Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
17. júl 2021

Návrh Európskej komisie

Vyvolá zelená politika hnedú reakciu?

Ak sa tento plán presadí, čaká nás zdražovanie áut, pohonných hmôt, tepla, energie, elektriky a vlastne všetkého.

Vyvolá zelená politika hnedú reakciu?

Výkonný podpredseda EK pre Európsku zelenú dohodu Frans Timmermans počas tlačovej konferencie na tému nová stratégia adaptácie na zmenu klímy v Bruseli v stredu 24. februára 2021. FOTO TASR/AP


Obyvatelia severozápadnej Európy, Nemecka, Holandska, Škandinávie asi vedia, čo sa chystá, a podvedome s tým súhlasia.

Obyvatelia Európy južnej, strednej a stredovýchodnej však vôbec netušia, čo sa na nich valí. Ich politici azda majú aspoň šajnu, ale bežný, priemerný občan netuší, aké zdraženie všetkého a pokles reálnej životnej úrovne sa chystajú.

Eurokomisia dobyla „ekologickú Bastilu“

Európska komisia totiž 14. júla dobyla „ekologickú Bastilu“ (14. júl, štátny sviatok Francúzska, je výročím dobytia Bastily v roku 1789) a v snahe zachrániť planétu predstavila svoj ambiciózny zelený program: znížiť emisie CO2 do roku 2030 o 55 percent oproti stavu v roku 1990; a do roku 2050 prejsť na tzv. uhlíkovú neutralitu; teda vypúšťať do ovzdušia len toľko CO2, koľko sme schopní z ovzdušia stiahnuť.

To má zahŕňať aj koniec výroby a predaja automobilov so spaľovacími (benzínovými a naftovými) motormi od roku 2035; prejdeme vraj všetci na elektromobily.

Ceny emisných povoleniek budú stúpať, takže energia bude stále drahšia a drahšia. Vraj len tak je možné zabrániť ďalšiemu otepľovaniu planéty, ktoré spôsobuje ľudská aktivita. V každom prípade, tento zelený program je možné zhrnúť do jedného slova: zdražovanie.

Zdražovanie áut, pohonných hmôt, tepla, energie, elektriky a vlastne všetkého, pretože doprava tovarov zdražie. A tiež stavebných materiálov, teda aj stavby nových domov a bytov. Čaká nás dražoba vedome, zámerne spôsobená z politických dôvodov.

Politickí ideológovia prevzali z teológie dva koncepty, ktoré majú v teológii svoje miesto, ale do politiky nepatria, tam spôsobujú zmätok, zmar a deštrukciu. Jedným z nich je Raj, Nebo; snahy politickými prostriedkami, mocou štátu ich zrealizovať na Zemi vedú od utopizmu k totalitarizmu. To boli komunizmus a nacizmus.

Druhým konceptom je koniec sveta, Apokalypsa, ktorá v politike vedie k chiliazmu a blúzneniu. V náboženstve to znie takto: „Ľudia, ste hriešni, blíži sa koniec, čiňte pokánie a Pán sa nad vami možno ešte zľutuje...“

Obmedziť sa máme my, Západ, ako pokánie a trest za naše minulé hriechy kolonializmu; nie však tretí svet, ktorý má vraj morálne právo čmudiť do ovzdušia, dokiaľ našu životnú úroveň nedosiahne. Zdieľať

V politike to znie takto: „Ľudia, ste hriešni (vypúšťate príliš veľa exhalátov, žeriete veľa mäsa), blíži sa koniec (za dvanásť rokov sa na zemeguli upečieme), čiňte pokánie (dosiahnite uhlíkovú neutralitu, nejazdite autami, necestujte lietadlami, pobite stáda kráv – vypúšťajú metán, majte maximálne dve deti, radšej ešte menej atď.) a Príroda sa nad vami možno ešte zľutuje...“

Európa produkuje deväť percent CO2 (z toho automobily len malú časť); USA 15-16 percent; a Čína 27-30 percent. A potom sú tu India, Rusko, Brazília a ďalší.

Aj keby EÚ zrušila svojich deväť percent, nič veľké sa s klímou nestane, ak nezmenia svoje správanie aj Čína, India a rozvíjajúci sa tretí svet. Tí to však nechcú urobiť, dokiaľ nebudú mať našu životnú úroveň. A stúpenci pritiahnutia si uhlíkových opaskov im to tolerujú; tvrdia, že obmedziť sa máme my, Západ, ako pokánie a trest za naše minulé hriechy kolonializmu; nie však tretí svet, ktorý má vraj morálne právo čmudiť do ovzdušia, dokiaľ našu životnú úroveň nedosiahne.

