Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
14. júl 2021

Povinné očkovanie

Už aj Macron prelomil tabu

Francúzi volia očkovací diktát, Nemci kreatívne presviedčanie, zaočkovaní Briti začínajú život bez obmedzení.

Už aj Macron prelomil tabu

FOTO TASR/AP

Francúzsky prezident mal ešte pred pár týždňami celkom iné plány: tesne pred 14. júlom, výročím dobytia Bastily, najväčšieho francúzskeho štátneho sviatku, chcel Emmanuel Macron optimisticky vyhlásiť, že pandémia je vďaka očkovaniu viac-menej porazená, a preto sa chystá zamerať na svoje veľké politické projekty. Budúci apríl sa konajú prezidentské voľby, Macron je pod tlakom konkurencie sprava, čomu potreboval prispôsobiť najbližšie mesiace.

Milí Francúzi, inak to nejde

Lenže v pondelok večer o 20.00 vystúpil s dramatickým prejavom k pandémii, ôsmym v poradí, ktorým šokoval Francúzov a zaujal zvyšok sveta. Macron oznámil, že do 15. septembra musia byť kompletne zaočkovaní všetci zdravotníci aj opatrovatelia domovov seniorov či sociálnych služieb, dokopy teda štyri milióny Francúzov. Ak sa tak nestane, budú čeliť sankciám, pod tým sa rozumie, že prídu o prácu a platy. Zároveň Macron ohlásil, že tvrdým reštrikciám sa podrobia tí, ktorí sa odmietnu zaočkovať. Od začiatku augusta vstúpia do reštaurácií, kaviarní, obchodných centier, do kín, divadiel, ale aj do diaľkových autobusov, vlakov a lietadiel len tie osoby, ktoré sú zaočkované, prekonali vírus alebo majú negatívny PCR test, pričom za ten si budú od októbra platiť.

„Keď nebudeme okamžite konať, opäť zažijeme preťaženie našich nemocníc (...) Chceme vás povzbudiť, aby ste sa dali zaočkovať, nie aby ste neprestajne chodili na testy,“ aj týmito slovami zdôvodnil Macron priamo povinné očkovanie pre milióny Francúzov a nepriamo povinné očkovanie pre celú populáciu.

Macron sa pre tento brutálny zásah do občianskych slobôd rozhodol kvôli súbehu dvoch faktorov, šíriaceho sa variantu delta a relatívne nízkej miery zaočkovanosti populácie. Ministerstvo zdravotníctva varuje pred veľmi vysokou infekčnosťou delty, kým teraz pribúda vyše tritisíc nových infekcií denne, od začiatku augusta to vraj môže byť cez 20-tisíc. Tamojšia vakcinácia je nižšia než priemer EÚ, dvomi dávkami je zaočkovaných len zhruba 40 percent Francúzov, zďaleka nie sú zaočkovaní všetci zdravotníci, ešte horšia je situácia medzi opatrovateľmi.

Táto nízka miera vakcinácie je prejavom veľkej francúzskej nedôverčivosti, ešte väčšej než na Slovensku. Ešte pred začiatkom masívneho očkovania okolo 60 percent Francúzov podľa prieskumov deklarovalo, že sa nechcú dať zaočkovať (v rámci Európy bola nižšia ochota len v Srbsku). Tento odpor tak teraz Macron láme kombináciou tvrdých sankcií a finančného tlaku, dosahuje aj prvé výsledky, keď sa ešte v pondelok večer narýchlo zaregistrovalo na prvý termín 926-tisíc Francúzov, čo bolo dvojnásobne viac, než bol dovtedajší denný rekord.

Macronovi mnohí domáci odborníci radili, aby zaviedol zákonné povinné očkovanie pre celú populáciu, až tak ďaleko ísť nechcel, no rastúci nátlak sa už de facto rovná povinnému očkovaniu.   

Prezident a jeho okolie si zjavne vyhodnotili, že sa radšej vystavia letnému hnevu Francúzov z očkovacieho diktátu štátu, než by riskovali opätovný nekontrolovaný výbuch pandémie už niekedy v septembri, ktorému vláda zas nedokáže čeliť inak než zatváraním krajiny.

Príliš bezstarostné leto

Štát sa však ani vo Francúzsku nespráva ako leviathan, v ktorom si chcú vládne elity ukrojiť čo najviac moci, aby mali vo svojej zdravotníckej diktatúre dozor nad občanmi aj v pokoronových časoch. Vláda ešte v apríli povinné očkovanie odmietala, dnes k tomu pristupuje v zúfalstve pred možnou budúcou bezmocnosťou a z obavy pred novými mutáciami, ktoré sa budú vo voľnejšom režime nehatene šíriť medzi nezaočkovanou časťou populácie, až sa opäť preplnia nemocnice, čo štát v panike donúti k novej sérii lockdownov a následnej sociálnej a psychickej frustrácii s ekonomickými následkami.

Mimochodom, súčasné leto pripomína svojou náladou v mnohom to minulé: aj vtedy sa zdalo, že pohroma z prvej vlny sa už nebude konať a že krajinám, ktoré boli v prvej vlne uchránené ako Slovensko, už žiadne severotalianske pomery nehrozia. Až do jesene to vyzeralo, že vírus sa síce šíri, ale je menej nebezpečný než pôvoný wuhanský variant. Známa česká molekulárna biologička Soňa Peková ešte začiatkom októbra varovala pred covidovým šialenstvom štátnych opatrení a upokojovala, že covid do Vianoc zmizne, lebo sama v laboratóriách vidí, ako sa jeho nálož zoslabuje.

