POZNÁMKA: Prečo som si na Nový rok radšej vypočul Klausa ako Gašparoviča

Novoročné príhovory českého a slovenského prezidenta potvrdili známe slová: keď dvaja hovoria to isté, nie je to to isté.

„Vážení a milí spoluobčania,“ začali prezidenti rovnakým oslovením. Zvyšná časť ich myšlienok sa však uberala úplne opačným smerom.

Príhovor Václava Klausa bol jasne štruktúrovaný. Zoradenie tém, ktorých sa dotkol, jasne odrážalo jeho hodnoty a videnie sveta. Dvadsiate výročie 17. novembra 1989, päť rokov od vstupu do EÚ, desiate výročie aktívneho členstva v NATO. Druhá časť prejavu sa niesla v duchu úvah nad finančnou krízou.

Príhovor Ivana Gašparoviča, ktorý na rozdiel od Klausa rozprával posediačky, nemal vyhranené členenie. V úvode sa jednou vetou dotkol našej príslušnosti k západným štruktúram, vstup do eurozóny spomenul len okrajovo. O okrúhlom výročí novembrových udalostí sa ani nezmienil. Väčšina príhovoru sa dotýkala solidarity, boja za sociálnu spravodlivosť a potreby posilňovať angažovanosť štátu.

Práve v tomto bode bol viditeľný priepastný rozdiel medzi zmýšľaním oboch prezidentov. Kým Klaus hovoril o trhovej ekonomike ako o systéme, ktorý jediný vedie k prosperite, Gašparovič zdôrazňoval, že „voľným rukám trhu možno dôverovať, ale ako ukazuje život, treba jeho spoľahlivosť overovať“. „Áno, trh je dobrý sluha, ale nie vždy dobrý pán,“ povedal. Kým Klaus vyzval, aby sa občania nespoliehali len na štát, ale prekonali vlastnú ľahostajnosť a pohodlnosť, Gašparovič hovoril o potrebe „zvýšiť nekompromisnosť a angažovanosť štátu“.

Obaja prezidenti sa zmienili aj o práci jednotlivých vlád. Zatiaľ čo Klaus túto pasáž formuloval do podoby apelu („Potřebujeme rozhodnou, silnou, dobrou a efektivní vládu, která bude vůči občanům přátelská, která se nad ně nebude povyšovat a která je nebude omezovat spoustou byrokratických opatření, zákazů a příkazů. Vládu, která s nimi bude umět komunikovat a o které bude mít občan pocit, že je to vláda jeho.“), Gašparovič chválil: „Som rád, že sa naša vláda tomuto problému (finančnej kríze, pozn.) zodpovedne venuje a prijala opatrenia, aby zabránila dramatickému prieniku krízy na Slovensku.“

Odkazy na duchovno („Boh daj šťastia tejto zemi. Žehnaj Slovensku...“, zmienka o betlehemskom svetle a o modlitbe za Slovensko) síce zapadali do sladkej vianočnej atmosféry, ale z úst bývalého komunistu a posluhovača Vladimíra Mečiara zneli pokrytecky a neadekvátne.

S niektorými myšlienkami z Klausovho príhovoru som nesúhlasil (napr. absolutizácia trhu), jeho neustále nakukovanie do papierov pôsobilo v porovnaní s priamym pohľadom I. Gašparoviča do kamery neprofesionálne. Napriek tomu ma viac zaujal prejav českého prezidenta. Jeho názory boli vecne podané, jasne rozčlenené a dobre zoštylizované. Dotkol sa podstatného, vynechal prázdne frázy a ošúchané vianočné selanky.

Novoročné prejavy potvrdili, že za kvalitu výkonu prezidentskej funkcie nesú zodpovednosť nielen hlavy štátu, ale aj ľudia, ktorí im pomáhajú písať a myslieť. Ak sa v tomto roku nepodarí vymeniť prezidenta, bolo by dobré zamyslieť sa aspoň nad výmenou prezidentských speechwriterov.

Imrich Gazda
Foto: prezident.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Prečítajte si tiež