Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. november 2015

Slovákom, ktorí bojujú na území iného štátu, bude hroziť väzenie

Slovákom, ktorí sa zúčastňujú bojovej činnosti organizovanej ozbrojenej skupiny na území iného štátu, bude hroziť väzenie.

Poslanci NR SR dnes novelizovali Trestný zákon tak, že kto sa počas vojny na území inej krajiny aktívne podieľa na bojovej činnosti organizovanej ozbrojenej skupiny, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až osem rokov. Rovnako sa potrestá aj ten, kto verejne podnecuje na spáchanie tohto trestného činu.

Návrh reaguje na aktuálny globálny fenomén tzv. cudzích bojovníkov. Na Slovensku sa spomínali hlavne v súvislosti s konfliktom na Ukrajine, kde sa objavili informácie, že na strane separatistov bojujú aj Slováci.

Zákon definuje cudzieho bojovníka ako jednotlivca, ktorý opustí územie štátu, z ktorého pochádza alebo kde žije, s cieľom pripojiť sa k neštátnej ozbrojenej skupine v rámci ozbrojeného konfliktu prebiehajúceho na území inej krajiny, pričom je primárne motivovaný ideológiou, náboženstvom alebo iným príbuzenstvom.

"Ide o páchateľa, ktorý nie je občanom štátu, v ktorom prebieha ozbrojený konflikt, a nemá ani žiadne iné príbuzenské vzťahy k danému štátu, operuje v rámci ozbrojenej skupiny stojacej mimo rámca ozbrojených síl danej krajiny, svoju činnosť vykonáva osobne a priamo v bojovej operácii aktívnym vedením boja a jeho primárna motivácia nie je orientovaná na finančný zisk, ale je skôr ideologická. Zväčša nie je za svoju činnosť platený," uviedlo ministerstvo spravodlivosti na margo rozdielov medzi cudzími bojovníkmi a napr. žoldniermi.

Ministerstvo tvrdí, že cudzí bojovníci svojím konaním jednak zvyšujú intenzitu a trvanie ozbrojených konfliktov, na ktorých sa zúčastňujú, na druhej strane predstavujú aj závažné bezpečnostné riziko pre samotné štáty ich pôvodu, ako aj tranzitu.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.