Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. november 2015

Fico má plán na presídlenie 25 rodín z územia ISIS

Slovenská republika má rozpracovaný projekt na presídlenie 25 kresťanských rodín, ktoré hovoria pôvodným aramejským jazykom, teda jazykom Ježiša Krista.

Ide o rodiny, ktoré sú najviac ohrozené na živote a dnes sú na území ovládanom Islamským štátom. Slovensko ich chce presídliť na svojom území a integrovať. Ich preprava je vec dohody medzi Slovenskom a partnermi v EÚ. Ak to bude potrebné, možno využiť aj vládny špeciál.

Na dnešnej parlamentnej Hodine otázok to povedal predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) v odpovedi na otázku poslanca KDH Jozefa Mikloška. Ten sa pýtal, kedy slovenská vláda prijme prvú na živote ohrozenú rodinu, napr. koptských kresťanov zo Sýrie a či po nich nemožno priamo poslať špeciál. Ficovu odpoveď prečítal poslancom podpredseda vlády Ľubomír Vážny (Smer-SD). Premiér je totiž na zahraničnej pracovnej ceste.

Fico v odpovedi ďalej uviedol, že slovenský migračný úrad pripravuje v spolupráci s mimovládnymi organizáciami transfer 151 sýrskych kresťanov, ktorí sú v utečeneckom tábore v Iraku. Okrem toho vláda poskytla 500 000 eur mimovládnym organizáciám na ich projekty na riešenie migračnej krízy a dlhodobo avizuje trojmiliónový príspevok do Madad fondu určeného pre Sýriu.

Premiér opätovne potvrdil záujem Slovenska o sýrskych kresťanov. "Chceme ich prijať a poskytnúť im domov. Ide o náročný proces, ktorý netrvá ani deň, ani týždeň, ani mesiac," uviedol. Cieľom Slovenska je podľa Fica nájsť takých ľudí, ktorí chcú v SR zostať. Falošnú pomoc a solidaritu vláda odmieta.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.