Inzercia

Ekonomické harakiri

Človeku by napadlo, že je dôležité najprv vyskúšať menej drastické metódy, ako zredukovať hladinu CO2 v ovzduší, než hneď spáchať ekonomické harakiri; napríklad vysádzať viac stromov, pretože predsa rastliny fotosyntézou spotrebovávajú COa produkujú kyslík, ako vie azda každý, kto absolvoval druhý stupeň základnej školy.

Ale nie, tou metódou je tá najdrastickejšia, teda zdražovanie všetkého, čo dopadne, samozrejme, oveľa ťažšie na chudobných než na bohatých. Skúsme sa na to pozrieť perspektívou „elity verzus ľud“.

Táto progresívna zelená pýcha západoeurópskych elít môže spôsobiť vznik fašizmu ako reakcie proti drastickej zelenej progresívnej politike. Zdieľať

Keby som nevedel, že ide o produkt ideológie, hystérie a utopického myslenia, a keby som bol marxistom, myslel by som si, že ide o triedny boj elít proti ľudu: „... vy ľudia si žijete príliš dobre a príliš si vyskakujete. Lietate si na dovolenky, máte auto, niektoré rodiny dokonca dve. Je nutné vás chytiť pod krk a trochu priškrtiť. Uvaliť na vás uhlíkovú daň, zdražiť kúrenie i spotrebu energie, zakázať vám automobily (autá, ktorá máte, sú tie vaše posledné so spaľovacím motorom). Nabudúce budú k dispozícii už len drahšie elektromobily, ktoré pre mnohých z vás nebudú finančne dostupné, ak nebudú dotované. A dotované môžu byť len za cenu vyššieho zdanenia všetkých, teda aj vás. Proste vedome vám znížime životnú úroveň vyššími daňami, vyššími cenami a niektorí z vás už na vlastné auto mať nebudú.“

Táto progresívna zelená pýcha západoeurópskych elít môže spôsobiť vznik fašizmu ako reakcie proti drastickej zelenej progresívnej politike.

Fašizmus v Taliansku i nacizmus v Nemecku neboli fenomény najchudobnejších ani najbohatších, ale nižšej strednej triedy. Tých, ktorí mali dojem, že ich politický, spoločenský, ekonomický i sociálny vývoj ponechal na chvoste dejín, neposilnil ich, ba dokonca ich oslabil. Preto sa zradikalizovali a ich reakciou proti elitám tej doby bol fašizmus.

Zámerným, úmyselným ekonomickým zbedačením dolnej strednej triedy z ekologických dôvodov si zelené a ľavicovo-liberálne progresívne elity koledujú o revoltu más, ktorá ľahko môže mať podobu fašistickú.

Predstavte si niečo ako nedávne „žlté vesty“ vo Francúzsku znásobené stokrát až tisíckrát po celej Európe. To reálne hrozí, keď dosahy európskej zelenej politiky dopadnú celou váhou na masy.

Zapamätajme si to meno

Posledná možnosť, keď to bolo možné ešte zastaviť, bol samit EÚ (stretnutie hláv štátov či predsedov vlád) v noci zo štvrtka 12. decembra na piatok 13. decembra 2019. Nestalo sa tak, všetci túto cestu schválili, len Poliaci sa zdržali (sú úplne závislí od uhoľných elektrární a vyjednali si za ich postupné rušenie výnimky a dotácie). Tí, čo to schválili, však doteraz nevysvetlili svojim občanom, čo ich vlastne čaká.

A zapamätajte si meno Frans Timmermans. To je holandský socialista a prvý podpredseda súčasnej Európskej komisie, hlavný motor a spiritus agens týchto zmien. Kariérny politik celý život, začínal síce ako mladý diplomat, ale hneď sa dal na politiku. Nikdy mimo nej nepracoval v súkromnom sektore. Vždy žil iba z peňazí daňových poplatníkov, nikdy nepodnikal či iným spôsobom ako zamestnanec či pracovník bohatstvo nevytváral.

Ideológ a fanatik. Má šesťdesiat rokov, tak dúfajme, že bude žiť ešte minimálne pätnásť-dvadsať rokov, aby videl, čo spôsobil. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame