Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. november 2015

ISIS porazený, hlásia Kurdi z mesta Sindžár

Vo štvrtok sa kurdské vojenské jednotky zmocnili strategickej cesty v blízkosti mesta Sindžár, dnes péšmerga ohlásila, že dobyla aj samotné mesto.

ISIS porazený, hlásia Kurdi z mesta Sindžár

Na snímke z videa Kurdistan 24 stúpa dym po leteckom útoku nad severoirackým mestom Sindžár (Foto: TASR/AP)

„ISIS je porazený a na úteku,“ ohlásila dnes na Twitteri Kurdská regionálna bezpečnostná rada.

Kurdské bojové jednotky péšmerga obsadili v meste strategické lokality – hlavný štáb polície, miestne sídlo Kurdskej demokratickej strany či nemocnicu a ďalšie verejné budovy. Podľa agentúry Reuters mali od štvrtku rána Kurdi zabrať viac ako 150 km štvorcových územia.

Bezpečnostná rada oznámila, že péšmerga vstúpila do Sindžáru „zo všetkých strán“ a začala s odstraňovaním zostávajúcich povstalcov. Reportér agentúry Reuters tiež uviedol, že videl stovky vojakov kurdskej armády vojsť do centra mesta bez toho, aby čelili bezprostrednému odporu.

The New York Times píše, že pred vstupom do mesta museli kurdskí vojaci prekonať vysokú stenu, ktorú ISIS postavil, aby sa uchránil pred samovražednými atentátnikmi.

Podľa Reuters takisto nie je jasné, či sa bojovníci ISIS pred operáciou stiahli, velitelia kurdských vojenských síl sa obávajú, že niektorí sa stihli schovať a hrozí, že sa vyhodia do vzduchu.

Do Sindžáru sa z hôr ležiacich severne od mesta začali schádzať ďalší kurdskí povstalci, mnohí podľa Reuters vyzbrojení ručnými protitankovými granátometmi (RPG), ktoré nesú na pleciach.

Inzercia

Podľa informácií kurdského spravodajského portálu Basnews je v meste aj špeciálny tím, ktorého úlohou je zneškodňovať nastražené výbušniny na mestskom území. Výbuch jednej z takýchto náloží nastraženej v dome usmrtil štyroch kurdských povstalcov a zranil ďalších desiatich.

Kurdské vojenské jednotky sa k mestu Sindžár priblížili včera, keď ovládli strategickú trasu známu ako Route 47. ISIS tak odrezali od jednej z najdôležitejších zásobovacích trás, ktorá nepriamo spája dve najväčšie bašty extrémistickej organizácie – sýrske mesto Rakka a mesto Mósul v Iraku.

Získanie kontroly nad Sindžárom môže znamenať významný krok k porážke ISIS. Milície péšmarga sa teraz totiž môžu priblížiť k Mósulu z najmenej troch smerov, čo bude posilou pre každú ofenzívu s cieľom vyhnať ISIS z jeho bašty na severe Iraku. 

-dm-, -rp-, TASR

 

 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.