Lenže všetko bolo napokon naopak, lepší odhad než Peková mali takzvaní alarmisti. Nízka smrtnosť z konca minuloročného leta bola daná najmä tým, že sa vírus šíril medzi mladými, rovnako je to aj teraz. Nie je pritom vylúčené, že variant delta, ktorý je omnoho infekčnejší než britský variant, bude v skutočnosti menej nebezpečný. Len to teraz nevieme a žiaden zodpovedný štát sa na to nemôže spoliehať.

Inzercia

Jeho schopnosť šíriť sa veľmi rýchlo a efektívne je však zjavná: v holandskom Utrechte sa konal prvý júlový víkend dvojdňový letný festival, každý deň naň prišlo 10-tisíc ľudí, prvý deň zachytila zdravotná služba 484 infikovaných, druhý deň 516, skutočný počet nakazených bude vyšší. Celkovo v Holandsku, kde premiér Rutte už s ľútosťou priznal, že začali s uvoľňovaním príliš skoro, sa počet infekcií v priebehu týždňa šesťnásobne zvýšil. Podľa holandských údajov je až 60 percent novonakazených vo veku 15 až 25 rokov. Podobnú vekovú štruktúru zasahuje delta aj v iných krajinách, preto sú to zatiaľ len čísla. Ako sme videli vlani, problém nastáva, keď sa nákaza presunie do starších vekových ročníkov – a v najbližších týždňoch a mesiacoch nastane ten problém asi nezvratne všade tam, kde bude nedostatočná zaočkovanosť seniorov a rizikových skupín obyvateľstva.

Všetky dnešné debaty o novej rovnováhe medzi slobodou občanov a ich ochranou zo strany štátu sa tak zase pod obrazom plných nemocníc zrútia, to sme si už napokon v pandemickej ére vyskúšali.

Francúzska vs. nemecká cesta, britská sloboda

Začiatkom leta nie je na výber veľa možností, sú vlastne len dve, okrem francúzskeho očkovacieho diktátu je to nemecká cesta. Nemci sú na tom v očkovaní lepšie než my, aj oni sú však vzdialení od potrebnej méty, a aj tam čelia problému, že v dovolenkovom čase ochota k vakcinácii klesá. Kancelárka Merkelová v reakcii na Macronov prejav vyhlásila, že Nemci sa nechcú inšpirovať Francúzskom, „žiadna očkovacia povinnosť nebude,“ podľa Merkelovej by to pripravilo štát o dôveru. Namiesto toho idú teraz Nemci staviť na kartu presviedčania, preto ohlasujú zmenu paradigmy: ak doteraz chodili ľudia za vakcínami, odteraz pôjdu vakcíny za nimi. Mobilné očkovacie jednotky majú fungovať po celej krajine, na trhoviskách, pred obchodnými domami, kostolmi či na parkoviskách alebo priamo v autách v rámci takzvaných akcií drive-in.

Ani Merkelovej vláda nechce vylúčiť, že antigénové testy pre nezaočkovaných sa časom spoplatnia podľa francúzskeho vzoru, v tejto chvíli však Nemci nechcú ísť cestou faktických sankcií pre nezaočkovaných. Merkelová súčasne podotýka, že treba pamätať aj na tých, ktorým sa očkovanie neodporúča zo zdravotných dôvodov. Nemci sú tiež z dobrých dôvodov zdržanliví aj k očkovaniu detí.

Niekde medzi týmito pólmi sa musí zjavne hýbať aj slovenská vláda: je správne, že nejde experimentovať s návrhmi na povinné očkovanie, na to jej chýba legitimita aj autorita, ale kombinácia aspoň symbolických poplatkov za testy a očkovania priamo v teréne medzi ľuďmi - bez nutnosti byrokratickej registrácie - nemá v tejto chvíli lepšiu alternatívu.

Ako z trochu iného sveta pôsobí britský prístup. Tamojšia vláda od polovice júla ruší všetky obmedzenia, občanov a firmy vyzýva k opatrnosti, ale necháva to len na nich, Boris Johnson hovorí o konci „diktátu vlády“.

Vláda tak postupuje aj napriek tomu, že ráta vo voľnom režime s ďalším šírením delty. Vládni experti vo svojich čiernejších scenároch prognózujú, že nemocnice budú opäť raz plnšie, dostanú sa tam nezaočkovaní, ale aj plne zaočkovaní spomedzi starších ľudí s nalomeným zdravím, čím by denne na covid mohlo zomierať 100 až 200 ľudí. Keď si to prerátame na počet obyvateľov Slovenska, je to podobné, ako keby u nás zomieralo denne na covid zhruba osem až šestnásť ľudí. Briti idú teda pristupovať ku covidu ako k nepríjemnejšiemu typu chrípky, ktorý berú do úvahy, už si ňou však nedajú ovládnuť svoje životy.  

Ale nie je to tak preto, že by boli Briti oveľa slobodomyseľnejší než Francúzi a Nemci. Aj tam zaviedli očkovaciu povinnosť v domovoch sociálnych služieb, ale postcovidovú slobodu mohli ohlásiť z jedného dôvodu: prvú dávku vakcíny absolvovalo už 87 percent dospelej populácie, ďalšie milióny čakajú na druhú dávku, ktorá posilní imunitnú ochranu. Briti patria medzi najzaočkovanejšie národy na svete, už na jar mali zabezpečené rizikové skupiny, týmto chcú v septembri ponúknuť tretiu dávku, ak by dáta ukázali, že je to potrebné.

Ak sa chceme naučiť žiť s covidom v slobode, ako nám už toto leto idú predviesť Briti, inak ako očkovacou ofenzívou medzi staršími sa k tomu nedostaneme.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame