Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
František na Slovensku Dnes treba vedieť
20. júl 2021, 10:19

František na Slovensku

Na podujatia s pápežom budú môcť ísť iba zaočkovaní

Na podujatia s pápežom budú môcť ísť iba zaočkovaní

„Je to jediný reálny spôsob, ako počet účastníkov radikálne neobmedzovať,“ vraví arcibiskup Zvolenský. Podmienku stanovil štát.

Na podujatia pri návšteve pápeža Františka, ktorých kapacita bude väčšia ako tisíc ľudí, budú môcť ísť iba plne zaočkovaní ľudia.

Informoval o tom ako prvý Denník N, neskôr informáciu potvrdili v spoločnom vyhlásení minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský.

Zaočkovanosť chcú kontrolovať pri vstupe. Plná zaočkovanosť znamená minimálne dva týždne po druhej dávke dvojdávkovej vakcíny a tri týždne po jednodávkovej vakcíne.

Ľudia, ktorí ešte nie sú zaočkovaní a chcú sa zúčastniť na podujatí s pápežom Františkom, majú ešte jedenásť dní na to, aby sa zaočkovali, pokiaľ chcú vakcínu Pfizer. Tí, ktorí majú záujem o jednodávkovú vakcínu Johnson&Johnson sa musia zaočkovať do 21. augusta.

Kto sa považuje za plne očkovaného:

Očkovaný druhou dávkou vakcíny s dvojdávkovou schémou, pričom od očkovania uplynulo najmenej 14 dní, ale nie viac než 12 mesiacov;

Očkovaný vakcínou s jednodávkovou schémou, pričom od očkovania uplynulo najmenej 21 dní, ale nie viac než 12 mesiacov;

Očkovaný prvou dávkou vakcíny s dvojdávkovou schémou, ak od očkovania uplynulo najmenej 14 dní a nie viac ako 12 mesiacov, ak bola táto prvá dávka podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia Covid-19.

Výnimka z COVID semaforu

Hlava Katolíckej cirkvi príde na Slovensko 12. až 15. septembra. Na Františka sa chystajú pozrieť desiatky tisíc ľudí.

Hromadné podujatia by tak mali mať v tomto prípade výnimku z COVID semaforu, ktorý určuje maximálnu kapacitu tisíc ľudí v exteriéri v zelených okresoch. 

„Vynaložíme maximálne úsilie, aby návštevníci svätých omší a ďalších podujatí naplno využili návštevu Svätého Otca a mohli v pokoji prežívať jeho slová povzbudenia,“ povedal minister Lengvarský.

„Naším spoločným cieľom je vytvoriť podmienky na to, aby si Svätý Otec zo Slovenska odniesol pekné spomienky, aby sme spoločne vytvorili podmienky pre jeho sprievod, ale aj veriacich, ktorí budú chcieť prežiť hlboký duchovný zážitok, a zároveň aby sme umožnili čo najväčšiemu počtu ľudí veriacich a iných zúčastniť sa na verejných svätých omšiach.“

Podmienku stanovil štát

Minister sa spoločne s arcibiskupom Zvolenským dohodli, že povolia účasť vysoko na rámec platných opatrení. Lengvarský pripomenul, že ďalšie informácie zverejnia v najbližších dňoch. Detaily opatrení pri návšteve pápeža má riešiť pracovná skupina na ministerstve zdravotníctva.

„Bolo nám komunikované, že z bezpečnostného hľadiska a z hľadiska technických možností je toto jediný reálny spôsob, ako počet účastníkov radikálne neobmedzovať,“ vraví predseda KBS.

Kto vlastne prišiel s podmienkou, aby na stretnutia s pápežom mohli ísť iba zaočkovaní? 

Hovorca biskupov Martin Kramara pre Postoj hovorí, že podmienku o zaočkovanosti účastníkov stanovil štát. „Našou prioritou bolo do začiatku dosiahnuť čo najväčší možný počet účastníkov," vraví Kramara s tým, že sa zvažovali rozličné alternatívy. Dodáva, že organizovať tento typ podujatia pre trebárs tisícku ľudí, by bolo v podstate nepredstaviteľné. 

