Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. november 2015

Kurdi spustili ofenzívu na znovudobytie mesta Sindžár od ISIS

Kurdská regionálna vláda v severnom Iraku dnes oznámila, že jej polovojenské sily, podporované koaličnými náletmi pod velením USA, spustili operáciu zameranú na opätovné dobytie severoirackého mesta Sindžár od extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

V dnešnom vyhlásení Kurdskej regionálnej bezpečnostnej rady sa uvádza, že približne 7500 bojovníkov z kurdských oddielov péšmarga sa už blíži k horskému mestu z troch frontov. Budú sa snažiť dobyť toto mesto a odrezať zásobovaciu trasu využívanú militantmi Islamského štátu. Vo vyhlásení sa tiež spomína, že Kurdi si želajú zriadiť "dôležitú nárazníkovú zónu" na ochranu mesta a jej obyvateľov pred delostreleckým útokom IS.

Koaličné sily podnikali už skôr v priebehu dnešného dňa intenzívne nálety na Sindžár, pričom rôzne skupiny kurdských milícií sa premiestňovali cez rovnomennú horu, aby mohli začať ofenzívu. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

IS dobyl Sindžár pred vyše rokom a zabil a zotročil tisíce jeho obyvateľov, jezídov. Dobytie mesta bolo podnetom na to, aby USA začali nálety v Iraku proti týmto militantom, pripomenula agentúra Reuters.

Sindžár má symbolický a strategický význam, pretože sa rozkladá po oboch stranách hlavnej cesty spájajúcej mestá Mósul a Rakka, teda bašty Islamského štátu v Iraku a Sýrii.

Inzercia

Odporúčame

EÚ tlačí na africké krajiny, aby prijali naspäť tisíce utečencov

EÚ tlačí na africké krajiny, aby prijali naspäť tisíce utečencov

Predstavitelia Európskej únie ponúkli v stredu na summite na Malte africkým krajinám finančnú a inú pomoc, ktorá môže spomaliť tok migrantov cez Stredozemné more z najchudobnejšieho kontinentu sveta. Za sľuby, že prijmú nazad tých svojich občanov, ktorých EÚ vyhostí, im sľúbili uľahčiť prístup do EÚ pre afrických študentov a podnikateľov.