Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. november 2015

Parlamentné voľby budú 5. marca 2016

Voľby do Národnej rady (NR) SR budú v sobotu 5. marca 2016. Termín vyhlásil dnes predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD).

Politické strany, hnutia či koalície majú podľa zákona podať kandidačné listiny najneskôr 90 dní pred dňom konania volieb zapisovateľovi štátnej komisie (do 6.12.). Zaplatiť musia volebnú kauciu 17-tisíc eur. Vráti sa tým stranám, ktoré dostanú vo voľbách aspoň dve percentá hlasov.

Oficiálna volebná kampaň sa začína dňom uverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb v Zbierke zákonov SR. Malo by to byť ešte dnes popoludní. Politické subjekty môžu na ňu minúť najviac tri milióny eur. Musia mať transparentný účet. Kampaň sa končí volebným moratóriom, 48 hodín pred dňom konania volieb (3.3.2016). Dva týždne pred voľbami je zakázané zverejňovať volebné prieskumy (od 20.2.2016).

Voliť môžu podľa zákona občania SR, ktorí majú najneskôr v deň hlasovania aspoň 18 rokov. Dá sa voliť aj zo zahraničia a to poštou. Treba o to požiadať. Možno to urobiť listom alebo elektronicky. Hlasovať môžeme v ktoromkoľvek meste či obci na Slovensku, nielen v mieste nášho trvalého bydliska. Potrebujeme na to však hlasovací preukaz.

Inzercia

Odporúčame

EÚ tlačí na africké krajiny, aby prijali naspäť tisíce utečencov

EÚ tlačí na africké krajiny, aby prijali naspäť tisíce utečencov

Predstavitelia Európskej únie ponúkli v stredu na summite na Malte africkým krajinám finančnú a inú pomoc, ktorá môže spomaliť tok migrantov cez Stredozemné more z najchudobnejšieho kontinentu sveta. Za sľuby, že prijmú nazad tých svojich občanov, ktorých EÚ vyhostí, im sľúbili uľahčiť prístup do EÚ pre afrických študentov a podnikateľov.

Náš futsalový majster Slov-matic prekvapivo zdolal Benficu, ale nepostúpil

Náš futsalový majster Slov-matic prekvapivo zdolal Benficu, ale nepostúpil

Slovenský šampión Slov-matic FOFO Bratislava šokujúco triumfoval v stredu v súboji D-skupiny Elite Round Futsal Cupu 2015/2016 nad bývalým európskym majstrom Benficou Lisabon 5:4. Zverenci trénera Martina Rejžeka sa spamätali po prehre v prvom zápase s Lokomotivom Charkov 0:2 a predviedli krásne zaplnenej aréne na ZŠ Ondreja Nepelu fantastický futsal.