojej aktualizovanej prognóze vývoja globálnej ekonomiky naďalej počíta v tomto roku s nárastom o 6 % po poklese o 3,2 % v roku 2020. Hlavným dôvodom je pozitívny vývoj v rozvinutých ekonomikách, a to predovšetkým v USA. Fond, naopak, varoval pred zaostávaním rozvíjajúcich sa krajín. (tasr)

pred hodinou

Slovenskí chodci dorazili na miesto záverečného sústredenia pred pretekmi OH 2020 do japonského Urajasu. Mária Katerinka Czaková, Miroslav Úradník, Michal Morvay a obhajca zlata na 50 km Matej Tóth plánujú pod vedením trénera Mateja Spišiaka na mieste trénovať do 31. júla. Potom sa presunú do dejiska samotných pretekov Sappora. (tasr)

pred 2 hodinami

Branislav Gröhling

Okresy s nízkym percentom zaočkovanosti budú problémom aj pre školy

„Dnes vidíme okresy, kde je zaočkovanosť dobrá a školy sú menej ohrozené. Ale iné okresy majú nízku mieru zaočkovanosti a je v nich riziko vzniku ohnísk aj na školách," uviedol šéf rezortu školstva.

OKRESY S NÍZKYM PERCENTOM ZAOČKOVANOSTI BUDÚ PROBLÉMOM AJ PRE ŠKOLY V septembri sa žiaci opäť vrátia do škôl. Vzhľadom...

Uverejnil používateľ Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR Utorok 27. júla 2021
pred 3 hodinami

Robert Fico sa pre novelu o COVID preukazoch, ktoré zvýhodňujú zaočkovaných, obráti na Ústavný súd. "Vyzvali sme pani prezidentku, aby tento nezmyselný zákon z dielne vládnej koalície nepodpísala. Ale naopak, namiesto toho, aby využila svoju právomoc a podala tento zákon na Ústavný súd, tak sa rozhodla podpísať ho okamžite – v podstate v priebehu 24 hodín – od jeho prijatia. Preto nám neostáva nič iné, ako obrátiť sa na Ústavný súd," skonštatoval Fico. (tasr)

pred 3 hodinami

Matovič a Sputnik

Expremiéra zaočkovali. Hovorí o dezolátoch v politike, v ŠÚKL a v médiách

Popiera slová ministra zdravotníctva, ktorý pre Postoj tvrdil, že dostal pozvánku na očkovanie ráno 21. júna. Údajne ju dostal až na obed.  

Síce po 26 dňovom čakaní na termín, ale mám už včeličku 🐝 za sebou,) Na klinike cudzokrajných chorôb ňou zaočkovali vyše...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Utorok 27. júla 2021

Inzercia

Inzercia