Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. november 2015

ÚPN v spore s Babišom podal dovolanie na Najvyšší súd SR

Ústav pamäti národa (ÚPN) tvrdí, že využil mimoriadny opravný prostriedok a podal dovolanie na Najvyšší súd SR voči rozsudku Krajského súdu v Bratislave zo dňa 30. júna 2015, v ktorom súd rozhodol, že Andrej Babiš je neoprávnene evidovaný ako agent v registračných protokoloch bývalej ŠtB. TASR informoval hovorca ÚPN Tibor Ujlacký.

ÚPN sa domnieva, že súd oprel svoje rozhodnutie o nezákonné dôkazy, ktorými sú svedecké výpovede bývalých príslušníkov ŠtB. „ÚPN disponuje oficiálnym potvrdením, že bývalí príslušníci ŠtB sú stále viazaní mlčanlivosťou ohľadom svojej činnosti a práce v ŠtB a tento záväzok mlčanlivosti trvá aj po skončení služobného pomeru,“ povedal Ujlacký.

Podľa informácií, ktoré má ÚPN k dispozícii, sa dokument o zbavení mlčanlivosti bývalých príslušníkov ŠtB nenachádza ani v evidencii Ministerstva vnútra SR, ani v Archíve bezpečnostných zložiek v Českej republike. Vo svojom dovolaní ÚPN preto namieta, že súd v konaní porušil predpisy o dokazovaní, lebo pristúpil k výsluchu bývalých príslušníkov ŠtB bez toho, aby požiadal Ministerstvo vnútra SR o ich zbavenie mlčanlivosti.

„ÚPN sa s rozhodnutím súdu z 30. júna 2015 preto naďalej nestotožňuje a považuje ho za nesprávne, nepresvedčivé a neodôvodnené. Voči rozhodnutiu Okresného súdu v Bratislave ÚPN vzniesol až 292 námietok na 46 stranách. ÚPN je rozhodnutý dôsledne obhajovať pravdu o našej minulosti pred tvrdeniami, ktoré bagatelizujú činnosť bývalého zločineckého komunistického režimu, ktoré spochybňujú pôsobenie zločineckej organizácie ŠtB a z jej zväzkov robia trhací kalendár,“ povedal Ujlacký.

ÚPN opätovne zdôrazňuje, že nie je nástupcom ŠtB a nenesie zodpovednosť za protiprávnu činnosť jej bývalých príslušníkov. ÚPN zverejnil registračné protokoly ŠtB na základe povinnosti uloženej zákonom a nemôže byť podľa jeho názoru sankcionovaný a postihovaný za to, že si splnil zákonom uloženú povinnosť.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.