Inzercia

Na otázku, ako by v praxi mala na podujatiach s pápežom vyzerať kontrola zaočkovanosti účastníkov, odpovedá, že technické detaily sa riešia. „Presné spôsoby budú včas zverejnené. Teraz je veľmi dôležité, že sa rozhodlo. 

„Vieme, na čom sme, aby sme mohli pokračovať v prípravách návštevy, na ktorú zostáva len niekoľko týždňov," povedal na tlačovke arcibiskup Zvolenský. „Prosíme všetkých, aby túto informáciu zobrali v dobrom, ako snahu umožniť čo najväčší počet účastníkov.“

Hoci pápežov program ešte nie je zverejnený, Vatikán potvrdil, že pôjde do Bratislavy, Prešova, Košíc a Šaštína. Detaily pápežovej návštevy by mali podľa hovorcu biskupov zverejniť v najlbižších dňoch.

Biskupi aj pápež očkovanie podporujú

Samotný pápež František sa nechal zaočkovať už v januári, rovnako ako emeritný pápež Benedikt XVI. „Odmietanie očkovania je samovražda a neviem si to vysvetliť, ale my sa dnes musíme dať zaočkovať,“ povedal František pre taliansku televíziu Canale 5.

Pred mesiacom vydali podporné stanovisko k očkovaniu aj slovenskí katolícki biskupi. 

„Cirkev rešpektuje možnosť slobodného rozhodnutia každého človeka, vníma však úsilie zastaviť šírenie pandémie prostredníctvom očkovania ako prospešné a cení si výsledky práce lekárov a vedcov. Samozrejme, apeluje na maximálnu zodpovednosť vzhľadom na možné zdravotné komplikácie alebo vedľajšie účinky,“ napísali.

Premiér aj prezidentka s rozhodnutím súhlasia

Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) súhlasí s návrhom umožniť stretnutie s pápežom Františkom iba plne zaočkovaným ľuďom. Pre TASR to uviedla hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková.

„Je to jediné možné riešenie, ako predísť nekontrolovateľnému šíreniu vírusu a zároveň umožniť občanom Slovenska zúčastniť sa na takomto mimoriadnom hromadnom podujatí. Toto opatrenie dostalo plnú podporu aj na koaličnej rade," informovala.

Prezidentka Zuzana Čaputová považuje argumenty ministra zdravotníctva a predsedu KBS za logické. Pre TASR to uviedol riaditeľ Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej.

„Je to spôsob, akým sa aj v zhoršenej pandemickej situácii bude môcť na bohoslužbách s pápežom zúčastniť čo najväčší počet ľudí. Nie je to populárne, ale je to jediné rozumné riešenie, ktoré môže dať ľuďom istotu stretnutia s pápežom Františkom počas jeho cesty na Slovensko," myslí si hlava štátu.

Naopak strana Hlas si myslí, že stretnutia s pápežom by mali byť prístupné aj pre testovaných. Účasť s podmienenou plnou zaočkovanosťou je podľa Richarda Rašiho problémová. „Je to požiadavka Svätej stolice, Svätého Otca? Určite nie. Lebo pápež František, ktorý podporuje očkovanie a je zaočkovaný, nediskriminuje ľudí,“ povedal. 

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 10 hodinami

Novak Djokovič postúpil do semifinále Roland Garros. V pozícii nasadenej trojky zdolal vo štvrťfinále na parížskej antuke Rusa Karena Chačanova 4:6, 7:6, 6:2, 6:4. V semifinále narazí na víťaza zápasu medzi najvyššie nasadeným Carlosom Alcarazom zo Španielska a Stefanosom Tsitsipasom z Grécka. (tasr)

pred 10 hodinami

Fínsko vyhostí deväť ruských diplomatov z veľvyslanectva v Helsinkách, ktorých podozrieva z práce pre ruské tajné služby. Oznámila to kancelária fínskeho prezidenta Sauliho Niinista. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.