Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. november 2015

Počet obetí útokov v Bejrúte sa zvýšil na 44, zranených je vyše 200 ľudí

Libanonský bezpečnostný kabinet sa dnes zišiel na mimoriadnom zasadnutí, ktoré zvolal premiér Tammám Salám v reakcii na dva štvrtkové samovražedné atentáty v Bejrúte.

K útokom v Bejrúte sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS), ktorej jednotky sú účastníkmi ozbrojeného konfliktu v susednej Sýrii. Oddiely hnutia Hizballáh v Sýrii bojujú po boku vládnej armády a s ňou spriaznených milícií proti protivládnym povstalcom, medzi ktorými sú aj islamistickí radikáli z IS a Frontu an-Nusra, napojeného na teroristickú sieť al-Káida.

Počet obetí atentátov sa medzičasom zvýšil na 44. Podľa lekárskych zdrojov zranenia utrpelo vyše 200 ľudí. Dnešok je v Libanone dňom štátneho smútku.

Dejiskom útokov bola rušná obytná a obchodná štvrť Burdž barádžna ("Veža veží") v južnej časti Bejrútu, považovaná za baštu šiitského hnutia Hizballáh. Agentúra Reuters uviedla, že v okolí miesta činu aj dnes patrolujú policajné hliadky. Na mieste sú stále výbuchmi zničené autá a motocykle i úlomky skla.

Minister spravodlivosti Ašraf Rífí po schôdzke bezpečnostného kabinetu vyjadril presvedčenie, že libanonským bezpečnostným zložkám sa podarí udržať v krajine relatívny pokoj. 

Kolegov v politike však vyzval, aby prestali so spormi a sústredili sa na zvolenie prezidenta a podporu vlády a parlamentu. Štátne inštitúcie v Libanone sú totiž týmto bezvládím a neschopnosťou politikov dohodnúť sa doslova paralyzované, konštatuje agentúra Reuters. 

Poslanci libanonského parlamentu dnes druhý deň pokračujú vo svojej schôdzi, ktorá je prvou po ročnej prestávke. Ich úlohou je prijať balík finančných zákonov, ktoré sú nutné na fungovanie štátu a súčasne vytvoria podmienky na získanie rozvojových pôžičiek a zabránia anulovaniu pôžičiek od Svetovej banky. 

Poslanci by mali zaujať stanovisko aj k návrhu zákona o cezhraničnom pohybe kapitálu, ktorý súvisí s bojom proti daňovým únikom. V programe je tiež diskusia o zmenách v zákone o praní špinavých peňazí. Finančné zákony - najmä tie, ktoré sa týkajú pôžičiek od Svetovej banky - musia byť schválené do konca kalendárneho roka.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.