Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Spoločnosť
13. júl 2021

Ochrana života

Už 25 rokov jazdia na bicykli po Slovensku a modlia sa za život

Skupina proliferov každé leto brázdi Slovensko bicyklom a modlí sa za nenarodený život. Pýtali sme sa ich, prečo to robia.

Už 25 rokov jazdia na bicykli po Slovensku a modlia sa za život

Kňaz Dušan Škurla na čele skupinky, ktorá sa modlí ruženec v uliciach Bratislavy.

V Bratislave sa zavŕšil 25. ročník cyklopúte Na bicykli za život. Za dvojtýždňovým podujatím stojí Ján Hudáček z Lendaku, ktorý pred vyše štvrťstoročím prišiel s nápadom prejsť Slovensko na dvoch kolesách a modliť sa v jednotlivých mestách pred nemocnicami, kde sa vykonávajú interrupcie.

Pre denník Postoj hovorí, že na bicykli by šiel radšej niekde k moru, ale ochranu nenarodeného života považuje za dôležitejšiu. Modlitby pred nemocnicami a klinikami, kde sa vykonávajú potraty, podľa neho majú zmysel. Príkladom je Revúca, kde sa tento rok počas cyklopúte prišli poďakovať za to, že nemocnica s interrupciami skončila.

Cyklopúť sa po pätnástich dňoch zavŕšila v utorok v Bratislave rannou svätou omšou v Dóme sv. Martina, pričom účastníci prešli celé Slovensko. Počas dvoch týždňov sa k pelotónu ľudia pripájali aj odpájali, podľa svojich možností.

Po svätej omši sa skupina asi 20 ľudí vybrala ulicami hlavného mesta k sanatóriu, ktoré vykonáva aj potraty. Cestou po meste sa modlili ruženec a pred klinikou krížovú cestu. Reakcie okoloidúcich boli rôzne. Niektorí sa smiali alebo krútili hlavou, iní vyjadrili aktivistom podporu, no väčšina prešla okolo nich bez povšimnutia.

Aj Ján Hudáček potvrdzuje, že sa počas cyklopúte a modlitieb stretávajú s rôznymi reakciami. Ľudia na nich neraz pokrikujú alebo im ukazujú hanlivé gestá.

„Viete si predstaviť, že by sa pod vaše okno postavila skupinka ľudí s transparentom ,Prestaň fajčiť´ a chodila by tam každý týždeň? Asi by ste prestali,“ zamýšľa sa Hudáček. Hovorí, že keď stoja pred nemocnicami, tak niekedy na nich len pozerajú spoza závesu, niekedy zasa zamestnanci otvoria okno a zakričia na nich niečo hanlivé.

„No sú aj takí, ktorí si uvedomia, že umelé potraty sú zlé a časom to zlo prestanú robiť, ako napríklad v Revúcej,“ dodáva Hudáček.


Účastníci podujatia Na bicykli za život sa modlia pred sanatóriom v Bratislave, kde sa vykonávajú aj umelé potraty.

Podujatie Na bicykli za život už sedem rokov aktívne podporuje aj kňaz Dušan Škurla, ktorý je koordinátorom Apoštolátu ochrany života v Košickej arcidiecéze. „Podľa mňa má význam všetko, čo sa robí na ochranu života. Vec ochrany života je veľmi vážna a problém potratov tu je veľmi dlho a dlho ešte asi bude. Nemožno sa nečinne dívať,“ apeluje kňaz Škurla, podľa ktorého by mal každý hľadať spôsob, ako uchopiť tému potratov a ochrany života.

Inzercia

Dôležité je podporovať v tejto oblasti aj aktivity laikov. „Je vzácne, keď sa niekto nasadzuje pre potreby iných,“ hovorí Škurla s tým, že ochrana života nie je vec názoru či téma na diskusiu, keďže život začína od počatia a našou úlohou je zasadzovať sa za jeho ochranu. „Možno dnes neviete ako, ale treba hľadať spôsoby. Všetci sme v istej miere spoluzodpovední,“ dodáva.

Dušan Škurla dlhodobo upozorňuje, že ochrana nenarodeného života nie je len o interrupciách. Veľký problém, o ktorom sa veľa nehovorí, je aj umelé oplodnenie. Upozorňuje, že v tejto téme chýba dostatočné poznanie. „Je úlohou nás duchovných oboznamovať ľudí, o čom to je, a že to nie je také sladké, ako sa to prezentuje. Prvotným cieľom je získanie dieťaťa, ale zabúda sa povedať, že pri tejto snahe sa zničí niekoľko ďalších detí.“

K iniciatíve sa v Bojniciach pripojila aj Katarína Kapinajová. Je rada, že posolstvo lásky k počatému životu sa takto prenáša celým Slovenskom. „Som rada, že takto podporujeme aj skupinky, ktoré sa na tento úmysel modlia pred nemocnicami pravidelne,“ hovorí žena, pre ktorú bola cyklopúť športovým aj duchovným zážitkom.

Takéto podujatie považuje za misiu. Sama sa angažuje aj v projekte 9 mesiacov za život a tiež sa chodí modliť počas roka k nemocniciam a klinikám, kde sa vykonávajú umelé potraty. Hovorí, že za ten čas si zvykli na rôzne reakcie okolia.

„Pokiaľ sú to len nejaké gestá, nereagujeme vôbec. Tichá reakcia bez odporu je výrečnejšia. Možno si ľudia skôr uvedomia, čo povedali alebo aké gesto ukázali, možno sa nad tým skôr zamyslia, ako keby sme reagovali,“ uvažuje Katarína Kapinajová.

Cyklopúť Na bycikli za život začala 28. júna v Kráľovskom Chlmci. Za 15 dní sa cyklistickí nadšenci modlili pred klinikami v mestách Michalovce, Snina, Humenné, Prešov, Košice, Krompachy, Spišská Nová Ves, Poprad, Revúca, Rimavská Sobota, Lučenec, Zvolen, Žiar nad Hronom, Handlová, Bojnice, Partizánske, Topolčany, Nitra, Levice, Nové Zámky, Dunajská Streda a Bratislava.

Podobné podujatie plánujú aj na budúci rok.

Foto: autor

Inzercia

Inzercia

Odporúčame