Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. november 2015

Kurdi sa pustili do ISIS, dobyli strategickú cestu

Bojovníci kurdskej armády dnes dobyli strategickú cestu neďaleko mesta Sindžár. ISIS tak odrezali od jednej z najdôležitejších zásobovacích trás.

Kurdi sa pustili do ISIS, dobyli strategickú cestu

Letecký útok nad severoirackým mestom Sindžár (Foto: TASR/AP)

Svetové agentúry dnes ráno informovali o tom, že Kurdi podporovaní koaličnými náletmi pod velením USA spustili operáciu zameranú na opätovné dobytie Sindžáru. Operácia napokon mala byť úspešná okolo ôsmej hodiny ráno, keď sa kurdským vojenským silám péšmerga podarilo zabrať cestu, známu ako Route 47. 

Ide o trasu, ktorá nepriamo spája dve najväčšie bašty extrémistickej organizácie – sýrske mesto Rakka a mesto Mósul v Iraku.

Do operácie sa zapojilo 7 500 vojakov péšmergy, ktorí útočili na mesto z troch strán, píše CNN s odvolaním sa na Kurdskú regionálnu bezpečnostnú radu. Qassim Simo, hlava spravodajskej jednotky kurdských síl, uviedol, že sa im doteraz podarilo zabrať 35 kilometrov diaľnice, informuje The New York Times.

Štátna televízia Irákíja medzičasom informovala, že kurdské oddiely péšmarga sa v rámci operácie prebojovali aj k úradu starostu mesta Sindžár.

Cieľom péšmergy je oslobodenie horského mesta Sindžár z moci ISIS, ktorého stúpenci ho dobyli pred vyše rokom. Dobytie mesta bolo podnetom aj pre to, aby USA podnikli v Iraku nálety, uvádza Reuters.

Inzercia

Zámerom je takisto vyvinúť tlak na ISIS, ktorý bol vojensky zatlačený v severovýchodnej časti Sýrie a Iraku, dopĺňa The New York Times. Extrémisti sú aktuálne čiastočne obklopení v hlavnom meste irackého Anbaru, Ramadi. Nedávno boli tiež vyhnaní zo severoirackého mesta Baiji, kde sú strategické ropné rafinérie, dodáva americký denník.

Vo vyhlásení Kurdskej regionálnej bezpečnostnej rady sa tiež spomínalo, že Kurdi si želajú zriadiť „dôležitú nárazníkovú zónu“ na ochranu mesta a jeho obyvateľov pred delostreleckým útokom ISIS. Koaličné sily podnikali vopred intenzívne nálety na Sindžár, pričom rôzne skupiny kurdských milícií sa zatiaľ premiestňovali cez rovnomennú horu, aby mohli začať ofenzívu.    

Islamský štát dobyl Sindžár pred vyše rokom a zabil a zotročil tisíce jeho obyvateľov, jezídov. Dobytie mesta bolo podnetom na to, aby USA začali nálety v Iraku proti týmto militantom, pripomenula agentúra Reuters.

-dm-, TASR

Foto: TASR/AP

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.