Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. november 2015

Poľský prezident poverí zostavením vlády Beatu Szydlovú

Poľský prezident Andrzej Duda poverí dnes zostavením novej vlády podpredsedníčku strany Právo a spravodlivosť (PiS) Beatu Szydlovú. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na správu, ktorú bez uvedenia zdroja vo štvrtok neskoro večer zverejnila súkromná televízna stanica TVN24.

Euroskeptické PiS v októbri získalo vo voľbách parlamentnú väčšinu ako vôbec prvá politická strana v Poľsku od pádu komunizmu z roku 1989. Szydlová tak pri zostavovaní vlády nebude musieť hľadať koaličných partnerov.

Prvé zasadnutie parlamentu v novom zložení sa uskutočnilo vo štvrtok, keď zároveň podala demisiu doterajšia vláda pod vedením Ewy Kopaczovej.

Nová poľská vláda sa podľa TVN24 ujme funkcie budúci pondelok. Kancelária prezidenta zatiaľ tieto informácie nekomentovala. Hovorkyňa PiS Elžbieta Witeková v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas pripustila, že Duda by mohol dnes vymenovať Szydlovú za premiérku, je však potrebné "počkať na oznámenie prezidenta". Doplnila, že členovia novej vlády by mali zložiť prísahu začiatkom budúceho týždňa.

Právo a spravodlivosť presadzuje silný proamerický postoj, ako i kladný vzťah k Severoatlantickej aliancii. Voči Európskej únii je však skeptickejšie než doteraz vládnuca centristická liberálne orientovaná Občianska platforma.

PiS má svoje korene v protikomunistickom hnutí Solidarita a mnohí jeho členovia sú veľmi kritickí voči Rusku.

V októbrových voľbách podporilo PiS 37,6 percenta voličov, čo strane zabezpečilo 235 zo 460 kresiel v dolnej komore parlamentu.

Inzercia

Odporúčame

ÚPN v spore s Babišom podal dovolanie na Najvyšší súd SR

ÚPN v spore s Babišom podal dovolanie na Najvyšší súd SR

Ústav pamäti národa (ÚPN) tvrdí, že využil mimoriadny opravný prostriedok a podal dovolanie na Najvyšší súd SR voči rozsudku Krajského súdu v Bratislave zo dňa 30. júna 2015, v ktorom súd rozhodol, že Andrej Babiš je neoprávnene evidovaný ako agent v registračných protokoloch bývalej ŠtB. TASR informoval hovorca ÚPN Tibor Ujlacký.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.