Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
31. december 2008

Cirkev 2008

Prekvapivý rozvoj vzťahov Katolíckej cirkvi s islamom, koniec éry prvých ponovembrových biskupov a objav Kreatívca roku 2008. CIRKEV VO SVETE: ZATIAHNUTÉ NA HLBINU Imrich Gazda, zakladajúci redaktor Nečakane dynamicky sa rozvíjajúci dialóg s islamom a aprílová návšteva USA a sídla OSN. Dve uda...

Prekvapivý rozvoj vzťahov Katolíckej cirkvi s islamom, koniec éry prvých ponovembrových biskupov a objav Kreatívca roku 2008.

CIRKEV VO SVETE: ZATIAHNUTÉ NA HLBINU

Imrich Gazda, zakladajúci redaktor

Nečakane dynamicky sa rozvíjajúci dialóg s islamom a aprílová návšteva USA a sídla OSN. Dve udalosti, o ktorých si myslím, že v rámci diania v Katolíckej cirkvi patrili k najvýznamnejším.

Desiatky moslimských intelektuálov z celého sveta sa podpísali pod výzvu Spoločné slovo medzi nami a vami, v ktorej pozitívne zareagovali na pápežovu ponuku k dialógu. Benedikt XVI. ju predniesol ešte v roku 2006 v nemeckom Regensburgu. V mäteži hlúpych protestov proti tomu, čo Benedikt XVI. nepovedal, sa našli poprední moslimovia, ktorých uši nezapchali predsudky. Patrí im môj obdiv.

V rozbehnutom dialógu Benedikt XVI. nepodlieha módnym trendom. Žiadne prehnané gestá, ale intelektuálne dôsledný dialóg sprevádzaný obhajobou základných ľudských práv ako sú právo slobodne vyznávať a zmeniť náboženstvo (krst moslima Magdiho Allama počas veľkonočnej vigílie) či odmietanie násilia.

Koncepciu všeobecne platných ľudských práv je, paradoxne, potrebné pripomínať nielen nezápadným kultúram, ale aj samotnej západnej civilizácii a inštitúciám, ktoré majú v náplni práce ich ochranu. Príhovor počas návštevy sídla OSN patrí medzi najbrilantnejšie texty z pera súčasného pápeža. „Dnes je potrebné zdvojnásobiť úsilie proti nátlaku reinterpretovať základy Deklarácie a narušiť ich vnútornú jednotu tak, aby sa uprednostňoval odstup od ochrany ľudskej dôstojnosti a boli uspokojené prosté – často parciálne – záujmy,“ upozornil Benedikt XVI. na tendencie vytvárania nových „práv“ (napr. právo na potrat) nerozširujúcich, ale ohrozujúcich slobodu človeka.

Nemedializovanými, ale pre vnútorné oživenie Cirkvi podstatnými boli aj vyhlásenie Roku svätého Pavla a októbrová biskupská synoda o Božom slove.

Dianie v ostatných kresťanských cirkvách taktiež výrazne ovplyvňovali ich lídri. Trieštenie Anglikánskej cirkvi pokračuje aj vďaka neprezieravým krokom canterburského arcibiskupa Rowana Williamsa. Pravoslávna cirkev začiatkom decembra prišla o svoju výraznú postavu, moskovského patriarchu Alexija II. Dočasnou hlavou moskovského patriarchátu sa stal metropolita Kirill, ktorý bol doteraz zodpovedný za vzťahy so zahraničím, teda aj s Vatikánom. Hovorí sa o ňom ako o veľkom favoritovi na post novej hlavy ruských pravoslávnych. Ak z januárových volieb skutočne vyjde s titulom nového moskovského patriarchu, mohol by to byť signál pre zlepšenie doteraz vlažných vzťahov s Katolíckou cirkvou.

CIRKEV DOMA: ZMENY, UPRATOVANIE, INOVÁCIE

Andrea Šalková, redaktorka

Inzercia

Udalosť roka zažila slovenská Cirkev hneď na začiatku. Rozhodnutím pápeža došlo k prerozdeleniu území diecéz. Už v januári sa Gréckokatolícka cirkev tešila z prvého arcibiskupstva v Prešove a z biskupstva v Bratislave. Arcibiskupom sa stal Ján Babjak, biskupom v Bratislave Peter Rusnák. Zmena sa dotkla aj Košíc. Košický exarchát sa transformoval na vyšší celok - eparchiu.

