Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. júl 2021, 11:20

Maďarský antipedofilný zákon

Orbán chce usporiadať referendum o ochrane detí pred pedofíliou

Orbán chce usporiadať referendum o ochrane detí pred pedofíliou

Viktor Orbán. Foto - TASR/AP

"V posledných týždňoch Brusel jasne útočil na Maďarsko pre jeho zákon o ochrane detí. Maďarské zákony nepovoľujú sexuálnu propagandu v školách, materských školách, v televízii a v reklamách," uviedol maďarský premiér.

Maďarský premiér Viktor Orbán v stredu oznámil, že vláda usporiada referendum v súvislosti so zákonom o ochrane detí pred pedofíliou. Ide o reakciu na spor s Európskou komisiou.

Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.

"V posledných týždňoch Brusel jasne útočil na Maďarsko pre jeho zákon o ochrane detí. Maďarské zákony nepovoľujú sexuálnu propagandu v školách, materských školách, v televízii a v reklamách," uviedol Orbán vo videu na svojom facebookovom profile.

Ako uvádza agentúra Bloomberg, v rámci referenda budú občania podľa Orbána odpovedať na päť otázok, vrátane takých, či by "malé deti mali byť vystavené neobmedzenému obsahu, ktorý ovplyvňuje ich sexualitu, alebo či mladiství majú byť vystavení mediálnemu obsahu, ktorý ukazuje zmenu pohlavia".

"Keď je tlak na našu vlasť taký veľký, potom môže Maďarsko brániť len vôľa ľudí," dodal maďarský premiér.

EK spustila minulý týždeň právne konanie voči Maďarsku, cieľom ktorého je prinútiť predsedu maďarskej vlády, aby pozmenil zákon, ktorý Európska komisia považuje za homofóbny a diskriminačný voči komunite LGBTI. Eurokomisia spresnila, že sporný maďarský zákon porušuje niekoľko pravidiel EÚ.

Ostro kritizovaný zákon o ochrane pred pedofíliou, ktorý maďarský parlament schválil 15. júna, bol rôznymi pozmeňujúcimi návrhmi rozšírený aj o zákaz propagácie sexuálnych menšín medzi mladými ľuďmi. Zákon stanovuje, že mladí ľudia do 18 rokov nesmú byť v školách vystavovaní "pornografickému obsahu" alebo akémukoľvek obsahu, ktorý podľa maďarskej vládnej strany "podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu".

Maďarská vláda všetky obvinenia odmieta. Orbán argumentuje, že cieľom zákona je, aby právo určiť rozsah a spôsob sexuálnej výchovy detí mali výlučne ich rodičia. Zákon nie je podľa Orbána namierený voči homosexuálom.

Inzercia

O čom je maďarský antipedofilný zákon

Zákon zakazuje v školách akékoľvek samoúčelné zobrazenie sexuality. Zakazuje sa aj zobrazovanie a podpora akéhokoľvek odklonu od identity, ktorá nesúvisí s určením pohlavia pri narodení, zmeny pohlavia alebo šírenia homosexuality. To sa týka najmä vzdelávania o sexuálnej kultúre, živote a preferenciách.

Všetky organizácie, ktoré chcú na školách poskytovať vzdelávanie v oblasti sexuálnej výchovy, musia byť riadne zaregistrované a registrovaný musí byť aj ich obsah. To sa však netýka len sexuálnej výchovy, ale aj prevencie drog, používania internetu či iných tém, ktoré súvisia s mentálnym a fyzickým rozvojom.

Zákon sa dotkol aj reklamy a zakazuje samoúčelné zobrazovanie sexuality, homosexuality a zmeny pohlavia mladistvým. Týka sa aj vysielania televízií a rádií. Takto definované programy budú dostupné až po 23. hodine.

Spory sa v Maďarsku vedú aj o samotnú interpretáciu pojmu šírenie a propagácia, sporný je aj výklad toho, ktoré programy sa pred 23. večer vysielať môžu a ktoré nie.

Podstatné však je, že na osobnej úrovni človeka a rodiny štát týmto zákonom do ničoho nevstupuje. Ide najmä o kontrolu obsahu vyučovania, na čo má každý štát (ak školy financuje) legitímne právo.

Viac sa o zákone dočítate v texte Erika Potockého.

 

Dnes treba vedieť

pred 10 minútami

Čína sprísnila pravidlá pri cestovaní v rámci krajiny i do zahraničia. Je to súčasť úsilia zastaviť nárast počtu nových prípadov koronavírusu. Obyvateľom niektorých miest úrady nariadili, aby sa zdržiavali doma. Jednotlivé čínske regióny majú prerušiť dopravné spojenia prostredníctvom verejnej dopravy a taxíkov, kde sa vyskytujú ohniská nákazy. (tasr)

pred 2 hodinami

Do strategického priemyselného parku v Rimavskej Sobote mieri bavorský spracovateľ dreva Ziegler Grup. Firma by tam mala po dokončení investície zamestnať 450 ľudí. Oznámil to minister hospodárstva Richard Sulík. (tasr)

Inzercia

Inzercia