Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. november 2015

Aktivistky protestovali pred ukrajinským parlamentom proti homofóbii

Ukrajinská polícia dnes pri budove parlamentu v Kyjeve zadržala dve aktivistky hnutia Femen. Polonahé mladé ženy tam vyjadrovali podporu zmenám v zákonníku práce týkajúcim sa sexuálnych menšín.

Ako informovali ukrajinské médiá, mladé ženy zo seba pred parlamentom zhodili bundy, pričom na nahom poprsí mali nápisy: "Stop homofób!" Polícia ich krátko na to zadržala.

Aktivistky Femen predtým pred novinármi vyhlásili, že cieľom ich akcie je donútiť poslancov, aby prijali protidiskriminačný pozmeňujúci návrh, ktorý pri prerokúvaní zmien v zákonníku práce už dvakrát odmietli.

Akcia Femen bola reakciou na hlasovanie parlamentu, ktorý v utorok prijal balík zákonov nutných pre zavedenie bezvízového styku medzi Ukrajinou a EÚ. Spolu s ním však poslanci neschválili pozmeňujúci návrh do zákonníka práce, ktorý by znemožňoval diskrimináciu na základe rasovej, náboženskej alebo rodovej príslušnosti či sexuálnej orientácie, čo je jedna z podmienok zo strany EÚ.

Prezident Petro Porošenko ešte v utorok vyjadril nádej, že poslanci na dnešnom zasadnutí svoj postoj prehodnotia a podporia antidiskriminačnú klauzulu.

Predseda ukrajinského občianskeho združenia Ukrajinská voľba Viktor Medvedčuk sa však pred novinármi vyjadril, že EÚ vyvíjaním tlaku na prijatie návrhu o právach sexuálnych menšín lobuje na Ukrajine za práva komunity LGBT. "Predkladaním návrhov chcú dosiahnuť to, čo chcú - aby téma sexuálnych menšín dostala rovnaké miesto na Ukrajine, ako aj na Západe. A potom už bude ľahké dožadovať sa aj legalizácie manželstiev ľudí rovnakého pohlavia a všetkého ostatného...," upozornil Medvedčuk.

Agentúra RIA Novosti pripomenula, že 15. decembra by Európska komisia mala zverejniť svoj odpočet o pokroku, ktorý Kyjev dosiahol pri plnení požiadaviek nutných na liberalizáciu vízového režimu s EÚ.

Ak by správa EK bola pozitívna, bol by to podľa ukrajinského ministerstva vnútra prvý krok k prípravným procedúram vedúcim k zrušeniu víz. Ukrajinské vedenie očakáva, že bezvízový režim by mohol začať platiť už v roku 2016. EÚ však v súvislosti s tým od Ukrajiny žiada posilnenie boja proti korupcii, zlepšenie kontroly na hraniciach a vydávanie osobných dokladov s biometrickými údajmi.

Inzercia

Odporúčame

Kurdi spustili ofenzívu na znovudobytie mesta Sindžár od ISIS

Kurdi spustili ofenzívu na znovudobytie mesta Sindžár od ISIS

Kurdská regionálna vláda v severnom Iraku dnes oznámila, že jej polovojenské sily, podporované koaličnými náletmi pod velením USA, spustili operáciu zameranú na opätovné dobytie severoirackého mesta Sindžár od extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.