Február priniesol zmeny rímskokatolíckych diecéz. Vznikli dve nové biskupstvá – arcibiskupstvo v Bratislave a biskupstvo v Žiline. Z Trnavy do Bratislavy sa presunulo sídlo západnej metropoly, ktorej hlavou sa stal Stanislav Zvolenský. Dovtedajší arcibiskup-metropolita Ján Sokol síce ostal arcibiskupom, ale prestal byť metropolitom. Žilinským biskupom sa stal Tomáš Galis.

Po územnej reorganizácii čoskoro prichádzajú na rad aj personálne výmeny. Podľa cirkevného práva je biskup vo veku 75 rokov povinný predložiť pápežovi svoju rezignáciu. Tohto veku sa v roku 2008 dožili arcibiskup Ján Sokol a rožňavský biskup Eduard Kojnok. V najbližších dňoch by sa mal Sokol dozvedieť, či pápež Benedikt XVI. jeho rezignáciu prijal. Novým rožňavským biskupom sa už stal Vladimír Filo. V roku 2009 sa vytýčeného veku dožije aj košický arcibiskup Alojz Tkáč. Éra prvej ponovembrovej generácie slovenských biskupov sa pomaly končí.

Nové biskupstvá však nie sú jedinou veľkou zmenou pre slovenských katolíkov. Novotou bol aj vznik prvej slovenskej katolíckej televízie LUX. V marci dostala televízia licenciu pre vysielanie a v máji sa prvýkrát naostro spustili kamery.

Jún bol o hudbe. Najskôr to boli Delirious? na festivale Lumen v Trnave. Potom Hillsong London a Matt Redman na turné Take it to the streets v Prešove. Ktokoľvek v tomto období sledoval diskusie na kresťanských portáloch, čítal najmä o spomenutých kapelách.

Aj druhá polovica roka bola pestrá. Leto žilo festivalmi, pravdepodobne najznámejším je stále Campfest. Začiatkom septembra sa uskutočnil v Ružomberku výborne obsadený medzinárodný Kongres Rodina a médiá. November bol významný najmä pre saleziánske gymnázium v Šaštíne, ktoré so zraneniami vyhralo svoj zápas o prežitie.

VYZNANIE: KREATÍVEC ROKA 2008

Matúš Demko, zakladajúci šéfredaktor

Už som vedel, že Boh je Láska, Pravda, Dobro, Cesta i Život. Nikdy som si však hlbšie neuvedomoval, že On je rovnako aj Tvorca. Stvoriteľ. Ten, ktorý neustále, neúnavne, vždy, všade a všetko tvorí, obnovuje, oživuje, požehnáva a nám dáva. V roku 2008 – tak to vnútorne cítim – som si prvýkrát vážnejšie všimol, že Najvyšší kreuje – utvára – veci nové. Je originálny. Tvorí originály. Stvára originality. Jeho nápaditosť nevyhasne. Mať takéhoto kreatívca by si priala každá reklamná agentúra.

Boh je nekonečný a tým aj nekonečne tvorivý. U Neho nikdy nie je nič dvakrát, nič sa neopakuje. Všetko je nové. Kto je smädný, môže zaklopať na Jeho dvere. Dostane napiť. Rozdáva sa Múdrosť, Pokoj, Láska, Spolupatričnosť, Solidarita. Boh posilňuje a smeruje človeka k tomu, aby sám bol tvorivý – ako jeho Stvoriteľ. Toto je moje zistenie roku 2008: je úžasné sa „svojou“ tvorivosťou (za všetkým hľadaj Ducha Svätého) približovať Božej kreativite.

Prečítajte si aj: Svet 2008 a Slovensko 2008
V nasledujúcich dňoch prinesieme aj náš pohľad na Slovensko v roku 2008.

----------
Foto: Flickr.com (cc), sxc.hu

Odporúčame

Svet 2008

Svet 2008

Denníky a týždenníky prinášali rôzne prílohy, ktorými bilancujú končiaci rok. Náš portál sa rozhodol neobťažovať vás ďalšími analýzami, bilanciami, osobnosťami a antiosobnosťami. Jednotlivé udalosti opisujeme tak, ako sme ich zažili na vlastnej koži. USA a SLOVENSKO: VŠETKO JE O PRIORITÁCH... Mária ...

CIRKEV: Vianoce vo Vatikáne

CIRKEV: Vianoce vo Vatikáne

Centrom osláv bola polnočná omša. Benedikt XVI. vyzval k ochrane detí a k pokoju - v ľudských srdciach i vo Svätej zemi. Záver slávnosti sprevádzal incident. Osobu, ktorá sa rozbehla k pápežovi, musela zastaviť ochranka. „Boh prebýva na výsostiach, ale hľadí dole... Vidí nás a vidí mňa. Tento ...